Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters, Interfax-Ukraina
Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu (13.03)
Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu (13.03)Facebook
wideo 2/35
Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu (13.03)Facebook

Trwa dziewiętnasta doba inwazji Rosji na Ukrainę. Amerykańskie media poinformowały, że już na początku agresji Rosja wystąpiła z prośbą do Chin o przekazanie sprzętu wojskowego w związku z wojną prowadzoną przeciwko Ukrainie. W poniedziałek ma odbyć się kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich. Tymczasem wicepremier Ukrainy poinformowała, że do ostrzeliwanego przez Rosjan Mariupola nadal nie dotarły dostawy humanitarne. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. Dziewiętnasta doba

> Rosja zwróciła się do Chin o przekazanie sprzętu wojskowego w związku z wojną prowadzoną przeciwko Ukrainie - donosi "Financial Times". Prośba miała być wysłana już pierwszego dnia inwazji. Przedstawiciele chińskiej ambasady w USA pytani o ustalenia dziennikarzy stwierdzili, że "nic nie słyszeli" o wnioskach ze strony Rosji.

> Rosyjskie wojska przygotowują na Ukrainie kilka operacji ofensywnych - poinformował ukraiński sztab generalny. W tym celu jednostki rosyjskie próbują umocnić się w rejonach, które do tej pory zdobyły, aby zabezpieczyć zaopatrzenie i przegrupować się - czytamy w raporcie. Ukraińska armia spodziewa się ataku m.in. na Charków, Sumy i wschodnie przedmieścia Kijowa. 

> Z 14 zaplanowanych na niedzielę korytarzy humanitarnych na Ukrainie zadziałało tylko dziewięć - poinformowała w niedzielę wicepremier kraju Iryna Wereszczuk na briefingu dla prasy. Wereszczuk powiedziała, że Mariupol jest wciąż ostrzeliwany i dostawy humanitarne dla tego miasta utknęły w Berdiańsku, a więc w połowie drogi. Zapowiedziała, że kolejna próba przedarcia się do Mariupola zostanie podjęta w poniedziałek.

> Na nagraniu opublikowanym w niedzielę przez czeczeńską telewizję Grozny rzekomo widać przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa rozmawiającego z czeczeńskimi bojownikami o ataku, który miał miejsce w pobliżu stolicy Ukrainy - informują ukraińskie media. Nie podano informacji gdzie i kiedy miało się odbyć to spotkanie. W poście zamieszczonym na Telegramie Kadyrow stwierdził, że "zbliża się do Kijowa".

> Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak potwierdził w niedzielę wieczorem, że w poniedziałek odbędzie się kolejna runda negocjacji rosyjsko-ukraińskich. Wcześniej poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

> Australijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło nowe sankcje wobec Rosji. Dotkną one 33 rosyjskich oligarchów, znanych biznesmenów i członków ich najbliższych rodzin. Wśród nich są miliarder Roman Abramowicz, dyrektor generalny Gazpromu Aleksiej Miller, dyrektor generalny Rostecu Siergiej Czemiezow.

> Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy i sekretarz stanu USA Antonym Blinkenem zgodzili się podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej, że "należy zrobić więcej, by powstrzymać rosyjską inwazję i pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie, które popełniła".

> Prezydenci USA Joe Biden i Francji Emmanuel Macron podkreślili w niedzielnym apelu swoje zobowiązanie do pociągania Rosji do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę.

> Po Facebooku i Twitterze również Instagram jest obecnie zablokowany w Rosji. Zostało to potwierdzone w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Organizację NetBlocks i użytkowników Instagrama w Rosji - podaje niemiecka agencja prasowa DPA.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:mjz, momo//now

Źródło: PAP, Reuters, Interfax-Ukraina

Tagi:
Raporty: