Litwa naprawia niemieckie haubice uszkodzone podczas walk w Ukrainie

Źródło:
PAP
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive
wideo 2/3
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive

Szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anuszauskas poinformował o wyremontowaniu w tym kraju co najmniej 12 samobieżnych haubic Panzerhaubitze 2000 niemieckiej produkcji. Uszkodzone na froncie wcześniej przekazane zostały przez zachodnich sojuszników Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją.

"Dwie haubice przeszły już naprawę i są w drodze na Ukrainę, a dwie kolejne sprowadzamy obecnie na Litwę w celu remontu" - napisał w sobotę minister obrony Arvydas Anuszauskas.

Samobieżne haubice Panzerhaubitze 2000 niemieckiej produkcji naprawiane przez LitwęTwitter/@a_anusauskas

Jedne z najnowocześniejszych haubic na świecie

27 lipca dziennik "Spiegel" poinformował, że rząd Niemiec zatwierdził sprzedaż Ukrainie 100 samobieżnych haubic Panzerhaubitze 2000. Produkująca uzbrojenie firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) złożyła 11 lipca wniosek o zezwolenie na produkcję Panzerhaubitze 2000 dla Ukrainy i dwa dni później otrzymała pozytywną odpowiedź od kierowanego przez Roberta Habecka ministerstwa gospodarki RFN. Zamówienie było warte 1,7 miliarda euro.

W połowie września niemieckie ministerstwo obrony powiadomiło, że Berlin dostarczy Kijowowi cztery kolejne samobieżne haubice wraz z pakietem amunicji, a dostawa zostanie rozpoczęta natychmiast. Liczba sztuk tego uzbrojenia przekazanych dotąd Ukrainie przez Niemcy wzrosła tym samym do 14.

Niemiecka haubica samobieżna PzH 2000 na ćwiczeniachSpc. Nathanael Mercado / dvidshub.net

Wcześniej informowano, że Panzerhaubitze 2000 ofiarowała Kijowowi również Holandia.

Panzerhaubitze 2000 kalibru 155 milimetrów to jedne z najnowocześniejszych haubic na świecie, które mogą razić cele oddalone do 40 kilometrów i wystrzeliwać do 10 pocisków na minutę.

Autorka/Autor:lukl//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@a_anusauskas

Tagi:
Raporty: