USA wysyłają w kierunku Izraela kolejne okręty i amunicję. "Dałem jasny sygnał Irańczykom: uważajcie"

Źródło:
PAP

Izrael walczy szóstą dobę po zbrojnym ataku Hamasu. Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken udaje się z wizytą do Izraela, by omówić dalszą pomoc USA dla państwa żydowskiego. - Wysyłając okręty w pobliże Izraela dałem jasny sygnał Irańczykom: "uważajcie" - powiedział prezydent USA Joe Biden. USA zapowiedziały także przekazanie dodatkowego wsparcia wojskowego dla Sił Obronnych Izraela, w tym amunicji i pocisków przechwytujących do systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Izraelu.

> 51 Palestyńczyków zginęło, a 281 zostało rannych w nocnych nalotach prowadzonych przez Izrael na Strefę Gazy - podało w nocy ze środy na czwartek ministerstwo zdrowia palestyńskiego terytorium.

> Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

CZYTAJ TEŻ: CNN: izraelska armia nie będzie już "pukać w dach", cywilnych ofiar wojny z Hamasem może być więcej

> - Wysyłając okręty w pobliże Izraela dałem jasny sygnał Irańczykom: "uważajcie" - powiedział prezydent USA Joe Biden. Stwierdził też, że w rozmowach z izraelskim premierem podkreślał, że ważne jest, by Izrael działał w granicach prawa międzynarodowego. USA wysyłają dodatkowe wsparcie wojskowe dla Sił Obronnych Izraela, w tym amunicję i pociski do Żelaznej Kopuły.

> Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken udaje się z wizytą do Izraela, by omówić dalszą pomoc USA dla państwa żydowskiego. W rozmowie z reporterami przed wejściem na pokład samolotu w bazie Andrews w stanie Maryland powiedział, że odwiedzi Izrael w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i narodu amerykańskiego z "prostym i jasnym" przesłaniem wsparcia.

> Sobotni atak na Izrael przez ponad dwa lata planował Mohammed Deif, numer 1 na liście osób najbardziej poszukiwanych przez izraelskie służby – podała agencja Reutera. Dowódca palestyńskiego Hamasu najpewniej ukrywa się obecnie w labiryncie tuneli pod Strefą Gazy.

Czytaj również: Choć nazwali się "ruchem oporu", trafili na listy terrorystów. Co trzeba wiedzieć o Hamasie

> Co najmniej 22 obywateli USA zginęło w atakach Hamasu na Izrael - przekazał amerykański Departament Stanu. Biały Dom wyraził tymczasem niepokój związany z falą ataków rakietowych z Libanu na północny Izrael.

> Linie lotnicze British Airways poinformowały o zawieszeniu lotów do Izraela po tym, jak jeden z ich samolotów został zawrócony krótko przed lądowaniem w Tel Awiwie. Podobną decyzję podjęły linie Virgin Atlantic.

> Rząd Hiszpanii przekaże pakiet pomocy humanitarnej dla palestyńskiej Strefy Gazy w wysokości 1 mln euro, oprócz 8 mln euro zaplanowanych już na rok bieżący.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP