Apel w sprawie dziennikarzy w Strefie Gazy. "Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę"

Źródło:
Press, Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ)

Szefowie mediów i agencji prasowych na całym świecie apelują do władz Izraela o zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom w Strefie Gazy. "Dziennikarze są cywilami i władze izraelskie muszą ich chronić jako osoby niewalczące, zgodnie z prawem międzynarodowym. Osoby odpowiedzialne za wszelkie naruszenia powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę" - czytamy w liście.

Liderzy ponad 70 agencji prasowych i mediów na całym świecie, w tym m.in. Asociated Press, AFP, Reuters, "The New York Times", "Washington Post", BBC, CNN, "The Guardian", "Financial Times", "Der Spiegel" i "Haaretz", podpisali się pod listem otwartym, w którym przekazali, że "jednoczą się z palestyńskimi dziennikarzami w ich wezwaniu do zapewnienia im bezpieczeństwa, ochrony i wolności przekazywania informacji".

Autorzy listu, koordynowanego przez Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) przy wsparciu Światowego Stowarzyszenia Wydawców Wiadomości (WAN-IFRA), przypominają o niebezpieczeństwie, jakie grozi dziennikarzom relacjonującym wojnę Izraela z Hamasem w Strefie Gazy. Według CPJ jest to najbardziej śmiercionośny konflikt dla dziennikarzy, jaki obserwowała ta organizacja.

"Przez prawie pięć miesięcy dziennikarze i pracownicy mediów w Strefie Gazy - w przeważającej mierze będący jedynym źródłem relacji z tego palestyńskiego terytorium ​​- pracowali w bezprecedensowych warunkach" - czytamy. "Ci dziennikarze - od których międzynarodowe media i społeczność międzynarodowa czerpią informacje na temat sytuacji w Gazie - w dalszym ciągu przekazują wieści pomimo grożącego im osobistego ryzyka" - dodano.

"Pracują pomimo utraty rodzin, przyjaciół i współpracowników, zniszczenia domów i biur, pomimo ciągłego przymusu przemieszczenia się, przerw w możliwości komunikacji oraz niedoborów żywności i paliwa" - przekazują autorzy listu.

"Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę"

"Dziennikarze są cywilami i władze izraelskie muszą ich chronić jako osoby niewalczące, zgodnie z prawem międzynarodowym. Osoby odpowiedzialne za wszelkie naruszenia powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Ataki na dziennikarzy są także atakami na prawdę. Zobowiązujemy się do wspierania bezpieczeństwa dziennikarzy w Gazie, które ma zasadnicze znaczenie dla ochrony wolności prasy na całym świecie" - dodano.

Zobacz również: Administracja Joe Bidena liczy na zawieszenie broni w Gazie, ale Izrael znowu zerwał negocjacje

Według Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ) w wojnie między Izraelem a Gazą zginęło już co najmniej 94 dziennikarzy, zaś większość z nich (89 osób), to Palestyńczycy.

Izrael zapewnia, że walczy jedynie z palestyńską grupą islamistyczną Hamas, a nie z dziennikarzami i ludnością cywilną.

Autorka/Autor:ks//mrz

Źródło: Press, Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ)

Tagi:
Raporty: