Duda "ze szczególnym zrozumieniem" łączy się z Irańczykami "w modlitwie i żalu" po śmierci prezydenta Raisiego

Źródło:
PAP, Reuters

Andrzej Duda złożył kondolencje Irańczykom po śmierci ich prezydenta w katastrofie lotniczej. "Polacy, doświadczeni katastrofą polskiego samolotu w Smoleńsku, znają uczucie szoku i pustki, jakie w ludzkich sercach i w państwie pozostaje po nagłej utracie elity politycznej" - napisał. Kondolencje do Teheranu napłynęły również od szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela, z Japonii i z Indii.

Andrzej Duda we wpisie na platformie X napisał, że "jest głęboko poruszony wiadomością o tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego wraz z delegacją rządową, w której był także szef MSZ Amir Abdollahijan.

"Niewiele narodów ma w swojej historii takie tragiczne karty. Ale my, Polacy, straszliwie doświadczeni w 2010 roku katastrofą polskiego rządowego samolotu w Smoleńsku w Rosji, znamy uczucie szoku i pustki, jakie w ludzkich sercach i w państwie pozostaje po nagłej utracie elity politycznej i społecznej, po nagłej utracie bliskich i przyjaciół. Dlatego ze szczególnym zrozumieniem łączymy się z bliskimi ofiar i narodem irańskim w modlitwie i żalu" - napisał prezydent.

CZYTAJ: Iran po katastrofie. Co teraz? Najwyższy Przywódca podjął pierwszą decyzję

Kondolencje złożyło także polskie MSZ.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych składa kondolencje rodzinie i bliskim ministra spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu, który zginął wraz z całą delegacją towarzyszącą prezydentowi w tragicznej katastrofie śmigłowca" - czytamy we wpisie resortu spraw zagranicznych.

Do tragicznych wydarzeń w Iranie odniósł się także szef Rady Europejskiej Charles Michel.

"Unia Europejska składa najszczersze kondolencje z powodu śmierci prezydenta Raisiego i ministra spraw zagranicznych Abdollahijana, jak również pozostałych członków delegacji i załogi w wypadku helikoptera. Myślami jesteśmy z ich rodzinami" - napisał Michel na platformie X.

"Japonia składa najszczersze kondolencje rządowi i narodowi Iranu w związku ze śmiercią Prezydenta Raisiego i ministra spraw zagranicznych" - zareagował rzecznik rządu w Tokio Yoshimasa Hayashi, cytowany przez Reutersa.

Premier Indii Narendra Modi we wpisie na platformie X stwierdził, że jest "głęboko zasmucony i zszokowany tragiczną śmiercią" prezydenta Iranu. Dodał, że wkład Raisiego we wzmocnienie dwustronnych stosunków między Indiami a Iranem nie zostanie zapominany i zapewnił, że "Indie wspierają Iran w tym smutnym czasie".

CZYTAJ: Prezydent i szef dyplomacji Iranu zginęli w katastrofie śmigłowca. "Doszczętnie spalony" wrak

W rozmowie z włoską telewizją szefowa rządu Giorgia Meloni stwierdziła, że "władze irańskie uznają tezę o wypadku, a nie teorie spiskowe". - Mam nadzieję, że przyszli przywódcy Iranu będą chcieli zaangażować się w stabilizację regionu - dodała, podkreślając, że po katastrofie lotniczej, w której zginęli Raisi i Abdollahijan Włochy, pozostają "w stałym kontakcie z europejskimi sojusznikami i państwami G7".

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, Reuters