TVN24 | Świat

"Razem daliśmy nowy impuls relacjom". Prezydent i premier Ukrainy o wizycie Andrzeja Dudy

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim TVN24
wideo 2/3
TVN24Spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim

W poniedziałek w Kijowie prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym parlamentu Dmytrem Razumkowem. "Razem daliśmy nowy impuls relacjom między Polską i Ukrainą" - oznajmił Zełenski. Szmyhal stwierdził, że jego kraj liczy na nowe kierunki współpracy.

"Witam serdecznie Pana Prezydenta Polski Andrzeja Dudę w Kijowie!" - napisał w poniedziałek po południu premier Ukrainy Denys Szmyhal na Twitterze w języku polskim. Jak dodał, Ukraina docenia wsparcie Polski w zakresie integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej dążeń do UE i NATO. "Liczymy na wzmocnienie partnerstwa dwustronnego i nowe kierunki współpracy" - oznajmił.

Przewodniczący parlamentu Dmytro Razumkow oświadczył na Facebooku, że Polska jest ważnym strategicznym partnerem i adwokatem Ukrainy w Unii Europejskiej. Dodał, że miał w poniedziałek możliwość, by osobiście podziękować prezydentowi Polski za "niezmienne i wzorowe stanowisko" Polski w kwestii wsparcia integralności terytorialnej Ukrainy. Wyraził przekonanie, że współpraca Polski i Ukrainy będzie się tylko pogłębiać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"I ukraiński parlament zrobi wszystko, co od niego zależy, by kontynuować strategiczną linię współpracy" - oznajmił. Dodał, że "realizacja energetycznych projektów wzmocni naszą współpracę w sferze bezpieczeństwa i gospodarki".

Prezydent Ukrainy o Andrzeju Dudzie: razem daliśmy nowy impuls relacjom między Polską i Ukrainą

Prezydent Wołodymyr Zełenski, z którym wcześniej w poniedziałek spotkał się szef polskiego państwa, napisał w mediach społecznościowych, że z radością wita Dudę w Kijowie. "Razem daliśmy nowy impuls relacjom między Polską i Ukrainą" - podkreślił. "Jesteśmy zdeterminowani, by zintensyfikować dwustronny handel i wzmocnić stosunki gospodarcze" - oznajmił na Twitterze. Napisał też, że z niecierpliwością oczekuje wtorkowego polsko-ukraińskiego forum w Odessie, które prezydenci otworzą wspólnie.

Wtorek ostatnim dniem wizyty prezydenta na Ukrainie

We wtorek, w ostatnim dniu oficjalnej wizyty na Ukrainie, Andrzej Duda będzie przebywał w Odessie. Weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami polskiego biznesu, następnie razem z prezydentem Ukrainy będzie uczestniczył w otwarciu polsko-ukraińskiego forum biznesowego "Perspektywy współpracy Polski i Ukrainy: realizacja wspólnych inicjatyw i projektów w dziedzinie transportu i energetyki".

CZYTAJ TAKŻE: "Pomnik Anny Walentynowicz symbolizuje solidarność Polski z Ukrainą" >>>

Podczas forum w obecności obu prezydentów zostanie podpisane porozumienie o współpracy między portami w Gdańsku i Odessie.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP