"Bardzo paskudna choroba" byłego współpracownika Putina. Doniesienia o stanie zdrowia Anatolija Czubajsa

Autor:
ft//now
Źródło:
The Insider, Radio Swoboda, Meduza, Reuters

Anatolij Czubajs, architekt postradzieckiej transformacji gospodarczej w Rosji, który zrezygnował ze stanowiska na Kremlu, sprzeciwiając się wojnie w Ukrainie, jest na oddziale intensywnej terapii w europejskim szpitalu z powodu rzadkiej choroby układu odpornościowego - przekazały dwa źródła agencji Reutera. Niektóre media oraz rosyjscy opozycjoniści spekulowali, że były współpracownik Putina mógł zostać otruty.

Czubajs, architekt rosyjskich reform gospodarczych po rozpadzie Związku Radzieckiego, w marcu zrezygnował ze stanowiska specjalnego przedstawiciela prezydenta Władimira Putina do spraw zrównoważonego rozwoju kraju i wyjechał z Rosji. Wyjazd Anatolija Czubajsa miał być związany z jego sprzeciwem wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nie wiadomo, gdzie dokładnie się osiedlił.

Sam Czubajs - twierdzi rosyjska opozycjonistka Ksenia Sobczak - utrzymuje, że zdiagnozowano u niego zespół Guillaina-Barrego. Objawia się on osłabieniem lub porażeniem mięśni, najczęściej występuje po infekcji dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego.

Źródła Reutersa o stanie zdrowia Czubajsa

Doniesienia o chorobie potwierdziło w poniedziałek jedno ze źródeł agencji Reutera. - Lekarze uważają, że wykryli ją na czas - powiedziała osoba, która poprosiła o zachowanie anonimowości.

Sprawą nagłego pogorszenia się stanu zdrowia Czubajsa zajmuje się europejska agencja wywiadowcza, która - jak twierdzi źródło - nie ujawniła jeszcze swoich ustaleń. Reuters zwrócił uwagę, że niektóre media oraz rosyjscy opozycjoniści spekulowali, że były współpracownik Putina mógł zostać otruty.

- Nie sądzę, by było to otrucie - powiedziało drugie ze źródeł agencji. Według tej osoby, Czubajs nadal znajduje się na oddziale intensywnej terapii. W ocenie rozmówcy Reutersa zespół Guillaina-Barrego to "bardzo paskudna choroba". - Największy problem zaczyna się, gdy pacjent przestaje oddychać - dodało źródło.

Czubajs może mówić, nie może jednak chodzić. Jest przy nim jego żona - powiedziało Reutersowi drugie źródło. Nie wiadomo, w jakim kraju Czubajs się znajduje. Media we Włoszech podały, że wypoczywał w ostatnich dniach na Sardynii i tam źle się poczuł.

Władimir Putin i Anatolij Czubajskremlin.ru

Architekt postradzieckiej transformacji gospodarczej

Anatolij Czubajs jest znany przede wszystkim jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej, pełniąc rolę między innymi ministra finansów i wicepremiera pod rządami Borysa Jelcyna.

Był też człowiekiem, któremu Władimir Putin zawdzięcza swoją pierwszą pracę na Kremlu, w administracji prezydenta. Czubajs był też jednym z niewielu prominentnych ludzi z czasów Jelcyna, który pozostał w kręgach władzy w epoce Putina. Przez dziewięć lat, do 2020 roku, kierował firmą Rusnano, zajmującą się nanotechnologią.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: The Insider, Radio Swoboda, Meduza, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości