Rządzący nakazali zamknięcie salonów kosmetycznych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Talibowie sprawujący władze w Afganistanie zdecydowali o zamknięciu wszystkich salonów kosmetycznych w kraju - poinformowała agencja AFP. Dziennikarze zauważyli, że to nowy środek mający na celu usunięcie kobiet w życia publicznego.

Rządzący Afganistanem talibowie ogłosili we wtorek, że w ciągu miesiąca wszystkie salony kosmetyczne w kraju muszą zostać zamknięte.

AFP skontaktowała się z rządem talibów, by dowiedzieć się, jaka była przyczyna tej decyzji, jednak stwierdzili oni, że zostanie to wyjaśnione dopiero, gdy wszystkie salony kosmetyczne zostaną zamknięte.

Zamykanie salonów kosmetycznych stanowiło część działań talibów, gdy byli oni u władzy w Afganistanie w latach 1996-2001. W pierwszych latach po dowodzonej przez USA inwazji na ten kraj, salony kosmetyczne zaczęły być na powrót otwierane. Dały zatrudnienie wielu Afgankom oraz możliwość prowadzenia przez nie własnych biznesów. Jedna z afgańskich kobiet, z którymi udało się porozmawiać serwisowi BBC, stwierdziła, że talibowie "łamią prawa kobiet" i poprzez tę decyzję "zabierają teraz kobietom możliwość obsługi innych kobiet". Brytyjski serwis dowiedział się także od jednej z Afganek, że zamykane są również salony fryzjerskie.

Po powrocie do władzy talibów salony kosmetyczne dalej funkcjonowały, jednak ich okna były zakrywane, a twarze kobiet ze zdjęć, którymi reklamowano te miejsca, były zamazywane.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wstydźcie się!". Krótka historia praw afgańskich kobiet

Talibowie rządzą w Afganistanie od 2021 roku. Przejęli władzę po wycofaniu się wojsk koalicji zachodniej, które przebywały tam od 2001 roku. W ciągu ponad roku radykałowie wprowadzili wiele ograniczeń dla kobiet, między innymi zakazując im pracy poza domem. "Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego" - przekonywali urzędnicy afgańskiego ministerstwa cnót i występków.

Po powrocie do władzy talibowie obiecywali, że będą elastycznie stosowali szariat, ale w powszechnej ocenie powrócili do bardzo rygorystycznej interpretacji prawa koranicznego, którą stosowali, gdy po raz pierwszy rządzili Afganistanem w latach 1996-2001.

Mieszkańcy Kabulu na nagraniach z września 2022 roku
Mieszkańcy Kabulu na nagraniach z września 2022 rokuArchiwum Reuters

Na początku października 2022 roku talibowie zakazali kobietom wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek. Ponadto kobiety nie mogą przemieszczać się publicznie bez męskiego towarzystwa (męża, starszego brata lub ojca), obowiązują je też ścisłe reguły dotyczące ubioru - w miejscu publicznym mogą być widoczne jedynie oczy kobiety.

Talibowie ograniczyli także dostęp kobiet do pracy i nauki. Z kolei w grudniu 2022 roku nakazali lokalnym i zagranicznym organizacjom pozarządowym, by do odwołania powstrzymały swoje pracownice od przychodzenia do pracy.

Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)Archiwum Reuters

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP