Nie będą już prześwietlać Polaków

Wszyscy obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy, nie napotkają już na szwajcarskich lotniskach żadnych utrudnień. Szwajcaria zrobiła ostatni krok w przystąpieniu do strefy Schengen i w niedzielę zniosła kontrolę paszportową na wszystkich swoich lotniskach.

Berlusconi z neofaszystami po władzę

Powstała wielka partia włoskiej centroprawicy - Lud Wolności, której założycielem i liderem jest premier Silvio Berlusconi. Nowe ugrupowanie zostało utworzone z macierzystej partii szefa rządu Forza Italia oraz rozwiązanego niedawno prawicowego Sojuszu Narodowego, ostatniego spadkobiercy neofaszyzmu.

Klaus się dziwi, że popiera Sikorskiego

Czechy popierają Sikorskiego na szefa NATO? Nic na ten temat nie wie prezydent tego kraju Vaclav Klaus. - Prezydent jest zaskoczony oświadczeniem ministra spraw zagranicznych Karela Schwarzenberga, że Czechy popierają kandydaturę Radosława Sikorskiego na sekretarza generalnego Sojuszu - poinformował w komunikacie rzecznik głowy państwa Radim Ochvat.

Zmarł oskarżany o ludobójstwo kuzyn prezydenta

Oskarżany o ludobójstwo w związku z deportacją Estończyków na Syberię w 1949 roku Arnold Meri zmarł w Estonii. Kuzyn byłego prezydenta Lennarta Meriego został pośmiertnie odznaczony Orderem Honoru przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa za dobroczynność i działalność społeczną.

Masowe włamania chińskich cyberszpiegów

Zawartość komputerów dalajlamy i wielu tybetańskich uchodźców padły łupem hakerów. Kanadyjscy specjaliści od bezpieczeństwa odkryli sieć cyberszpiegów pochodzących głównie z Chin, którzy włamali się do poufnych dokumentów należących do rządów i organizacji prywatnych w 103 krajach.

Woda zabiła już 91 osób, ofiar może być więcej

Liczba zabitych w Indonezji wzrosła już do 91. To tragiczny bilans przerwanej zapory w stolicy kraju. Indonezyjskie władze spodziewają się, że zabitych będzie znacznie więcej, gdyż ponad 100 ludzi uważa się za zaginionych. Wciąż trwają poszukiwania.

Ogromny pożar w fabryce chemikaliów

Wielka kula ognia i kłęby dymu przez kilka godzin unosiły się nad jedną z dzielnic w Sao Paulo w Brazylii. Ogień strawił zakład chemiczny. Pożar był tak duży, że trzeba było ewakuować ludzi z sąsiednich budynków. Na szczęście nikt nie zginął.

Jerozolimę podzielą na nowo?

Wymiana terytoriów i podział władzy w świętych miejscach Jerozolimy w celu osiągnięcia pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami - takie rozwiązanie zaproponował ustępujący premier Izraela Ehud Olmert. Wymiana miałaby polegać na przekazaniu 6,5 proc. terenów na Zachodnim Brzegu w zamian za 5,8 proc. w Izraelu. Wynosząca 0,7 proc. różnica stanowiłaby korytarz, mogący połączyć Zachodni Brzeg ze Strefą Gazy.

Obama poskromił jastrzębie

Nowa amerykańska strategia wobec Afganistanu, zaprezentowana w piątek przez prezydenta Baracka Obamę, to owoc kompromisu między wojskowymi, dyplomatami i wiceprezydentem Joe Bidenem - pisze amerykański dziennik "The New York Times".

Bułgarska mafia atakuje

Nieznani sprawcy uprowadzili jednego z najbogatszych bułgarskich biznesmenów. - Majątek 70-letniego Kiro Kirowa szacuje się na ponad 100 mln euro - poinformowała w sobotę komercyjna telewizja BTV. Na razie nikt nie zwrócił się do rodziny biznesmena z żądaniem okupu.

USA nie zniosą embarga wobec Kuby

- Stany Zjednoczone nie zniosą embarga wobec Kuby - powiedział wiceprezydent USA Joe Biden. W uzasadnieniu swego stanowczego "nie" Biden dodał: sądzimy, że Kubańczycy powinni sami decydować o swym losie, powinni mieć możność życia w wolności i jakąś perspektywę dostatku.

"Nie było mowy o wymianie tarczy za Iran"

- W rozmowach z USA nie padła propozycja, by w zamian za rezygnację z planów umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, Moskwa pomogła zapobiec uzbrojeniu się Iranu w broń nuklearną - mówił prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Głowa rosyjskiego państwa dodaje, że medialne informacje o wymianie tarczy za Iran "są nie odpowiadające rzeczywistości". Przyznał jednak, że Rosja jest gotowa uczestniczyć w "zaprowadzaniu porządku" w Afganistanie.

Zalane południe Afryki

90 osób zginęło, ponad 270 tysięcy musiało opuścić domy w rezultacie powodzi w Namibii w południowo-zachodniej Afryce. Powodzie trapią także Botswanę, Angolę i Mozambik.

Pociągi ugrzęzły na Sachalinie

Około 1200 podróżnych utknęło w pięciu pociągach na Sachalinie. Przynajmniej jeden skład tkwi tam od dwóch dni. Powodem są silne śnieżyce. - Dają nam tylko zupę w proszku. Mamy ją ugotować w rękach? – denerwują się pasażerowie.

"Popieramy Sikorskiego, ale blokowanie Rasmussena to błąd"

Czechy popierają kandydaturę polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na sekretarza generalnego NATO - zapowiedział w sobotę szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg. Zdaniem czeskiego ministra, Sikorski mógłby być kandydatem całej Grupy Wyszehradzkiej, ale po konkrety odesłał do... Warszawy.

Obalenie rządu, jak inwazja sowietów

Partia premiera dopiero co obalonego czeskiego rządu Mirka Topolanka najwyraźniej nie może się pogodzić z porażka gabientu. W internecie zamieściła klip, w którym porównuje działania opozycji m.in. do przewrotu praskiego z 1948 r. i inwazji Sowietów z 1968 r.

Ziemia gasi światło

O godzinie 20.30 w Warszawie i 36 innych polskich miastach zgasło światło. W ten sposób dołączamy do światowej ekologicznej akcji "Godzina dla Ziemi". - Chodzi przede wszystkim o uświadomienie jak dużo można zdziałać, pamiętając na przykład o wyłączeniu światła - mówiła w TVN24 Agnieszka Sznyk z organizacji WWF.

Discovery już na Ziemi

Amerykański wahadłowiec Discovery wylądował bezpiecznie w sobotę w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie kończąc 13-dniową podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Prezydent Rosji przeleciał Kubinkę

- To było fantastyczne przeżycie - mówił podekscytowany Dmitrij Miedwiediew, który w sobotę odbył lot rosyjskim wielozadaniowym myśliwcu bombardującym Su-34 (w kodzie NATO - Fullback). - Dwa razy wykonaliśmy beczkę - pochwalił się rosyjski prezydent.

Przeciw "finansowym głupcom"

Tydzień przed szczytem G-20 w Londynie przez stolice europejskie przeszły wielotysięczne demonstracje. W Berlinie, w Londynie, w Paryżu i w Rzymie tysiące domagały się zmian w polityce socjalnej. Demonstrujący żądali takiej strategii w kryzysie, która ma na względzie dobro rzesz dotkniętych przez kryzys, a nie dobro bankierów.

Burmistrz sprzedaje wyspę

Jeśli masz wolne minimum 10 milionów euro, możesz kupić sobie włoską wyspę Pianosa, leżącą u wybrzeży Apulii. Trzeba się jednak śpieszyć ze złożeniem oferty, zakupem jest już bowiem zainteresowany m.in. przywódca Libii Muammar Kadafi.

Awaria silnika Sojuza

Podczas, gdy rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-14, z kosmicznym turystą na pokładzie przydokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), amerykański prom kosmiczny Discovery wraca na Ziemię. Zmiana ekipy na stacji skończy się w sobotę po południu. Nie obyło się jednak bez problemów - dokowanie kapsuły astronauci musieli przeprowadzić manualnie z powodu awarii silnika.

Czesi się dogadali

Przedterminowe wybory do Sejmu w Czechach odbędą się w październiku – uzgodnili liderzy dwóch największych sił w czeskim parlamencie. Nie wiadomo jeszcze, jak zareaguje na to eurosceptyczny prezydent Czech, Vaclav Klaus.

Piraci uwolnili niemiecki tankowiec

Niemiecki tankowiec "Longchamp", porwany przez somalijskich piratów pod koniec stycznia, w sobotę został przez nich uwolniony wraz z całą załogą - poinformował właściciel jednostki. Za statek zapłacono okup, nie wiadomo jednak jakiej wysokości.

"Nie mógł gwałcić, bo był impotentem"

Kilka dni po skazaniu w Austrii na dożywocie Josepha Fritzla, podobna szokująca sprawa wyszła na jaw we Włoszech. Policja aresztowała tam 63-letniego mężczyznę, który podejrzany jest o to, że przez 25 lat w przetrzymywał i regularnie gwałcił własną córkę.

Atak prezerwatywami na Benedykta XVI

Tysiące użytkowników społecznościowego portalu Facebook wzięło udział w kampanii, mającej na celu zasypanie Watykanu prezerwatywami - pisze Daily Telegraph. Działanie internautów skierowane jest przeciwko słowom Benedykta XVI dotyczącym walki z HIV.

Czerwone niebo nad Tybetem

Sobotnie święto "Dnia Wyzwolenia Niewolników", ustanowione przez chińskie władze w Tybecie, rozpoczęły się w Lhasie zachwalaniem zalet władz komunistycznych. Potępiono dalajlamę i nawoływano do zaniechania jakichkolwiek prób uzyskania niepodległości.

Rosjanie: Rząd USA chce współpracować

Doradca prezydenta Dmitrija Miedwiediewa jest optymistą w sprawie relacje Rosji z USA. - Nowa administracja amerykańska demonstruje konstruktywne nastawienie na wyprostowanie stosunków dwustronnych - oświadczył kremlowski ekspert ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko.

Rozpaczliwa walka z powodzią

Setki rodzin uciekło z miejscowości Fargo w Północnej Dakocie, któremu zagraża najgorsza od 112 lat powódź. Choć z żywiołem walczą tysiące strażaków i wolontariuszy, specjaliści ostrzegają, że stutysięczne miasto może zniknąć z powierzchni ziemi.