"Umieram. To nie ma sensu"

- Umieram. To nie ma sensu - tak zaczyna swój list 59-letni Craig Ewert, który umarł w szwajcarskiej klinice "Dignitas", znanej z "pomocy" w dokonaniu samobójstwa nieuleczalnie chorym ludziom. Brytyjska telewizja pokaże dziś kontrowersyjny dokument, pokazujący ostatnie chwile i moment śmierci chorego Ewerta.

Gubernator sprawia kłopoty Obamie

Aresztowanie gubernatora Illinois Roda Blagojevicha przysporzyło wielu trosk prezydentowi-elektowi Barackowi Obamie. Republikanie oskarżają go, że z podejrzanym o korupcję politykiem łączyły go zbyt bliskie stosunki.

Strajk uziemia loty nad Węgrami

50 na 248 przewidzianych na środę lotów na budapesztańskie lotnisko Ferihegy zostało odwołanych. Powodem jest bezterminowy strajk pracowników portu lotniczego.

60 tys. ludzi może być zarażonych cholerą

Zimbabwe od tygodni nie może poradzić sobie z epidemią cholery - od sierpnia zmarło już na nią 746 osób, a liczba zarażonych może, według Światowej Organizacji Zdrowia, wzrosnąć aż do 60 tys.

Strzały w Gruzji

10 kul trafiło samochód Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie patrolujący granicę z separatystycznym regionem Gruzji, Osetią Południową - poinformowali Gruzini i rzeczniczka OBWE.

"Kaczyński nie podpisze? Wracamy do czasów Stalina"

Nie ratyfikując Traktatu Lizbońskiego, prezydent Kaczyński stawia się ponad demokracją i zachowuje się jak w czasach stalinowskich - w rozmowie z TVN24 niemiecki eurodeputowany Daniel Cohn-Bendit nie przebiera w słowach. W środę światło dzienne ujrzało utrzymane w podobnym tonie nagranie rozmów Cohn-Bendita z czeskim prezydentem Vaclavem Klausem.

Cyryl, Klemens i Juwenaliusz faworytami

Cała prawosławna Rosja zastanawia się, kto zostanie następcą nagle zmarłego patriarchy Aleksego II. Poważnych kandydatów jest trzech - metropolici Cyryl, Klemens i Juwenaliusz mają mniej więcej równe szanse, ale tylko jeden z nich zostanie w styczniu wyznaczony nową głową rosyjskiej Cerkwi.

Zostań właścicielem samolotu Presleya

Samolot zmarłego przed 30 laty króla rock and rolla idzie pod młotek. Odrzutowy "Lockheed" z 1962 roku zostanie wystawiony na corocznej aukcji kolekcjonerów pojazdów w Las Vegas. Organizatorzy oczekują, że cena za unikalny samolot będzie wahać się od 750 tys. do 2 milionów dolarów.

IPN czeka na dokumenty CIA

- IPN jest bardzo zainteresowany materiałami, które 11 grudnia ma odtajnić CIA – przyznaje prezes Instytutu Janusz Kurtyka. 1100 stron dokumentów dotyczących stanu wojennego, dostarczonych przez pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, amerykańska agencja odtajni w czwartek.

"Można rozwiązać wszelkie konflikty"

- Można rozwiązać wszelkie konflikty - powiedział podczas ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla jej tegoroczny laureat były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari.

W Augustowie blokują drogę na Litwę

Niespełna stu mieszkańców Augustowa w województwie podlaskim zablokowało w środę przejazd przez miasto. Mieszkańcy domagają się jak najszybszej budowy obwodnicy w wariancie proponowanym przez drogowców. Akcja ma potrwać do godz. 17.

Grecja: starcia na ulicach. Polak zatrzymany

Jednego Polaka zatrzymała grecka policja w związku z zamieszkami w Atenach - powiedział TVN24 sekretarz prasowy polskiej ambasady. Na ulice stolicy Grecji wyszły tysiące demonstrantów. Dochodzi do starć z policją. Protestujący rzucają kamieniami i koktajlami Mołotowa. W całej Grecji trwa strajk generalny.

Ławrow: nie wtrącać się w byłe ZSRR

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że Stanom Zjednoczonym i innym krajom zachodnim nie wolno wtrącać się do państw poradzieckich.

"Kierując krajem trudno być świętym"

Istnieje ciągła sprzeczność między prawami człowieka a polityką zagraniczną państwa, nawet we Francji - powiedział minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner w 60. rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. - Nie możemy prowadzić polityki zagranicznej kraju jedynie w uzależnieniu od praw człowieka. Kierując krajem trudno być świętym - dodał w wywiadzie dla środowego wydania dziennika "Le Parisien".

Poczta doręczyła Bogu listy

Tysiące listów z całego świata, zaadresowanych "Do Boga, Jerozolima" dostaje co roku jerozolimska poczta. I co roku umieszcza je w szczelinach starożytnego Muru Zachodniego, tzw. Ściany Płaczu - jednego z najświętszych miejsc judaizmu.

Siedem okrążeń wokół Al-Kaby

Blisko trzy miliony muzułmanów siedmiokrotnie okrąży dziś świątynię Al-Kaba w Mekce i tym rytuałem zakończy się muzułmański hadżdż. Modlitwy w Wielkim meczecie trwały trzy dni. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało sto tysięcy policjantów.

Obama inspiruje czarnoskórych Irakijczyków

Czarnoskórzy Irakijczycy z Ruchu Wolnego Iraku chcą wystartować w nadchodzących wyborach. Protestują przeciwko dyskryminacji i żądają stanowisk politycznych. Inspiracją dla nich jest pierwszy ciemnoskóry prezydent-elekt w USA. - Zwycięstwo Obamy dało nam siłę moralną - powiedział Jalal Chijeel, sekretarz organizacji.

"Najczęściej są zabijani przez policję"

Blisko dziewięć tysięcy ludzi zaginęło w Rio de Janeiro od 2007 roku. Taką alarmującą liczbę przywołują protestujący, którzy czterokilometrową plażę Copacabana zamienili w cmentarzysko. - Najczęściej są zabijani przez policję - twierdzi Antonio Carlos Costa, szef grupy ONG Rio de Paz, która zorganizowała demonstrację.

"Taśmy Klausa": prezydent wstrząśnięty

Na trzy tygodnie przed objęciem przez Czechy prezydencji w Unii Europejskiej, na zamku na Hradczanach doszło do bardzo nieprzyjemnej wymiany zdań między prezydentem Vaclavem Klausem a przedstawicielami europarlamentu. Kancelaria wzburzonego rozmową prezydenta Czech opublikowała na swojej stronie internetowej zapis spotkania.

Sarkozy ustępuje Polsce

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ustąpił Polsce i innym nowym krajom UE w sprawie paktu klimatyczno-energetycznego, by doprowadzić do jego przyjęcia przez Unię podczas czwartkowo-piątkowego szczytu w Brukseli - pisze "Le Monde", powołując się na źródła bliskie francuskiemu prezydentowi.

20 tys. euro za życie człowieka

Polska przegrała przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu proces ws. śmierci Zbigniewa Dzieciaka - więźnia oskarżonego o przemyt narkotyków, który zmarł w celi po 4 latach pobytu w areszcie. Skarb Państwa ma wypłacić żonie zmarłego 20 tys. euro.

Piraci uwolnili grecki frachtowiec

Somalijscy piraci zwolnili grecki frachtowiec z 19-osobową załogą - poinformowały służby morskiej Kenii. Wszyscy marynarze czują się dobrze.

Ukraina: nie będzie wcześniejszych wyborów

Ukraina ma nową koalicję po tygodniach konfliktów. Większe zmiany personalne nie są jednak oczekiwane: Julia Tymoszenko nadal będzie szefowała rządowi. - Sprawa przedterminowych wyborów nie stoi już na porządku dziennym - powiedział nowo wybrany przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

UE mówi "nie" Gruzji

Nie będzie unijnych sił wojskowych w Gruzji. Bruksela odrzuciła prośbę Tbilisi o wzmocnienie jej misji obserwacyjnej.

Chciał przehandlować wakat po Obamie?

Zarzuty korupcji, w tym próbę "sprzedaży, bądź przehandlowania" senackiego mandatu prezydenta-elekta Baracka Obamy usłyszał demokratyczny gubernator stanu Illinois. - To bardzo smutny dzień dla rządu Illinois - skomentował śledztwo prokurator Patrick Fitzgerald. - Za sprawą gubernatora osiągnęliśmy nowe dno - dodał.

Na pogrzebie młodego Greka spokojnie

Tłum był spokojny, a uczestnikom towarzyszyła raczej atmosfera namysłu. Bliscy pochowali 15-letniego Aleksisa Andreasa Grigoropulosa, którego śmierć wywołała trwające już czwarty dzień zamieszki. Jednak protestujący już zapowiedzieli, że walki będą kontynuowane w środę.