Trzymał prace Picassa w garażu, usłyszał wyrok

Prace Picassa przez 40 lat trzymane były w garażuReuters

Sąd we Francji nakazał starszemu mężczyźnie zwrot ponad 270 dzieł Pabla Picassa, które ten miał rzekomo otrzymać przed laty w prezencie od artysty i jego żony. Blisko 40 lat prace jednego z najsłynniejszych twórców XX wieku przeleżały w skrzyni w jego garażu.

75-letni Pierre Le Guennec i jego żona Danielle zostali skazani na dwa lata więzienia w zawieszeniu za posiadanie skradzionego mienia. Le Guennec twierdził, że Picasso i jego żona Jacqueline podarowali mu prace przed śmiercią artysty, w 1973 r. - Picasso całkowicie mi ufał, być może to zasługa mojej dyskrecji - powiedział Francuz. Le Guennec, z zawodu elektryk, który w domu Picassów w Notre-Dame-de-Vie pod Cannes na zlecenie Picassów zainstalował alarm przeciwwłamaniowy utrzymuje, że otrzymał dzieła jako podziękowanie za wykonaną pracę. 271 prac, w tym litografie, portrety i szkice powstałe w latach 1900-1932 Le Guennec przez blisko 40 lat trzymał w garażu. Sprawa wyszła na jaw w 2010 r., gdy zawiózł je do Paryża w celu potwierdzenia ich autentyczności. Sprawę wytoczyli mu wówczas spadkobiercy artysty.

Zdecydowały detale?

Sąd we francuskim Grasse orzekł, że państwo Le Guennec weszli w posiadanie drogocennych prac "w sposób nieuczciwy" i nakazał ich zwrot rodzinie malarza. Syn Picassa Claude powiedział, że jego ojciec był znany ze swej szczodrości, ale darowane dzieła zawsze opatrywał nazwiskiem, datą i dedykacją, bo wiedział, że w przyszłości obdarowani będą mogli chcieć sprzedać drogocenne prezenty. Tymczasem w zbiorze odkrytym u Le Guenneca jego własne nazwisko widnieje tylko na katalogu z wystawy. Prawnik rodziny Picassów zwrócił też uwagę, że artysta zawsze dbał, by dawane dzieło pasowało do obdarowanego, tymczasem w odnalezionym zbiorze znajdują się prace bardzo od siebie różne. Dodał również, że Le Guennec miał dwa szkicowniki Picassa, z którymi ten nie rozstałby się, bo były jego narzędziem pracy. Trudno jest na razie wyceniać wartość odnalezionej kolekcji, BBC przypomina jednak, że portret kochanki Picassa Dory Maar z 1942 r. został sprzedany na aukcji w maju ub. roku za 22,6 mln dolarów. Brytyjski dziennik "Daily Mail" przypomina z kolei, że prace niezwykle płodnego twórczo Picassa należą do najczęściej kradzionych. Obecnie ponad 1000 jego obrazów zarejestrowanych jest jako przywłaszczone, zaginione lub będące przedmiotem sporu.

Autor: dln/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters