Niemcow zginął, bo pomagał USA tworzyć dotkliwe sankcje?

Niemcowa zamordowano niepodal KremlaWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Krassotkin

Powodem zabójstwa opozycyjnego rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa mogły być jego bliskie kontakty z USA - pisze w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Niemcow miał pomagać Amerykanom po aneksji Krymu skompletować listę Rosjan objętych sankcjami.

Zdaniem redakcji, która powołuje się na źródło w aparacie bezpieczeństwa, w pracach nad ustalaniem amerykańskiej listy nazwisk osób objętych restrykcjami musiał uczestniczyć ktoś dobrze znający wewnętrzne stosunki na Kremlu. Jak zaznacza autor materiału Markus Wehner, wśród osób objętych zakazem wjazdu znalazły się nie tylko osoby z kręgu najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina, lecz także m.in. szef rosyjskiego parlamentu Siergiej Naryszkin. Jak twierdzi źródło, rosyjski polityk przebywał z tajną misją na Krymie poszukując odpowiedniej osoby, która miała objąć stanowisko gubernatora po aneksji półwyspu.

Za dużo mówił Amerykanom?

Ekipa Putina od dawna obarcza Niemcowa odpowiedzialnością za negatywne skutki sankcji, które okazały się bardziej dolegliwe niż się spodziewano - pisze "FAS" przytaczając opinię opozycyjnego polityka Władimira Milowa. Niemcow miał też już wcześniej uczestniczyć w tworzeniu listy osób objętych sankcjami po śmierci Siergieja Magnitskiego. Pracujący dla amerykańskiej firmy Hermitage Capital Management rosyjski adwokat, który ujawnił nadużycia w organach skarbowych Federacji Rosyjskiej, zmarł w 2009 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w areszcie. Niemcow spotkał się rok temu z grupą konserwatywnych amerykańskich senatorów, w tym Johnem McCainem i Ronem Johnsonem. Przekazał im 13 nazwisk, które powinny jego zdaniem znaleźć się na czarnej liście osób odpowiedzialnych za śmierć Magnitskiego. Komisja spraw zagranicznych Senatu uchwaliła rezolucję wzywającą prezydenta Baracka Obamę do uzupełnienia listy o te nazwiska. Wiceminister spraw zagranicznych USA Victoria Nuland zapowiedziała, że decyzja zostanie podjęta do końca roku. Jak wyjaśniła, będzie ona uzależniona od postępów w śledztwie w sprawie zabójstwa Niemcowa.

"FAS" przypomina, że Niemcow był wspierany finansowo przez amerykańskiego inwestora George'a Sorosa. Przez rosyjskie media nazywany był zdrajcą.

Zabójstwo pod murami Kremla

55-letni Borys Niemcow, jeden z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas), został zastrzelony 27 lutego wieczorem w pobliżu Kremla. Pod zarzutem zabójstwa opozycjonisty aresztowano Zaura Dadajewa - byłego zastępcę dowódcy batalionu w elitarnym pułku sił specjalnych "Północ", wchodzącego w skład 46. samodzielnej brygady specnazu Wojsk Wewnętrznych MSW Federacji Rosyjskiej. Dadajew przyznał się początkowo do zbrodni, jednak potem odwołał zeznania złożone wkrótce po zatrzymaniu. Oświadczył, że był torturowany. Policja aresztowała łącznie pięć osób pochodzących z Czeczenii. Rosyjskie media forsowały tezę o religijnym motywie zabójstwa. Miała to być rzekomo zemsta z obrazę islamu.

[object Object]
Oskarżeni o zabójstwo Niemcowa uznani za winnychTVN24 BiS "Fakty z Zagranicy"
wideo 2/20

Autor: mk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Krassotkin

Tagi:
Raporty: