Kto na Krymie boi się Amerykanów?

Czy otwierając placówkę kulturalną na Krymie, Amerykanie będą chcieli uczynić z ukraińskiego półwyspu swoje centrum wywiadowcze? Zdaniem ok. 300 osób, które protestowały w Symferopolu - tak.

Tysiące ofiar cholery w Zimbabwe

Tylko w ciągu 7 miesięcy na cholerę w Zimbabwe zmarło prawie 400 tysięcy osób. Zakażonych zostało prawie 79 tysięcy - podaje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej w Genewie.

Australia: krokodyl pożarł dziecko

Szczątki zaginionego przed tygodniem dziecka znaleziono w żołądku krokodyla. Chłopiec wraz z bratem i psem bawił się w zaroślach niedaleko swojego domu.

Facebook ugiął się pod presją

Internautów na całym świecie zbulwersowała informacja, że zgodnie ze zmienionym regulaminem Facebook ma prawo do wszystkich zamieszczonych tam danych - w tym filmów i zdjęć, nawet po usunięciu konta. Postawiony przed presją mediów i groźbą utraty dobrego wizerunku, Facebook zmienił zdanie.

Greccy terroryści coraz groźniejsi

We wtorek nieznani sprawcy ostrzelali siedzibę prywatnej telewizji w Atenach. W środę rano policja udaremniła próbę zamachu bombowego na biura Citibanku na przedmieściach greckiej stolicy.

Sądny dzień amerykańskiej bazy

W czwartek kirgiski parlament podejmie ostateczną decyzję dotyczącą amerykańskiej bazy Manas pod Biszkekiem. Wygląda na to, że Waszyngton na jej zachowanie nie ma szans.

Ścigają handlarzy opium, sami biorą

Jednym z zadań afgańskich policjantów jest walka z uprawą i handlem opium. Dlatego tym bardziej szokujące są dane, do których dotarło BBC - wynika z nich, że w niektórych rejonach kraju ponad połowa stróżów prawa sama jest uzależniona od narkotyków.

Korea wystrzeli rakietę mimo sankcji?

Wydaje się, że mimo gróźb płynących ze strony ONZ i sąsiada z południa, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nie zamierza rezygnować z testu swej rakiety balistycznej. Seul zapowiada, że test rakiety zostanie potraktowany jako groźba pod adresem regionu.

General Motors zamyka fabryki, zwalnia 47 tysięcy ludzi

Znany amerykański producent samochodów przedstawił Departamentowi Skarbu swój plan restrukturyzacji, którego zaakceptowanie jest warunkiem udzielenia publicznej pomocy. W najbliższym czasie GM zamierza zamknąć kilka fabryk i zwolnić 47 tys. ludzi.

Ukraina karci rosyjskiego ambasadora

Bezprecedensowy przypadek: ambasador Rosji na Ukrainie Wiktor Czernomyrdin może zostać uznany za persona non grata - czyli zmuszony do opuszczenia swej placówki. Jak informuje agencja "Interfax", MSZ Ukrainy wezwał ambasadora na ostrzegawczą rozmowę w związku z jego ocenami, komentarzami i oświadczeniami.

Obama wyśle więcej żołnierzy do Afganistanu

Afganistan to największe wyzwanie militarne rządu Baraka Obamy - mówił pod koniec stycznia szef Pentagonu. We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych zdecydował o zwiększeniu kontyngentu wojsk USA w tym kraju o 17 tysięcy żołnierzy.

Prawie prohibicja w Czeczenii

"Za dziesięć minut 13." śpiewał w czasach PRL Ireneusz Dudek, odliczając czas do otwarcia monopolowego. Być może sytuacja, która spotkała Czeczenów, da impuls do napisania podobnej piosenki. Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył, że sprzedaż alkoholu w jego republice będzie dozwolona tylko przez dwie godziny dziennie: od godziny 8.00 do 10.00 rano.

„Następny 9/11 przyjdzie z Doliny Swat”

- Konsekwencje tej decyzji rozleją się na cały świat – mówi kobieta, która uciekła z doliny Swat przed talibami. Pakistański rząd w poniedziałek pozwolił na zaprowadzenie w dolinie prawa koranicznego, czyli szariatu, uzyskując w zamian tymczasowy rozejm z tamtejszymi talibami.

Albo NATO, albo dymisja rządu

Premier Francji Francois Fillon jest gotowy podać swój gabinet do dymisji, jeśli parlament odrzuci propozycję powrotu Francji do struktur dowódczych NATO. Wezwał parlament do debaty na ten temat.

Protest zaklinaczy węży

Około tysiąca zaklinaczy węży demonstrowało w Kalkucie. Grając na fletach przeszli ulicami miasta, domagając się zniesienia zakazu występowania z żywymi wężami.

Kalifornia bankrutuje

Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger zwalnia 20 tysięcy urzędników, bo jego stan znajduje się na granicy bankructwa. Kalifornia ma deficyt w wysokości 41 miliardów dolarów. Od kilku dni politycy z Kalifornii próbują się porozumieć co do uchwalenia budżetu.

Łukaszenka: opozycja przez Unię nic nie wymusi

Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadcza, że jest gotów współpracować z Unią Europejską, ale nie na warunkach opozycji. Europa ma rozmawiać tylko z nim, "uczciwym, przewidywalnym człowiekiem", a nie z "tak zwaną opozycją, której nie widać nawet przez szkło powiększające".

Kosowo tańczy na ulicach

Kosowscy Albańczycy obchodzą pierwszą rocznicę niepodległości. Setki osób świętują razem na ulicach - tańczą i śpiewają. Swój sprzeciw chce zamanifestować mniejszość serbska, która nie uznaje władz w Prisztinie.

Najsłynniejszym piratom się upiecze?

Oskarżyciel odstąpił od połowy zarzutów wobec założycieli strony The Pirate Bay, w jednym z najgłośniejszych procesów przeciw komputerowemu piractwu. - To dowodzi, że prokurator nie rozumiał wcześniej tej technologii - skwitował ucieszony jeden z oskarżonych - Frederik Neik.

Nóż w plecach nauczyciela muzyki

13-letni uczeń wbił nóż w plecy nauczycielowi na lekcji muzyki w miejscowości Chioggia koło Wenecji. Nauczyciel przeżył. Nieletni napastnik odpowie za ciężkie zranienie.

Ukraińcy już nie chcą Juszczenki

Ukraińcy najchętniej zmieniliby swojego prezydenta. To wynik sondażu kijowskiego Instytutu Socjologii. Prawie połowa życzy sobie także, żeby ze sceny politycznej znikła premier Julia Tymoszenko.

Rosjanie sterylizowali psychicznie chorych

Bez wyroku sądu, przymusowo i bez zgody sterylizowano kobiety umieszczane w klinikach psychiatrycznych obwodu permskiego w Rosji. Informacje takie przynosi w dzienniku "Nowyje Izwiestija" rzeczniczka praw człowieka tego regionu Tatiana Margolina.

"Polska szantażuje Niemcy"

Dzień po wizycie Władysława Bartoszewskiego głos w sprawie polskich zabiegów wokół Eriki Steinbach zabrała jej organizacja. Związek Wypędzonych (BdV) uważa, że Polska szantażuje rząd federalny Niemiec, by zapobiec nominowaniu przez niego jednego z członków rady przyszłej fundacji poświęconej wysiedleniom.

Austriacy śledzili zięcia prezydenta

Rachat Alijew od lat ukrywa się w Austrii przed swoim wszechmocnym teściem Nursułtanem Nazarbajewem, prezydentem Kazachstanu. W Austrii wybuchł skandal, gdy okazało się, że miejscowi policjanci pomagali prezydentowi "namierzyć" zięcia.

"Duch" odpowie za masowe zbrodnie

Tłum ludzi kłębiących się przed budynkiem sądu, wielkie środki ostrożności i gigantyczne zainteresowanie mediów - w Kambodży rozpoczął się pierwszy proces członka zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów.

Rosja nie dostarczy rakiet Iranowi?

Iran bardzo chce dostać rosyjskie systemy obrony rakietowej S-300, które już dawno kupił od Rosjan, ale Moskwa zwleka z ich dostarczeniem. Jak pisze "Kommiersant", Rosjanie nie chcą psuć sobie relacji z USA.

Biskupi poirytowani papieżem

Mimo zasady bezwzględnego posłuszeństwa i sztywnej hierarchii episkopat Austrii w bezprecedensowo stanowczym i pełnym krytyki apelu poprosił Benedykta XVI oraz cały Watykan o większą ostrożność w podejmowaniu decyzji personalnych.

Pijany minister odchodzi

Jeszcze w poniedziałek zapewniał, że jego pozycja w rządzie jest niezachwiana. Następnego dnia Shoichi Nakagawa - minister finansów, którego opozycja i media oskarżają o publiczne pijaństwo - oznajmił jednak, że podaje się do dymisji.