W ramach realizowanego od poniedziałku z inicjatywy ministerstwa pracy Słowenii programu najubożsi obywatele mogą składać wnioski o umorzenie części swego prywatnego zadłużenia, do czego według władz kwalifikuje się około 100 tys. ludzi.
Zgodnie z uchwaloną niecałe dwa tygodnie temu przez słoweński parlament ustawą program dotyczy osób, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne z tytułu długów zaciągniętych przed rokiem 2014. Niedostępny jest natomiast dla dłużników, którzy ogłosili swą upadłość konsumencką. Umorzenie będzie aktem jednorazowym, bez możliwości jego powtórzenia.
Co obejmuje umorzenie?
Spośród wierzycieli w programie biorą udział urzędy skarbowe i inne instytucje państwowe, a także na zasadzie dobrowolności około 30 przedsiębiorstw, w tym dostawcy energii, firmy zaopatrzeniowe, banki i towarzystwa ubezpieczeń. Do akcji przyłączyło się również ponad 35 miast i gmin, w tym największe słoweńskie miasta jak Lublana i Maribor.
Umorzenie obejmie opłaty za prąd, wodę i ogrzewanie, za pobyt dziecka w przedszkolu i za posiłki w stołówkach szkolnych, a ponadto na przykład składki za dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Banki zadeklarowały już gotowość anulowania należności za prowadzenie konta i inne usługi, ale zaległości kredytowe pozostaną w mocy.
O skali umorzenia mają decydować sami wierzyciele. Tylko władze skarbowe ustaliły górną granicę rezygnowania ze swych roszczeń na 50 euro.
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org CC BY SA | Josep Renalias