Zamieszkały w Nowym Jorku 64-letni kolekcjoner sztuki Alexander Khochinskiy, któremu polskie władze zarzucają nielegalne nabycie XVIII-wiecznego obrazu skradzionego w czasie II wojny światowej przez Niemców, nie może zostać wydany Polsce - orzekł sędzia federalny.
Sprawa ciągnie się już od wielu lat. 64-letni Rosjanin z pochodzenia został na krótko aresztowany w 2012 roku, ale wyszedł za kaucją w wysokości 100 tysięcy dolarów. Od tego czasu trwały procedury.
Nakaz aresztowania Rosjanina wydał sąd rejonowy w Poznaniu. Zarzuca mu się nielegalne wejście w posiadanie obrazu "Dziewczyna z gołębiem", autorstwa XVIII-wiecznego malarza Antoine'a Pesne.
Do II wojny światowej obraz znajdował się w posiadaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Został jednak zrabowany najpierw przez Niemców, a potem przez Armię Czerwoną. Odnalazł się dopiero w 2010 roku, w antykwariacie w Moskwie.
Początkowo ministerstwo kultury miało nadzieję na szybkie odzyskanie dzieła, ale spełzło to na niczym. Rosjanin domagał się pieniędzy za obraz.
Ekstradycji nie będzie
Sąd argumentuje, że Khochinskiy nie mógł wiedzieć, nabywając obraz, że został on skradziony z Polski w czasie wojny. Sędzia okręgowy Jed Rakoff przekazał, że Khochinskiy dowiedział się o polskich roszczeniach dopiero w 2010 roku, po tym, jak przez lata obraz wisiał w leningradzkim mieszkaniu jego ojca, który miał przywieźć obraz z Niemiec po wojnie. Po jego śmierci obraz trafił w ręce jego syna, który zaniósł go do antykwariatu. Wtedy o obrazie dowiedziała się polska strona.
Adwokat kolekcjonera, Christopher Flood, wyraził zadowolenie z wyroku. Podkreślił, że liczy, że teraz jego klient będzie mógł "wrócić do normalnego życia ze swoją rodziną".
Autor: kło\mtom / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Kultury