Prezydent Unii, czyli kto?

Tony Blair czy Jan Peter Balkenende? Carl Blidt, David Miliband a może Olli Rehn czy Ursuli Plassnik? Lista potencjalnych nazwisk na nowe stanowiska w zreformowanej Traktatem Lizbońskim Unii jest długa - wylicza "Gazeta Wyborcza".

Książka przyczyną dymisji

Szef sztabu duńskich sił zbrojnych zrezygnował ze stanowiska. Podjął tę decyzję po skandalu z udziałem jego podwładnego. Przetłumaczył on na arabski książkę, w której zostały opisane wojskowe tajemnice. Publikację można było znaleźć w internecie.

"WSJ" wyśmiewa polskich ministrów

Amerykański "Wall Street Journal" krytykuje przedstawicieli polskiego rządu za wstawienie się za Romanem Polańskim. Publicysta gazety wytyka hipokryzję politykom PO, którzy bronią reżysera przyznającego się do seksu z 13-latką, a jednoczesnej uchwalają przepisy o obowiązkowej kastracji pedofilów.

Kontrwywiad śledził premiera

Brytyjski kontrwywiad założył laburzystowskiemu premierowi Haroldowi Wilsonowi (1964-70 oraz 1974-76) tajną teczkę operacyjną i uzupełniał ją przez cały okres jego aktywnego życia politycznego. Rewelacje te ujawnił prof. historii Christopher Andrew z uniwersytetu Cambridge. Jego książka "The Defence of the Realm", ma niebawem trafić do księgarń.

Socjaliści zdobyli Grecję

Opozycyjny Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny (PASOK) wygrał niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji, zdobywając około 40 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez kilka niezależnych ośrodków. Wybory zakończyły się o godz. 19 lokalnego czasu (18. czasu warszawskiego).

Dom rozerwało - Polka zginęła pod gruzami

Z zalanego błotem domu koło Mesyny na Sycylii wydobyto w niedzielę zwłoki 40-letniej Polki - podaje agencja Ansa. Kobieta to kolejna ofiara piątkowych lawin błotnych i osunięć ziemi, do których doszło w rezultacie gwałtownego oberwania chmury.

Bitwa w samolocie. Poszło o molestowanie

Wszystko zaczęło się od niejednoznacznych propozycji pilota i seksualnej napaści na stewardessę. Wymiana zdań trwała zaledwie moment i szybko zmieniła się w regularną bijatykę.

Polański był "na wymianę"?

Wśród rozważań na temat aresztowania Romana Polańskiego szczególnie jeden wątek zwraca uwagę mediów. Zdaniem "Corriere della Sera" reżyser mógł być wymieniony na ustępstwa w sprawie szwajcarskich kont.

Korea przestaje straszyć

Północnokoreański premier Kim Jong Il powiedział w niedzielę szefowi chińskiego rządu Wenowi Jiabao, że Phenian jest otwarty w sprawie dwustronnych i wielostronnych rozmów na temat jego programu atomowego. Wen na lotnisku został powitany przez samego Kim Dzong Ila.

Miłość prezydenckiej pary

Bez fajerwerków, za to w blasku księżyca, państwo Obama uczcili swoją 17-tą rocznicę ślubu. To ich pierwsze święto od kiedy zamieszkali w Białym Domu.

Aresztowanie Polańskiego było kwestią czasu

- Szwajcaria aresztowałaby Romana Polańskiego podczas jego wcześniejszych wizyt w tym kraju, gdyby władze wiedziały o jego obecności - powiedziała minister sprawiedliwości tego kraju Eveline Widmer-Schlumpf. A wcześniej zawsze taka informacja trafiała do władz, kiedy reżyser opuszczał już swój dom w Gstaad.

Benedykt XVI: kolonializm nigdy się nie skończył

Kolonializm na Czarnym Lądzie nigdy się całkowicie nie zakończył. Obecnym przejawem wyzysku czarnego lądu jest wysyłanie tam przez Zachód "toksycznych odpadków duchowych", powiedział Benedykt XVI w niedzielę podczas mszy z okazji inauguracji synodu biskupów dla Afryki. "Niebezpiecznym wirusem" nazwał zaś religijny fundamentalizm w Afryce.

Teheran ujawni tajemnicę

Owiany tajemnicą drugi zakład wzbogacania uranu w irańskim Kum odwiedzą inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Taką informację podał przebywający w Teheranie dyrektor generalny agencji Mohamed ElBaradei na wspólnej konferencji prasowej z Alim Akbarem Salehim, szefem Irańskiej Organizacji Energii Atomowej.

Buzek: Nie jestem zaskoczony

- Dzisiaj Europa mówi o tym, co się wydarzyło. To jest wielkie wydarzenie. Widać, że jak jest kryzys, to ludzie chcą być razem, zbliżać się do siebie, współpracować - powiedział przewodniczący parlamentu europejskiego Jerzy Buzek w TVN24.

8 Amerykanów zginęło w walkach

Ośmiu żołnierzy amerykańskich i dwóch afgańskich z dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) zginęło w sobotę w ataku talibów w prowincji Nuristan na wschodzie Afganistanu, na granicy z Pakistanem - poinformowało w niedzielę dowództwo sił NATO.

Kontrowersyjny polityk znaleziony martwy

Shoichi Nakagawa, były japoński minister finansów, nie żyje. Polityk zmarł w nocy z soboty na niedzielę w swoim domu w Tokio. W lutym tego roku Nakagawa ustąpił z piastowanego stanowiska po tym, jak na konferencji prasowej po szczycie G7 pojawił się najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu.

Rozmowy o atomie w Iranie

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed ElBaradei przybył do Teheranu. Ma ustalić, kiedy inspektorzy agencji odwiedzą zakłady nuklearne w Kum - podało państwowe radio irańskie. Przeprowadzi rozmowy m.in. z szefem Irańskiej Organizacji Energii Atomowej i z innymi urzędnikami.

Torysi mają dylemat. A Berlusconi "szczęśliwy"

Przyjęcie Traktatu z Lizbony przez Irlandczyków stawia w trudnej sytuacji lidera brytyjskiej opozycji - Davida Camerona. Wymusza na nim sprecyzowanie polityki wobec Unii, w czasie bardzo dla niego niedogodnym, tj. przed wyborami - powiedział publicysta dziennika "The Independent" Michael Brown. Z kolei włoskie władze nie kryją radości - i zaznaczają, że czekają teraz już tylko na dwa kraje.

G7 nie wierzy w szybkie ożywienie światowej gospodarki

Stambuł jest obecnie stolicą finansową świata. Dopiero co - w sobotę - zakończył się tam szczyt G7, a przed dorocznym szczytem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego zjechało tam kilkanaście tysięcy ministrów, urzędników, finansistów, ludzi mediów z ponad 180 krajów.

Błoto zalało domy i ulice. Rośnie liczba ofiar

Do 24 wzrosła liczba zabitych w wyniku lawin błotnych i powodzi na Sycylii. Jak powiedział dziennikarzom premier Silvio Berlusconi – ten tragiczny bilans może nawet dwukrotnie wzrosnąć, bo 30 osób nadal jest poszukiwanych.

Suu Kyi rozmawiała z juntą o sankcjach?

Przywódczyni opozycji w Birmie, Aung San Suu Kyi, spotkała się z jednym z ministrów junty - powiadomił jej adwokat. Wcześniej wysłała list, w którym proponuje pomoc w zabiegach o zniesienie sankcji nałożonych na kraj przez Zachód.

Buzek: Kaczyński podpisze, uwaga z naciskaniem Klausa

Po irlandzkim "tak" prezydent Lech Kaczyński podpisze Traktat z Lizbony, ale trzeba uważać z naciskami na prezydenta Czech, Vaclava Klausa – uważa szef europarlamentu, Jerzy Buzek. Premier Donald Tusk podkreśla, że szybsza ratyfikacja Traktatu leży w interesie Polski i informuje, że rozmawiał na razie "ogólnie" o podziale miejsc w Komisji Europejskiej z jej szefem, Jose Barroso.

Setki tysięcy bronią wolnych mediów

Wielka manifestacja w obronie wolności prasy we Włoszech. Organizatorzy twierdzą, że wzięło w niej udział 300 tysięcy ludzi. Przedstawiciele rządu Silvio Berlusconiego uznali tę inicjatywę za "śmieszną".

Afgański policjant strzelał do Amerykanów

Dwóch amerykańskich żołnierzy zginęło zastrzelonych przez afgańskiego policjanta w czasie wspólnego patrolu. Po strzelaninie funkcjonariusz uciekł - poinformował w sobotę przedstawiciel afgańskich władz.

"Dalej burz mury, dalej buduj mosty"

To wielki dzień dla przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. W sobotę rano dostał prezent od Irlandii, po południu Nagrodę Kwadrygi. - Dialog, kompromis i solidarność to wartości, które pozwalają walczyć z wirusem partykularnych interesów, burzyć mury w Europie oraz budować mosty - mówił w sobotę w Berlinie premier Donald Tusk w laudacji na jego cześć.

Irlandzkie "TAK" znów jednoczy Europę

Zgodne "TAK" powiedzieli Irlandczycy Traktatowi z Lizbony, reformującemu Unię Europejską. Dzięki temu na przeszkodzie do ratyfikacji brakuje już tylko podpisów Polski i Czech.

"Wielki dzień Irlandii i Europy"

Referendum ws. Traktatu Lizbońskiego zakończyło się sukcesem. Europejscy politycy już składają Irlandii gratulacje. - To wielki dzień Irlandii i Europy - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Wtórował mu szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Z wielkim zadowoleniem witam rezultat irlandzkiego referendum - mówił po ogłoszeniu częściowych wyników. Z gratulacjami dla Barroso i całej Unii do Berlina poleciał premier Donald Tusk.