Władze Szwajcarii przekażą Bośni Nasera Oricia, byłego bośniackiego dowódcę, komendanta Srebrenicy z czasów wojny 1992-95. O decyzji tej powiadomił szwajcarski wymiar sprawiedliwości. Wydania Orica domagała się też - przy sprzeciwie Bośni - Serbia.
Jak podało szwajcarskie Federalne Biuro Sprawiedliwości w komunikacie na stronie internetowej, zgodziło się ono podczas uproszczonego postępowania na ekstradycję Oricia do Bośni i Hercegowiny (BiH). Ze względów prywatności i bezpieczeństwa nie zostanie ujawniony termin ekstradycji.
48-letniego Oricia szwajcarska policja zatrzymała 10 czerwca na podstawie wydanego w 2014 roku przez Belgrad nakazu aresztowania. Serbia w niedzielę ogłosiła, że złożyła wniosek o ekstradycję zatrzymanego generała, któremu zarzuca popełnienie w lipcu 1992 roku wraz z czterema współsprawcami zbrodni wojennych na serbskiej ludności cywilnej w miejscowości Zazelje koło Srebrenicy, gdzie zabito dziewięć osób. Prokuratura generalna BiH wydała w poniedziałek oświadczenie, w którym poinformowała, że zwróciła się o odesłanie Oricia do kraju, argumentując, że jego ekstradycja do Serbii uniemożliwiłaby postawienie go przed wymiarem sprawiedliwości w Bośni i Hercegowinie. Orić - jak głosi komunikat szwajcarskich władz - oświadczył, że zgadza się na ekstradycję do BiH. Szwajcaria oceniła, że żądanie ekstradycji złożone przez BiH jest priorytetowe, bo Orić jest obywatelem tego kraju, a przestępstwa, za które jest poszukiwany, zostały popełnione na terenie BiH.
Skazany i uwolniony
Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii skazał już w 2006 roku Oricia na dwa lata więzienia za to, że w dwóch przypadkach nie zapobiegł zabójstwom i innym aktom przemocy. Jednak w postępowaniu odwoławczym uwolniono go w 2008 roku od tych zarzutów. Orić był jednym z nielicznych Bośniaków (Muzułmanów) sądzonych przez międzynarodowy trybunał. Generał dowodził obroną Srebrenicy, wówczas muzułmańskiej enklawy w BiH, podczas trzyletniego serbskiego oblężenia, wyrastając w oczach Bośniaków na bohatera. Po zajęciu Srebrenicy w 1995 roku siły Serbów bośniackich dokonały masakry blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Międzynarodowy wymiar sprawiedliwości uznał ją za ludobójstwo.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia