Szef eurogrupy: mamy ofertę dla Grecji, ale Ateny jej nie chcą

"Jest szansa na porozumienie"
"Jest szansa na porozumienie"
TVN24 Biznes i Świat
"Jest szansa na porozumienie"TVN24 Biznes i Świat

Grecja nie zgadza się na propozycje przedstawione przez eurogrupę - powiedział w czwartek szef grupy Jeroen Dijsselbloem. Wcześniej wysoko postawiony przedstawiciel greckiego rządu powiedział, że różnice między propozycjami Aten a kredytodawców nie są na tyle duże, żeby można było uzasadnić ewentualny brak porozumienia.

Przed czwartkowym spotkaniem ministrów finansów eurolandu w Brukseli Dijsselbloem poinformował, że instytucje reprezentujące pożyczkodawców, czyli KE, MFW i EBC, uzgodniły wspólną ofertę dla Grecji, jednak wciąż nie ma na nią zgody Aten.

Czekanie na zgodę

- To, co prezentujemy to coś, na co zgodziły się wszystkie instytucje. Nie mamy na to zgody strony greckiej, więc będziemy musieli podczas spotkania eurogrupy wysłuchać jakie są ich opinie w tej sprawie. Czy mogą się na to zgodzić, czy nie - powiedział dziennikarzom Dijsselbloem. Ujawniony przez dziennik "Financial Times" dziewięciostronicowy dokument uzgodniony przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego mówi o podwyżkach podatku VAT, w tym objęciu 23-procentową stawką przedsiębiorstw działających na greckich wyspach, o szybszym wprowadzaniu wyższego wieku emerytalnego oraz o cięciach w wydatkach na wojsko. Niektóre z reform - według tego dokumentu - miałyby zostać wprowadzone przed 1 lipca. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił, że "raczej są większe rozbieżności, niż zbliżenie" między Grecją a wierzycielami. - Czas, by greckie władze podjęły decyzję, ale też wyjaśniły swojemu społeczeństwu, co jest stawką - dodał.

Brak woli politycznej

Bardziej optymistyczny jest komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. - Nasze punkty widzenia się zbliżają - powiedział dziennikarzom. Oświadczył, że w "kilku punktach" strony się zgadzają, ale żeby doszło do pełnego porozumienia potrzebna jest wola polityczna. - W nocy nie osiągnięto najwyraźniej dalszych postępów - powiedział z kolei austriacki minister finansów Hans Joerg Schelling. - Grecja odrzuciła każdą propozycję kompromisu - dodał. Ocenił, że postępowanie greckich władz jest "zadziwiające". Według niego dopiero około południa dotarł dokument z najnowszymi propozycjami porozumienia z Grecją i ministrowie finansów zamierzają go przeanalizować. W nocy ze środy na czwartek reprezentujące wierzycieli instytucje dały Atenom czas do godz. 11 w czwartek na przedstawienie ostatecznych propozycji reform, które są warunkiem odblokowania ostatniej raty wsparcia w wysokości 7,2 mld euro. Media informują o postawieniu ultimatum.

Alternatywne rozwiązania

Spotkanie eurogrupy zostało przesunięte o pół godziny, na 13.30, aby delegacje miały czas na przeanalizowanie najnowszego dokumentu. - Jeśli dokument nie będzie do zaakceptowania, to będziemy musieli zastanowić się nad przygotowaniem alternatywnych rozwiązań - ocenił Schelling. Jak dodał, jest cały czas optymistą, że może dojść do porozumienia, ale "z minuty na minutę staje się ono trudniejsze". Do kompromisu musi dojść do niedzieli, bo w przeciwnym razie parlamenty w Grecji i krajach eurolandu nie zdążą zatwierdzić porozumienia. Aktualny program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca. Bez pomocy finansowej Grecji grozi niewypłacalność. W środę wieczorem spotkanie eurogrupy, czyli ministrów finansów państw strefy euro, zakończyło się po nieco ponad godzinie, bo nie było podstaw do porozumienia. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, główne rozbieżności między instytucjami reprezentującymi wierzycieli a Atenami dotyczą podatków i emerytur. W czwartek po południu, kilka godzin po rozpoczęciu następnego spotkania eurogrupy, w Brukseli zacznie się szczyt przywódców państw UE. Oczekuje się, że sprawa Grecji stanie się jednym z głównych tematów tego spotkania.

Autor: tol / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

W przypadku garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym zastosowanie będzie miała stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych - wynika z informacji zamieszczonej we wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Zmiana przepisów oznacza niższy podatek w przypadku części osób, konieczne będzie jednak złożenie wcześniej w urzędzie gminy nowej informacji o posiadanych nieruchomościach.

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z rozpoczętym właśnie okresem świadczeniowym konieczne jest złożenie nowego wniosku. - Jeśli rodzice dostarczą dokumenty po końcu czerwca, nie otrzymają wyrównania za ten miesiąc - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Zmiany w zakazie handlu w niedziele będą skutkować umocnieniem się trendu zamykania lokalnych sklepów. Apelujemy o utrzymanie obecnych regulacji - mówi prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. To kolejny głos krytykujący projekt, który trafił do Sejmu.

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Źródło:
tvn24.pl

Złoty tracił podczas wtorkowych notowań w stosunku do głównych walut. Zdaniem ekonomistów w krótkim terminie kurs euro do złotego może dojść do poziomu 4,35-4,36.

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada nadzorcza Polregio odwołała prezesa spółki Adama Pawlika. Stanowisko stracił również dotychczasowy wiceprezes Marcel Kalinowski.

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższą była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 142 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie i w piątek będzie można wygrać 120 milionów złotych. Oto liczby wylosowane 11 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Eurodeputowani, którzy odchodzą z Parlamentu Europejskiego, otrzymują odprawy przejściowe. To równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu. Europosłowie z najdłuższym stażem mogą liczyć na odprawy w wysokości ponad 870 tysięcy złotych.

Europejska kasa na pożegnanie. Tyle dostaną byli europosłowie

Europejska kasa na pożegnanie. Tyle dostaną byli europosłowie

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) sprawdziły 36 modeli pomp ciepła produkowanych poza Unią Europejską. 94 procent z nich nie spełniło wymagań formalnych - poinformował UOKiK.

"94 procent przebadanych modeli posiadało nieprawidłowości"

"94 procent przebadanych modeli posiadało nieprawidłowości"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Krakowie prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie zainstalowania oprogramowania wywołującego blokowanie pociągów Impuls wyprodukowanych przez nowosądecki Newag - przekazała we wtorek rzeczniczka prokuratury Katarzyna Duda.

Zagadkowe awarie pociągów. Prokuratura o śledztwie

Zagadkowe awarie pociągów. Prokuratura o śledztwie

Źródło:
PAP

Pomimo poprawiającej się koniunktury gospodarczej zadłużenie Polaków zwiększyło o 7 procent w skali roku i osiągnęło już poziom 86,3 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Choć dłużników jest mniej, problemy finansowe tych, którzy je mają, wyraźnie się pogłębiły - wskazali eksperci.

Potężne długi Polaków

Potężne długi Polaków

Źródło:
PAP

W maju 2024 roku codziennie zakupy w sklepach zdrożały o 2,9 procent w porównaniu do cen w tym samym miesiącu przed rokiem - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych" przeprowadzonego przez UCE Research i Uniwersytety WSB Merito. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom wydobył w 2023 roku 359 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego - podała spółka w rocznym raporcie. To najniższy wynik w historii firmy.

Rosyjski gigant z najniższym wynikiem w historii

Rosyjski gigant z najniższym wynikiem w historii

Źródło:
PAP

Najwcześniej w 2026 roku pojawi się przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce - uważają ekonomiści Banku Pekao. Podkreślają, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest nadal jastrzębio nastawiona.

Złe wiadomości dla kredytobiorców. Prognoza dużego banku

Złe wiadomości dla kredytobiorców. Prognoza dużego banku

Źródło:
PAP

- Chcemy, aby od 1 października rodzice mogli składać wnioski do programu "Aktywny rodzic" i decydować się na jedno z trzech nowych świadczeń, na przykład tak zwane babciowe – powiedziała w poniedziałek w Zakopanem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Nawet 1500 złotych co miesiąc. Od kiedy będzie można składać wnioski

Nawet 1500 złotych co miesiąc. Od kiedy będzie można składać wnioski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska na pewno rozpocznie procedurę nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski - uważa minister finansów Andrzej Domański. Dodaje jednak, że jego zdaniem ewentualne rekomendacje w tej kwestii ze strony Unii Europejskiej będą bardzo łagodne.

Bruksela może wszcząć unijną procedurę wobec Polski. Minister komentuje

Bruksela może wszcząć unijną procedurę wobec Polski. Minister komentuje

Źródło:
PAP

Przewidziana w poselskim projekcie możliwość handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca może doprowadzić do dezorientacji klientów, skomplikować organizację logistyki i doprowadzić do marnowania żywności - ocenia Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD). Zastrzeżenie organizacji budzi również miesięczne vacatio legis, który jest zbyt krótkie na dostosowanie grafików pracy i operacji logistycznych.

Projekt zmian w zakazie handlu. "Dezorientacja klientów"

Projekt zmian w zakazie handlu. "Dezorientacja klientów"

Źródło:
PAP

Ruszyła polsko-amerykańska inicjatywa Ukraine Communications Group, która ma wyjść naprzeciw zwodniczym lub kłamliwym narracjom na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i przeciwdziałać dezinformacji - podał polski resort spraw zagranicznych w komunikacie.

Inicjatywa w sprawie walki z kłamliwą narracją o rosyjskiej agresji. "Mocny sygnał"

Inicjatywa w sprawie walki z kłamliwą narracją o rosyjskiej agresji. "Mocny sygnał"

Źródło:
PAP

Najwięcej widzów poznało sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego podczas oglądania wieczoru wyborczego w TVN24 i TVN24 BiS. To stacje należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery. W grupie osób powyżej czwartego roku życia oba kanały miały łącznie 13,32 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjnym wynikiem może również pochwalić się portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki wyborczej niedzieli w TVN24, TVN24 BiS i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki wyborczej niedzieli w TVN24, TVN24 BiS i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl