A ta mała kropeczka to...

W poniedziałek dwaj astronauci po raz ostatni wyszli z wahadłowca Atlantis w przestrzeń kosmiczną. John Grunsfeld i Andrew Feustel podczas swojego ośmiogodzinnego spaceru kosmicznego zajęli się unowocześnianiem teleskopu Hubble'a - zamontowali między innymi nowe baterie i folię chroniącą urządzenie przed promieniowaniem i zmianami temperatury.

Nuklearne negocjacje w Moskwie

W Moskwie rozpoczęły się rosyjsko-amerykańskie negocjacje na temat nowego układu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (START). W ich pierwszej turze spotkali się eksperci obu stron.

Kwadrans w cztery oczy prezydenta z papieżem

W nocy prezydent Lech Kaczyński wrócił do kraju ze swej wizyty we Włoszech i Watykanie. 25 minut trwała audiencja polskiego prezydenta u Benedykta XVI. Obaj rozmawiali także ponad kwadrans w cztery oczy. Wcześniej prezydent odwiedził groby polskich żołnierzy pod Monte Cassino.

W Danii porozmawiasz po arabsku

Być może już niedługo w duńskiej stolicy równie dobrze jak po angielsku dogadamy się po arabsku. Władze Kopenhagi chcą bowiem wprowadzić do szkół arabski jako drugi po angielskim język obcy. Wszystko po to, by pomóc młodym ludziom pochodzenia arabskiego w lepszej integracji z duńskim społeczeństwem.

Oddaj swoje dziecko telewizji!

Co można zrobić, żeby zaistnieć w telewizji? Niemcy, jak widać, zrobią bardzo wiele - na przykład oddadzą swoje dzieci do reality show, w którym zajmować się nimi będą zupełnie obce nastolatki.

Izrael w pół słowa o Palestynie

- Palestyńczycy powinni rządzić samodzielnie - oznajmił w Waszyngtonie premier Izraela Benjamin Netanjahu. Nie wspomniał jednak o utworzeniu palestyńskiego państwa, chociaż opowiedział się za rozmowami z Palestyńczykami.

Cztery godziny walki z ogniem

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną pożaru, który przez cztery godziny szalał na ostatnich piętrach brukselskie siedziby Komisji Europejskiej. W pożarze nikt nie został ranny.

Rosja zrywa negocjacje z Gruzją

Genewa była do tej pory jedynym miejscem, w którym po rosyjskiej inwazji w sierpniu 2008 r. Moskwa rozmawiała z Tbilisi. Teraz jednak szwajcarskie negocjacje zostały zerwanie - Rosja, w ślad za Abchazami, odeszła od stołu.

Na co idą amerykańskie pieniądze?

Miliony dolarów otrzymywane od Waszyngtonu Pakistańczycy powinni przeznaczać na walkę z talibami. Tymczasem, jak pisze "New York Times", rząd amerykański ma dowody, iż za te pieniądze Islamabad rozbudowuje arsenał swojej broni atomowej.

Związkowcy dymią przed giełdą

Nie tylko polscy związkowcy podczas protestów potrafią nieźle nadymić. W centrum Paryża, przed dawną siedzibą paryskiej giełdy, zapłonął stos opon podpalonych przez pracowników francuskiej fabryki opon niemieckiego koncernu Continental.

Jak dobrze być piratem...

Życie somalijskiego pirata zaczyna się dopiero, gdy go złapią - można pomyśleć, gdy słyszy się wyznanie jednego z nich postawionego przed holenderskim sądem.

Prezydent stanie przed sądem?

Prezydent Abdullah Gul powinien odpowiedzieć za sprzeniewierzenie funduszy wyborczych jego poprzedniej partii, uznał turecki sąd. Gul jest jednak na razie chroniony immunitetem.

Wirus grypy "obejmie cały świat"

Na świecie jest już co najmniej 8829 osób zakażonych wirusem A/H1N1 i według zapowiedzi ekspertów liczba ta ciągle będzie rosnąć. Amerykanie twierdzą nawet, że grypa obejmie cały świat.

"Nazywam się Abu Omar al-Bagdadi..."

- Urodziłem się w 1969 roku w prowincji Dijala. W 2005 roku wstąpiłem do Al-Kaidy. Od 2006 roku tworzę państwo islamskie w Iraku - to początek przesłuchania szefa Al-Kaidy w Iraku, Abu Omara al-Bagdadiego. Nagranie opublikowały irackie władze, ale stuprocentowej pewności, że schwytany to al-Bagdadi nie ma.

Saakaszwili na "Eurowizji"

Gruzja nie wzięła udziału w konkursie Eurowizji z powodu - zdaniem organizatorów - politycznej piosenki "We don't wanna put in". Tbilisi jednak się nie poddało i zorganizowało własny festiwal - Alterwizję. Odwiedził go nawet gruziński prezydent Micheil Saakaszwili.

Armia Sri Lanki filmuje: setki uchodźców i płonące pole walki

Wojna z lotu ptaka na Sri Lance – ogień, dym, pożoga, sznury uchodźców szczelnie wypełniające drogi. Armia Sri Lanki udostępniła mediom wideo z walk z Tygrysami Tamilskimi. Tymczasem rząd w Kolombo ogłosił, że udało mu się przejąć kontrolę na całym terytorium Sri Lanki. Oznacza to, że zakończyła się trwająca tam od 25 lat wojna domowa.

Rosja otwarta na Partnerstwo Wschodnie

Rosja nie wyklucza włączenia się do konkretnych projektów programu Partnerstwa Wschodniego, zainicjowanego przez Unię Europejską - takie oświadczenie złożył w poniedziałek ambasador Federacji Rosyjskiej przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow.

Szczurze mięso na eksport

Dla jednych szczury to szkodniki, a inni uwielbiają je z powodu smacznego mięsa i jedzą codziennie. Niektórzy mieszkańcy Kambodży postanowili na tym zarobić. Wyłapują szczury i tonami przewożą za granicę do Wietnamu.

Kto chce zabić brata prezydenta?

Brat prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, Ahmed Wali Karzaj przeżył w poniedziałek kolejną próbę zamachu. To trzeci raz, kiedy ktoś próbuje targnąć się na życie prezydenckiego brata.

Noblistka przed sądem

W więzieniu pod Rangunem rozpoczął się w poniedziałek proces przywódczyni birmańskiej opozycji i laureatki Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Wojskowe władze kraju oskarżają ją o naruszenie warunków domowego aresztu. Na proces zareagowała już Unia Europejska.

Zawalił się wiadukt, sześć osób nie żyje

Sześć osób zginęło, a 17 zostało rannych po tym, jak w centralnych Chinach zawalił się wiadukt na prowadzącą poniżej drogę. Ratownicy w dalszym ciągu poszukują osób, które mogą być uwięzione pod mostem.

Wiceprezydent wypaplał państwową tajemnicę

Ta pomyłka może dużo kosztować wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Polityk ujawnił jeden z największych sekretów Stanów Zjednoczonych. Jaki? Taki, że pod Amerykańskim Obserwatorium Morskim znajduje się tajny bunkier, przeznaczony dla władz w razie ataku.

Kosmiczny spacer z problemami

Problemy podczas naprawy teleskopu Hubble'a. Najpierw astronauci nie mogli usunąć poręczy blokującej dostęp do jednego z wymienianych elementów, potem zawiodły akumulatory w jednym z narzędzi.

Grypa znów zabiła w USA

Jest szósta ofiara nowej odmiany grypy w Stanach Zjednoczonych. Jak poinformowała amerykańska służba zdrowia, to wicedyrektor jednej ze szkół średnich w Nowym Jorku. Tymczasem w Japonii lawinowo rośnie liczba zachorowań na nową grypę. W poniedziałek rano było tam już 130 chorych osób.

Polski atom made in France

Najprawdopodobniej Francuzi pomogą nam budować i będą finansować pierwszą elektrownię atomową - donosi dziennik "Polska". Wartość inwestycji to - bagatela - 25 miliardów zł.

Poszły na paradę i wyszły za mąż

Dziesiątki pięknych kobiet wystrojonych w stroje ślubne - tak wyglądała niedzielna parada w Bukareszcie. Jej celem była promocja instytucji małżeństwa w rumuńskim społeczeństwie.

Litwa wybrała panią prezydent

Dalia Grybauskaite wygrała wybory prezydenckie na Litwie już w pierwszej turze - do urn poszło 51 proc. wyborców. Po przeliczeniu 96 proc. oddanych głosów okazało się, że unijną komisarz ds. budżetu poparło 69 proc. Litwinów.

Dziś Irlandczycy poparliby Traktat

Irlandczycy skłonni byliby dziś większością 52 proc. poprzeć unijny Traktat Lizboński - wynika z sondażu ośrodka TNS mrbi opublikowano w niedzielę wieczorem na stronie internetowej dziennika "The Irish Times". W czerwcu ubiegłego roku 53,4 proc. Irlandczyków odrzuciło Traktat w referendum, co praktycznie uniemożliwiło przyjęcie go przez Unię Europejską.

19 milionów ofiar tsunami

Gwałtowny rozrost slumsów na świecie i ekstremalne zjawiska związane ze zmianami klimatu zwiększają zagrożenie podczas wielkich klęsk żywiołowych, takich jak powodzie i cyklony - alarmuje opublikowany w niedzielę raport ONZ.