Papież Franciszek przybył w piątek do Paragwaju, który jest ostatnim etapem jego tygodniowej podróży do Ameryki Południowej. Tuż po przyjeździe zaapelował o walkę z korupcją i handlem narkotykami. Władzom kraju mówił, że nie mogą ustawać w wysiłkach na rzecz pomocy najbiedniejszym i zwalczaniu przemocy.
W stolicy Paragwaju, Asuncion Franciszek spotkał się po ceremonii powitania z prezydentem Horacio Cartesem, a następnie z reprezentantami rządu i parlamentu.
W przemówieniu do przedstawicieli władz w Pałacu Prezydenckim papież nawiązał do dramatycznej historii kraju, wojny, braterskiego konfliktu oraz łamania praw człowieka. - Ileż bólu, ile śmierci- podkreślił.
Wyraził uznanie dla narodu Paragwaju i jego uporu na drodze do pomyślności i pokoju.
Franciszek zauważył, że nie ma przyszłości naród, który zapomina o swej przeszłości, historii i korzeniach.
- Pamięć oparta mocno na sprawiedliwości, wolna od uczuć zemsty i nienawiści, przekształca przeszłość w źródło inspiracji, by zbudować przyszłość w duchu koegzystencji i zgody, czyniąc z nas świadomych tragedii i bezsensu wojny - oświadczył.
Wzywał: - Nigdy więcej wojny między braćmi. Budujmy zawsze pokój.
Przeciwko biedzie i wykluczeniu
Franciszek apelował, by także w codziennym życiu unikać aroganckich gestów, obraźliwych słów, zachowania pełnego wyższości. Przypomniał o obowiązku przejrzystości zarządzania i zdecydowanej walki z korupcją.
- Biedni i potrzebujący powinni zajmować pierwszoplanowe miejsce - stwierdził.
Papież prosił: - Niech nie ustają wysiłki wszystkich podmiotów życia społecznego po to, by nie było już dzieci bez dostępu do oświaty, rodzin bez domów, pracowników bez godnej pracy, rolników bez ziemi do uprawy i wielu osób zmuszonych do emigracji ku niepewnej przyszłości.
- Niech nie będzie już ofiar przemocy, korupcji i handlu narkotykami. Rozwój gospodarczy, który nie liczy się z najsłabszymi i poszkodowanymi przez los nie jest prawdziwym rozwojem - powiedział Franciszek.
Wyraził przekonanie, że miarą modelu gospodarczego powinna być integralna godność istoty ludzkiej, zwłaszcza najsłabszej i bezbronnej.
Odwiedziny w szpitalu i msza
W sobotę papież odwiedzi szpital pediatryczny i odprawi mszę w sanktuarium maryjnym Caacupe. Na stadionie wygłosi przemówienie do przedstawicieli różnych grup obywatelskich. W stołecznej katedrze przewodniczyć będzie nieszporom z udziałem duchowieństwa.
Pobyt w Paragwaju zakończy spotkanie papieża z ubogą ludnością stołecznych peryferiów.
Następnie Franciszek odprawi mszę w miejscu, gdzie Jan Paweł II kanonizował w 1988 roku Rocha Gonzaleza de Santa Cruz (1576-1628), jednego z twórców państwa jezuickiego w Paragwaju w XVI wieku, zamordowanego przez Indian.
Autor: kg//plw / Źródło: PAP