Szef MSWiA Władysław Stasiak poinformował, że ranny w środowym zamachu w Iraku polski ambasador Edward Pietrzyk został już ewakuowany z tego kraju. Nie ujawnił jednak miejsca jego pobytu.

Spośród ponad 3 tysięcy górników, którzy w środę zostali uwięzieni pod ziemią, prawie 1,5 tys. ewakuowano już na powierzchnię. Nikomu nic się nie stało, a pozostali górnicy kolejno wychodzą o własnych siłach.

Kim Dzong Il i Ro Mu Hiun zapowiedzieli podpisanie porozumienia pokojowego, które skończy formalnie wojnę z lat 1950-1953.

Niewiele spotkań wywołuje takie emocje - drugi raz w historii przywódca Korei Północnej podał rękę przywódcy Korei Południowej. Wizytę Ro Mu Hiuna uczczono specjalnym pokazem.

Kosmiczne wojaże i kosmiczna turystyka dziś nikogo nie dziwią - a era podboju kosmosu zaczęła się dopiero pięćdziesiąt lat temu. Dziś mija rocznica wystrzelenia w kosmos Sputnika.

Dużo szczęścia mieli dwaj policjanci pilotujący kolumbijski helikopter treningowy. Podczas ćwiczeń maszyna rozbiła się o płytę lotniska w Tulua.

Na Ukrainie przeliczono już 99,87 proc głosów w oddanych wyborach parlamentarnych, co nie zmieniło zasadniczo wyników. Prezydent rozważa powierzenie tek ministerialnych także przedstawicielom opozycji.

26-letnia Magda Pniewska zginęła w Londynie, kiedy znalazła się w pobliżu dwóch strzelających osób. Kobietę trafiła w głowę przypadkowa kula - zmarła po przewiezieniu do szpitala. Londyńska policja wszczęła śledztwo w sprawie jej śmierci.

W ciągu 5-10 lat będziemy mieli żywego dinozaura - uważa prof. Jack Horner - jeden z najwybitniejszych paleontologów na świecie, autor wielu przełomowych odkryć dotyczących dinozaurów.

W ocenie ministra obrony narodowej, obecnie nie można powiedzieć, kiedy nastąpi wycofanie polskich wojsk z Iraku. - Bez naszej obecności, terroryzm rozejdzie się po sąsiednich krajach - ocenia. -Spełniliśmy już naszą misję - odpowiada mu Radek Sikorski.

Do 31 grudnia Korea Północna unieruchomi obiekty atomowe w Jongbion. Porozumienie w tej sprawie podpisały w Pekinie obie Koree, Chiny, USA, Japonia i Rosja. Stany Zjednoczone nie zamierzają jednak wykreślić KRLD z listy krajów wspierających terroryzm.

- Rozpocznijcie rozmowy i zdecydujecie, kto stworzy koalicję, a kto będzie opozycją - zaapelował do liderów trzech głównych partii prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. - Nie ma mowy o koalicji z Partią Regionów - zastrzegł przedstawiciel Bloku Julii Tymoszenko.

Szwedzcy ekolodzy z Greenpeace spektakularnie zaprotestowali przeciwko morskim transportom materiałów rozszczepialnych. Łodziami pontonowymi pływali wokół frachtowca z nuklearnym ładunkiem. Chcieli uniemożliwić jego wypłynięcie z portu.

Premier Ukrainy nie wykluczył, że w najbliższym czasie uda się do Moskwy, by omówić sprawy związane z ukraińsko - rosyjskimi stosunkami gazowymi. Wiktor Janukowycz poinformował o tym w środę, otwierając posiedzenie rządu.

Wojskowa junta od kilkudziesięciu dni krwawo tłumiąca protesty, zwolniła w nocy 80 zatrzymanych podczas demonstracji mnichów. Nie wiadomo jednak, co dzieje się z kilkunastoma pozostałymi aresztowanymi. Aresztowania trwają nadal, liczbę zatrzymanych tylko tej nocy opozycja szacuje na 147 osób.

Waszyngton poinformował we wtorek, że zaakceptował treść porozumienia w sprawie programu atomowego Korei Północnej. Nieznana dotąd treść porozumienia musi zostać jeszcze zostać przyjęta przez pozostałe kraje uczestniczące w negocjacjach.

Grupa robocza, złożona z prawników reprezentujących 27 krajów członkowskich Unii, uzgodniła wstępny projekt "traktatu reformującego" UE. Będzie on podstawą prac szczytu unijnych przywódców na październikowym szczycie w Lizbonie.

- Polska potrzebuje konstytucji europejskiej po to, żeby prowadzić razem z innymi krajami Unii Europejskiej wspólną politykę zagraniczną, w tym także wobec Rosji - powiedział były polski minister SZ prof. Stefan Meller podczas wygłoszonego we wtorek w Paryżu wykładu pt. "Polska w polityce rosyjskiej".

We wtorek rosyjski Gazprom zagroził Ukrainie ograniczeniem dostaw gazu. Jako powód podano wysokie zadłużenie z tego tytułu. W Kijowie nie brak głosów, że to element politycznych nacisków Kremla, który bardzo niechętnie widziałby "pomarańczowych" u władzy na Ukrainie.

Centralna Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów parlamentarnych na Ukrainie po obliczeniu 98,26 proc. głosów. Według najnowszych danych pierwsze miejsce nadal zajmuje rządząca Partia Regionów Ukrainy.

Obóz zatrzymań dla nielegalnych emigrantów na greckiej wyspie Samos jest obrazą dla ludzkiej godności - stwierdza po inspekcji UNHCR - agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

Jeden z głównych portugalskich śledczych został odsunięty od dochodzenia w sprawie zaginięcia 4-letniej Madeleine McCann. Według medialnych spekulacji dymisja wiąże się z jego krytycznymi uwagami wobec brytyjskiej policji.

Brytyjska policja aresztowała mężczyznę, który próbował przejść strefę kontroli z "podejrzanymi przedmiotami". Wtedy włączył się alarm. Mężczyzna został schwytany.

Co najmniej 6 osób zginęło, a 30 zostało rannych w pożarze akademika Instytutu Zarządzania Państwowego i Korporacyjnego w Moskwie. Z ogniem walczyło 35 jednostek straży pożarnej i dwa smigłowce gaśnicze.

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown zapowiedział, że do końca roku Irak opuści tysiąc brytyjskich żołnierzy. Jeszcze miesiąc temu Londyn zapowiadał, że ich liczba "pozostanie ta sama".