NATO wspiera rozmowy z talibami

- NATO jest gotowe zaoferować praktyczne wsparcie, by pomóc prezydentowi Afganistanu Hamidowi Karzajowi w kontaktach z talibami - powiedział w czwartek szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen. Podkreślił jednak konieczność kontynuowania operacji wojskowej.

"Syjoniści przestaną istnieć"

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas swojej wizyty w Libanie udał się na południe kraju w pobliże granicy z Izraelem. Tam na wiecu, który zgromadził tysiące zwolenników Hezbollahu, wygłosił tyradę, w której między innymi zapowiedział, że "syjoniści przestaną istnieć".

1-dniowa misja "lotniskowca usterki"

Duma francuskiej marynarki, atomowy lotniskowiec "Charles de Gaulle", powrócił do Tulonu zaledwie dzień po wyruszeniu w misję. Okręt miał przez cztery miesiące zwalczać piratów na Oceanie Indyjskim i wspierać siły ISAF w Afganistanie, jednak usterka techniczna zawróciła go do portu.

Pomnik misia żołnierza od Andersa

Słynny miś Wojtek, który towarzyszył polskim żołnierzom II Korpusu dowodzonego przez gen. Andersa w ich drodze z Iranu na północ Włoch, będzie miał pomnik w stolicy Szkocji, Edynburgu. Komitet organizacyjny rozpoczął poszukiwania stosownego miejsca na postawienie monumentu.

Rosja krytykuje Gruzinów za wizy

Znów gorąco na linii Moskwa - Tbilisi. Rosja ostro skrytykowała decyzję Gruzji o zniesieniu czasowych wiz dla mieszkańców rosyjskiego Kaukazu Północnego. - Nie może być oceniona inaczej niż jak prowokacja - komentuje dekret Saakaszwilego rosyjskie MSZ.

27-piętrowy dom jednorodzinny

Pan Mukesh Ambani wraz z żoną i trójką dzieci wprowadzili się do swojego nowego domu. Nie była to jednak zwykła przeprowadzka. Ich nowy dom ma bowiem 27 pięter, około 37 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i między innymi lądowisko na trzy helikoptery oraz garaż dla 160 samochodów.

Tusk "na granicy prawa". Są obawy

Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona słowami premiera Donalda Tuska o konieczności działań "na granicy prawa" wobec handlu tzw. dopalaczami. - Tego typu wypowiedzi tworzą klimat nadzwyczajnego zagrożenia i mogą być odczytywane jako zachęta do podejmowania działań sprzecznych z prawem - ocenia HFPC.

Prezydent: Rzuciłem wyzwanie górnikom

"Zrobiliśmy to po chilijsku" - tak o akcji ratunkowej uwięzionych górników z dumą mówił prezydent Chile Sebastian Pinera. Powiedział też, że rzucił wyzwanie górnikom uratowanym po prawie dobę akcji ratunkowej na pustyni Atacama.

Zmienił nazwisko żeby  móc ratować syna

Chile żyje radością z uwolnienia 33 górników. Wychodzą też na jaw przykłady determinacji ich bliskich. - Ojciec jednego z górników specjalnie zmienił nazwisko i podszywał się pod kogoś innego, aby móc wziąć udział w akcji ratowniczej - poinformował specjalny wysłannik TVN24 w Chile Leszek Kabłak.

Dopalacze zabijają także na Wyspach

Jest pierwszy oficjalnie potwierdzony przypadek zgonu po dopalaczach w Wielkiej Brytanii. Ofiarą substancji psychoaktywnej padła 19-letnia Rebecca Cardwell z Colne na północy Anglii. Nastolatka zażyła mefedron, który jest pochodną amfetaminy.

Związkowcy zablokowali rafinerie

Francuscy związkowcy protestują już trzeci dzień przeciwko rządowym planom reformy systemu emerytalnego. Strajki zdezorganizowały pracę większości rafinerii. Pojawiły się obawy przed ograniczeniem dostaw paliw. Protesty dotknęły też edukację i transport.

Polacy napadali na austriackie banki

Pięciu Polaków przebywających obecnie w austriackich i norweskich aresztach podejrzanych jest o co najmniej 8 napadów na banki w Austrii. Do przestępstw miało dochodzić w latach 2006-2008.

Dzieci z GPS

Odblaskowe kamizelki z nadajnikami nawigacji satelitarnej GPS - taką część garderoby noszą przedszkolaki w kilku miejscowościach w środkowej Szwecji. Ma to służyć lepszej opiece nad maluchami podczas spacerów i wycieczek.

Polska nie chce tarczy z Rosją

- NATO powinno zaprosić Rosję do dialogu, ale nie ma potrzeby, by Rosja była włączana do natowskiej tarczy przeciwrakietowej, a na pewno nie w tej chwili - powiedział szef MON Bogdan Klich. O zaproszenie Rosji do programu apeluje natomiast sekretarz generalny NATO.

Najniższy człowiek świata wkracza w dorosłość

Khagendra Thapa Magar dostał w prezencie na 18. urodziny wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Nepalczyk został "oficjalnie" uznany za najniższego człowieka na świecie. Ze wzrostem 67 cm "pobił" dotychczasowy rekord Kolumbijczyka Edwarda "Nino" Hernandeza o trzy centymetry.

Nowy rząd zależny od antyislamistów

Po ośmiu miesiącach oczekiwania, Holendrzy mają nowy rząd. Niestety, tylko mniejszościowy. Do jego przetrwania będzie potrzebne wsparcie partii głoszącej hasła antyislamskie. Poprzedni gabinet upadł w styczniu.

"Niepozorny" Hitler trafił w oczekiwania Niemców

"Hitler i Niemcy" - to tytuł wystawy, która w piątek zostanie otwarta w Niemieckim Muzeum Historycznym. To pierwsza w powojennych Niemczech tak duża ekspozycja poświęcona kanclerzowi III Rzeszy i mechanizmom, które wyniosły go do władzy.

Toksyczny zbiornik pęka coraz bardziej

Zwiększyło się pęknięcie w zbiorniku z czerwonym szlamem w hucie aluminium w Ajka na zachodzie Węgier - poinformował w czwartek węgierski sekretarz stanu ds. środowiska Zoltan Illes. W wyniku wycieku toksycznej substancji, do którego doszło na początku października, zginęło dziewięć osób.

Rodziny boją się o uratowanych górników

Kiedy górnicy uwięzieni przez 69 dni w chilijskiej kopalni San Jose wyszli na powierzchnię, radości nie było końca. Jednak dość szybko pojawił się też niepokój - rodziny górników obawiają się ich powrotu do pracy.

Chcieli zabić premiera

Pakistańska policja aresztowała siedmiu rebeliantów, którzy przygotowywali zamachy na osoby zajmujące najwyższe stanowiska w państwie. Ofiarą ataków mieli paść premier Pakistanu Yousaf Raza Gilani, szef MSZ Shah Mahmood Qureshi oraz inni wyżsi przedstawiciele rządu, policji i wojska.

Okupują Akropol. Policja użyła gazu łzawiącego

Gorąco na ulicach Aten - grecka policja użyła gazu łzawiącego przeciwko manifestantom, którzy drugi dzień z rzędu okupują ateński Akropol. Pracownicy Ministerstwa Kultury Grecji domagają się wypłaty zaległych pensji i przedłużenia umów o pracę.

Okaleczona Afganka z nowym nosem

Kiedy zdjęcie Aishy pojawiło się kilka miesięcy temu na okładce magazynu "Time", wzbudziło wiele kontrowersji. Dziewczyna nie miała nosa. Teraz ta okaleczona przez męża młoda Afganka może cieszyć się nowym wyglądem – kobieta dostała sztuczny nos.

Rząd skarży sie na Rosję w sprawie Katynia

Według polskiego rządu Federacja Rosyjska nie przeprowadziła rzetelnego postępowania wyjaśniającego okoliczności zbrodni katyńskiej. MSZ skierowało we wrześniu memorandum do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

"To rodzaj odrodzenia". Za 10-20 mln. dolarów

- Oni doświadczyli rodzaju odrodzenia - powiedział prezydent Chile Sebastian Pinera po zakończeniu akcji wyciągania górników z zasypanej kopalni. Ostatnim, który wyszedł na powierzchnię był 53-letni sztygar Luis Urzua. - Zrobiliśmy to, na co czekał świat - oświadczył kiedy stanął na ziemi.

Po wypadku Chile tworzy nadzór górniczy

- W Chile powstanie Nadzór Górniczy, który będzie kontrolować bezpieczeństwo w kopalniach - zapowiada ambasador Chile w Polsce Jose Manuel Silva Viduarre. Po katastrofie w kopalni San Jose w Chile i uwięzieniu po ziemią 33 górników zarzucano, że chilijskie firmy wydobywcze nie zachowują zasad bezpieczeństwa.

Zabijając imama agenci FBI nie złamali prawa

Agenci FBI, którzy zastrzelili rok temu w Detroit radykalnego islamskiego imama Luqmana Ameena Abdullaha, zostali oczyszczeni z zarzutu nadużycia siły - poinformowało w środę amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.