Przemytnicy wykorzystywali kobiety w ciąży

Hiszpańska policja rozbiła gang przemytników narkotyków, którzy wykorzystywali jako kurierów kobiety w ciąży. Ciężarne przemytniczki nie są prześwietlane na lotniskach przez aparaty kontrolne wykorzystujące promienie rentgenowskie i w związku z tym łatwiej im przewieźć nielegalną przesyłkę.

Eksplozja zabiła pięciu turystów

Potężna eksplozja gazu zdemolowała hotelowy bar na wschodnim wybrzeżu Meksyku. Pięciu Kanadyjczyków, w tym jedno dziecko i dwie osoby z obsługi, poniosły śmierć na miejscu. Kilkanaście osób jest rannych, w tym dwoje obywateli Kanady ciężko. Wśród poszkodowanych nie ma Polaków.

Genetycznie modyfikowane komary na wolności

Brytyjscy naukowcy stworzyli nową metodę walki z plagą komarów. Podczas eksperymentu trwającego od maja do listopada, wypuszczali na wolność zmodyfikowane genetycznie komary. Naukowcom udało się zredukować populację tych owadów o 80 procent.

Rząd tnie pensje, ale wygrywa wybory

Rządząca w Grecji socjalistyczna partia PASOK wygrała w wyborach regionalnych i lokalnych, których druga tura odbyła się w niedzielę. W głosowaniu padł niechlubny dla Grecji rekord niskiej frekwencji. Do urn poszło zaledwie 47 procent obywateli.

Polecą głowy w rosyjskim wywiadzie

Po wpadce siatek szpiegowskich - jednej w USA, drugiej w Gruzji - czystki w obu służbach wywiadowczych, cywilnej i wojskowej, są przesądzone. Posadę straci m.in. szef SWR Michaił Fradkow. Jego służba nie wykryła zdrady swego wysokiego oficera. Z kolei wojskowy GRU nabrał się na podwójnego agenta z Gruzji. Ekipa Putina zyskuje świetny pretekst, aby dokończyć proces centralizacji rosyjskich specsłużb.

START - Obama ma "dobre przeczucia"

Barack Obama ma "dobre przeczucia" co do tego, że nowy Senat ratyfikuje układ START, który jest oczkiem w głowie prezydenta. Obama publicznie nawołuje do światowego rozbrojenia nuklearnego, a wynegocjowanie układu z Rosją jest dotychczas jedynym realnym osiągnięciem w tej dziedzinie.

Nowe okręty za miliardy dolarów "nieefektywne"

Okręty desantowe "San Antonio" miały zapewnić US Marines zdolność do ataku na brzeg w każdym miejscu świata. Po zbudowaniu pięciu z 11 jednostek, wartych około 1,4 miliarda dolarów za sztukę, okazało się, że wymagają one przeróbek, ponieważ - jak stwierdziła US Navy - są "nieefektywne w walce".

Francja ma nowy rząd. Kouchner poza gabinetem

Francuski premier Francois Fillon ogłosił w niedzielę wieczorem skład nowego gabinetu po przeprowadzonej reorganizacji. Są liczne zmiany, m.in. nowym szefem dyplomacji będzie - po Bernardzie Kouchnerze - Michele Alliot-Marie.

Solidarni z pobitymi dziennikarzami

Ponad 500 osób przyszło w niedzielę na Czyste Prudy w centrum Moskwy, aby zwrócić uwagę społeczeństwa i Kremla na przemoc wobec dziennikarzy oraz aktywistów organizacji pozarządowych w Rosji. Manifestacje solidarności odbyły się też w kilku innych rosyjskich miastach.

Pięciu żołnierzy zginęło w Afganistanie

Pięciu żołnierzy NATO zginęło w Afganistanie - poinformowali przedstawiciele sił międzynarodowych. Tak wysokiej liczby zabitych wojskowych w ciągu jednego dnia nie było w Afganistanie od miesiąca.

Izrael przyjmie 8 tys. Felaszów

Osiem tysięcy Etiopczyków, którzy przyznają się do żydowskiego pochodzenia, będzie mogło przyjechać do Izraela - poinformował premier Benjamin Netanjahu. Od lat część Etiopczyków czeka w obozach przejściowych.

Książę oddał hołd poległym żołnierzom

Książę William odwiedził brytyjskich żołnierzy w Afganistanie. Termin wybrano nieprzypadkowo - Brytyjczycy obchodzą tzw. niedzielę pamięci, podczas której wspominają żołnierzy poległych w wojnach światowych i późniejszych konfliktach.

Pożar w domu imigrantów. Siedem ofiar

Siedem osób zginęło a 11 zostało ciężko rannych w pożarze domu zamieszkałego przez imigrantów we francuskim Dijon. W sumie obrażenia od ognia odniosło ponad sto osób.

Areszt dla rosyjskich opozycjonistów

Na 12 i 10 dni aresztu zostali skazani liderzy Frontu Lewicowego Siergiej Udalcow i Konstantina Kosiakin. Karę wymierzono im za stawianie oporu milicji.

To "kapitulacja przed Rosją"

Ostra krytyka spadła na bułgarskiego premiera Bojko Borysowa za sobotnie porozumienia z Rosją m.in. w sprawie South Stream. Niezadowolenie wyraziły zarówno lewicowa opozycja, tak i ugrupowania centroprawicowe, które dotychczas popierały jego mniejszościowy gabinet.

Dwie ofiary powodzi w Belgii

W rezultacie powodzi, w nocy z soboty na niedzielę zginęły w Belgii dwie osoby - poinformowały w niedzielę władze tego kraju. Wielka woda doprowadziła do wielu wypadków w kraju, zawieszono również ruch pociągów między Brukselą a Paryżem i Londynem. Niewesoło przedstawia się też sytuacja pogodowa w Niemczech.

Wygrał w pokera 9 mln dolarów

8 944 310 dolarów wygrał w pokera 23-letni Kanadyjczyk Jonathan Duhamel z Quebecu. Jako pierwszy zawodnik z Kraju Klonowego Liścia zwyciężył w mistrzostwach świata w Las Vegas.

Atrakcyjna oferta dla Izraela

Stany Zjednoczone próbują przekonań Izrael do przywrócenia moratorium na rozbudowę osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Waszyngton złożył Tel Awiwowi ofertę w tej sprawie. Od zamrożenia osadnictwa zależą w dużej mierze bliskowschodnie rozmowy pokojowe.

Obama: Rosja "wyśmienitym partnerem"

Ratyfikowanie traktatu Rosja-USA o redukcji broni atomowej START to "czołowy priorytet" amerykańskiej administracji - zapewnił prezydent USA Barack Obama swojego rosyjskiego odpowiednika Dmitrija Miedwiediewa. Przywódcy spotkali się podczas szczytu państw Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w Jokohamie.

Zdrajcę siatki Chapman zwerbowali w Estonii?

Pułkownik SWR, który wydał siatkę rosyjskich "nielegałów" w USA, mógł być zwerbowany przez Amerykanów już siedem lat temu w Estonii. Nikołaj Szczerbakow pracował wówczas "pod przykryciem" w ambasadzie Rosji w Tallinie. Został zatrzymany przez estońską policję po tym, jak spowodował wypadek drogowy po pijanemu. Niewykluczone, że doszło wówczas do kontaktu zachodnich służb wywiadowczych z oficerem SWR.

Islam sięga za Koło Podbiegunowe

Kanadyjczycy zapisali nową kartę w historii islamu. Jak? Postawili pierwszy meczet za Kołem Podbiegunowym. Stało się to w miejscowości Inuvik na Terytoriach Północno-Zachodnich (NTW).

"Co trzy minuty zabijany jest chrześcijanin"

W Iraku od 2003 do 2010 roku zginęło ok. 3 tys. chrześcijan - powiedział ksiądz Waldemar Cisło. - Co trzy minuty gdzieś na świecie jest zabijany jeden chrześcijanin. Tylko za to, że jest chrześcijaninem - mówił gość TVN24. W niedzielę Kościół w Polsce obchodzi II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tym razem uwaga koncentruje się głównie na Iraku, gdzie ostatnio dochodziło do mordów chrześcijan.

Kubański reżim zwalnia kolejnych więźniów

Niebawem na wolność wyjdą kolejne dwie osoby z grupy 52 więźniów politycznych, których uwolnienie Kościół katolicki na Kubie wynegocjował z Hawaną - podała w niedzielę archidiecezja hawańska. Ponadto, jak podaje Reuters, rząd wypuścił lub zgodził się wypuścić dodatkowych 14 osób.

"Zachód nigdy nie pokona Al-Kaidy"

Zachód może tylko ograniczyć działania Al-Kaidy i podobnych grup, ale nigdy nie będzie w stanie ich całkowicie pokonać - uznał głównodowodzący brytyjskiej armii generał David Richards.

Niemcy przeciw zaciskaniu pasa

Nawet 100 tys. osób protestowało w sobotę w kilku niemieckich miastach przeciwko m. in. ograniczaniu świadczeń socjalnych i niesprawiedliwemu systemowi wynagrodzeń. Demonstracje związków zawodowych odbyły się w Norymberdze, Stuttgarcie, Erfurcie i Dortmundzie. Ich uczestnicy żądali m.in. sprawiedliwych zarobków, solidarnego systemu opieki zdrowotnej oraz poszerzenia pakietu świadczeń socjalnych.

"Bat" na radary przejęty przez celników

Na lotnisku w Rzymie przechwycono w sobotę przemycany z Chin olbrzymi transport urządzeń zasłaniających tablice rejestracyjne samochodu, które uniemożliwiają ich sfotografowanie przez fotoradary. Miały one trafić do sprzedaży w Neapolu po cenie 50 razy większej niż zostały kupione.

"Nie żywię urazy do tych, którzy trzymali mnie w areszcie"

- Podstawą wolności demokratycznych jest wolność słowa - powiedziała w Rangunie przed siedzibą swojej partii wypuszczona wczoraj z aresztu domowego Aung San Suu Kyi. Zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla spędziła w odosobnieniu 15 z ostatnich 21 lat. Suu Kyi została zwolniona w sobotę po 7 latach nieprzerwanego aresztu domowego.