"Nie należy się spodziewać zgody ws. euroobligacji"

- Nie należy się spodziewać porozumienia w sprawie euroobligacji ani dziś ani w najbliższej przyszłości - powiedział na zakończenie nieformalnego szczytu UE w Brukseli premier Donald Tusk. Przyznał, że "Polska nie jest ani za ani przeciw euroobligacjom" - zależy jej natomiast na rozwiązaniu kryzysu strefy euro. W Brukseli szef rządu spotkał się też z nowym prezydentem Francji Francois Hollande'em.

UE docenia wysiłek Greków. Ale chce więcej

Na trzy i pół tygodnia przed ponownymi wyborami w Grecji euroland nie zmienia stanowiska ws. wymogu wdrażania reform w Grecji przez nowy rząd. - Chcemy, by Grecja pozostała w euro, ale musi respektować zobowiązania - powiedział po szczycie UE Herman Van Rompuy. A przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso dodał: - Stoimy za Grecją dopóty, dopóki respektuje ona swe zobowiązania.

Tymoszenko represjonowana, ale nie jest więźniem sumienia

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko nie jest więźniem sumienia, choć jest represjonowana politycznie - powiedziała na konferencji prasowej w siedzibie Amnesty International Nicola Duckwort, kierująca działem Europy i Azji Środkowej. - Zarzuty przeciw Tymoszenko mają motyw polityczny. Skazano ją dlatego, że obecne władze Ukrainy politycznie nie zgadzają się z decyzjami, które podjęła stojąc na czele rządu - zaznaczyła.

Prokurator chce kary śmierci dla b. prezydenta

Podczas zaocznego procesu przed trybunałem wojskowym prokurator zażądał kary śmierci dla byłego prezydenta Tunezji Zina al-Abidina Ben Alego - poinformowały w środę źródła związane z tunezyjskim wojskowym wymiarem sprawiedliwości.

Secret Service przeprasza za skandal

Dyrektor Secret Service, służby ochrony rządu USA, przeprosił w Kongresie za zachowanie swych podwładnych, którzy w kwietniu, przed wizytą prezydenta Baracka Obamy w Cartagenie w Kolumbii zabawiali się z prostytutkami.

Tusk z szefem PE o Tymoszenko i Euro

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem poinformował w środę, że z jego upoważnienia europoseł Jacek Protasiewicz zajmie się organizacją misji PE obserwacji procesu kasacyjnego byłej premier Julii Tymoszenko.

Francuzi obniżają wiek emerytalny

Francuski rząd, desygnowany po wyborze socjalisty Francois Hollande'a na prezydenta, przedstawił w środę swój program społeczny, obejmujący poważną zmianę, jaką jest obniżenie z powrotem wieku emerytalnego z 62 do 60 lat dla niewielkiej grupy pracowników.

Przy kolacji o euroobligacjach. Merkel znów mówi "nie"

Przywódcy państw Unii Europejskiej zbierają się dzisiaj w Brukseli na kolacji, by porozmawiać o greckim kryzysie i gospodarce UE. W szczycie weźmie udział także premier Donald Tusk. Dyskutowane w Brukseli rozwiązania mają zapewnić stabilność finansową krajów strefy euro. Jednak - jak podaje BBC - jeszcze przed rozpoczęciem szczytu kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła pomysł wprowadzenia euroobligacji jako sposobu na rozwiązanie kryzysu.

Dla większości Niemców Izrael to kraj agresywny

59 procent Niemców uznaje Izrael za kraj agresywny, a 70 procent zarzuca izraelskim władzom prowadzenie polityki bez uwzględniania interesów innych narodów - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez tygodnik "Stern".

Po słowach o Polsce: "Tak można mówić w małej wsi"

Zarzut prezydent Litwy Dalii Grybauskaite pod adresem władz Polski, iż faworyzują Rosję kosztem Litwy świadczy o nieudolności doradców przywódczyni kraju i braku umiejętności dyplomatycznych samej prezydent - ocenia litewski politolog Lauras Bielinis. Grybauskaite skrytykowała w ubiegły piątek w Chicago politykę Warszawy i powiedziała, że Polska wybrała Rosję jako przyjaciela, a z Litwy zrobiono kozła ofiarnego.

Zatruło się 120 uczennic. Rozpylili gaz?

Około 120 uczennic zatruło się substancją rozpyloną w jednej z afgańskich szkół przez talibów, którzy sprzeciwiają się edukacji kobiet - podała w środę policja. Talibowie mają dążyć do zamknięcia szkół jeszcze przed wycofaniem wojsk koalicji w 2014 roku.

30 lat więzienia za pomoc w namierzeniu bin Ladena

Pakistański lekarz Shakil Afridi, który pomógł amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zlokalizować Osamę bin Ladena, został skazany na 30 lat więzienia - poinformowały w środę pakistańskie władze.

Smartphonem spuszczą na wroga deszcz bomb

Jedną z podstaw amerykańskiej siły wojskowej jest potężne lotnictwo. Żołnierze napotykający na ziemi opór mogą liczyć, iż na ich wezwanie na wroga rychło spadnie kilka silnych bomb. Wojskowi technicy chcą teraz jeszcze bardziej ułatwić żołnierzom wzywanie takiego wsparcia. Dziś potrzebują do tego skomplikowanego sprzętu. Niedługo ma wystarczyć lekko zmodyfikowany smartphone lub tablet.

Antonow w płomieniach. Na pokładzie wojskowi

Siedem osób zostało rannych podczas lądowania wojskowego samolotu na lotnisku w centrum Czech. Maszyna wypadła z pasa i zapaliła się - poinformowała czeska służba zdrowia. Stan dwóch rannych uważa się za ciężki.

Mocarstwa dają Iranowi "interesujące" propozycje

- To, co położono na stole, jest interesujące dla Iranu - oświadczył w środę rzecznik szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, która w imieniu sześciu mocarstw prowadzi rozmowy z Iranem. Ich celem ma być znalezienie porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Policjant zginął przed lokalem wyborczym. Egipt głosuje

Policjant został zastrzelony przed lokalem wyborczym w Kairze po tym, jak między zwolennikami dwóch kandydatów na prezydenta rozgorzała walka. Egipcjanie głosują w pierwszej turze wyborów, które mają wyłonić następcę obalonego w 2011 roku Hosniego Mubaraka. To pierwsze wolne wybory w Egipcie od 60 lat.

Dawki promieniowania Fukushimy w normie

Promieniowanie w rejonie Fukushimy po ubiegłorocznym wypadku nie przekraczało dozwolonych limitów wszędzie z wyjątkiem dwóch miejsc - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, która opublikowała wstępny raport na temat skażenia po eksplozjach.

Ostrzegają kibiców: Polska siedliskiem chorób

Odra, rozstrój żołądka, udar - takie niebezpieczeństwa mogą czyhać na kibiców w Polsce według irlandzkich organizacji ochrony zdrowia. Prześcigają się one w ostrzeżeniach przed potencjalnie groźnymi chorobami i zalecają swoim obywatelom profilaktyczne szczepienia.

Inflacja rakiet. Rosjanie testują kolejną

- Rosja dokonała udanego odpalenia nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej - powiadomił przedstawiciel Ministerstwa Obrony ds. strategicznych wojsk rakietowych pułkownik Wadim Kowal. Nie podano i nie wiadomo jaką konkretnie rakietę testowano. Ma być nowym modelem, co świadczy o zaskakującym trendzie w rosyjskim wojsku, na potrzeby którego rozwijany jest równolegle szereg nowych pocisków, niczym w czasach najgłębszego ZSRR.

Tłok na Mount Everest. 200 osób w weekend

Zdobycie najwyższego szczytu świata wydaje się wyzwaniem, które podejmują tylko nieliczni. Okazuje się jednak, że wyprawiają się na nią całe tłumy. Według nepalskich władz w najbliższy weekend wspinać ma się około 200 osób.

Dwie cudzoziemki porwane w Afganistanie

Dwie zagraniczne lekarki oraz ich trzej afgańscy tłumacze, pracujący dla organizacji humanitarnej, zostali porwani przez nieznanych sprawców w prowincji Badachszan na północnym wschodzie Afganistanu - poinformowały w środę władze prowincji i policja.

Partia Merkel z rekorodowo niskim poparciem

Poparcie dla partii niemieckiej kanclerz Angeli Merkel CDU spadło do najniższego od pół roku poziomu - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez magazyn Stern. Nie wpływa to jednak na popularność samej Merkel, którą popiera prawie połowa Niemców.

Trzylatek na motorowerku na środku skrzyżowania

Trzyletni chłopiec z Chin wybrał się motorowerkiem dla dzieci na samodzielną przejażdżkę. Wjechał na bardzo ruchliwe skrzyżowanie, ale cudem przejechał przez nie bez szwanku. Dopiero wtedy dostrzegła go policja, która zabrała dziecko z niebezpiecznej ulicy.

Znajdą receptę na eurokryzys?

Grecki kryzys i gospodarka UE - ten temat zdominuje rozpoczynający się w środę nieformalny szczyt UE, w którym weźmie udział premier Donald Tusk. Dyskutowane w Brukseli rozwiązania mają zapewnić stabilność finansową krajów strefy euro.

Drzyzga na ceremonii voodoo. Kozioł złożony w ofierze

Kapłani budzącego grozę kultu voodoo pełnią funkcję lekarzy, kapłanki kończą uniwersytety, a katoliccy księża udzielają sakramentów jego wyznawcom. Niezwykły dokument z podróży, którą po Haiti, kraju nazywanym „przeklętą wyspą” odbyła Ewa Drzyzga, pokazał Superwizjer TVN.