Sytuacja na Półwyspie Koreańskim osiągnęła punkt krytyczny, a porozumienie z Pjongjangiem "jest jedynym właściwym rozwiązaniem" - powiedział szef chińskiego MSZ Wang Yi przed spotkaniem ministrów państw należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
- Pokojowe rozwiązanie kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim, poprzez dialog i negocjacje, stanowi jedyny słuszny wybór, który jest praktycznym i wykonalnym rozwiązaniem - powiedział dziennikarzom Wang.
Szef chińskiej dyplomacji uważa, że należy powrócić do rozmów w sprawie Korei Północnej w formacie "dwustronnym, trójstronnym lub wielostronnym".
Powtórzył też propozycję Pekinu, który chce wraz z Waszyngtonem i Seulem nakłonić Pjongjang do rezygnacji z testów nuklearnych i rakietowych w zamian za wycofanie się USA i Korei Południowej ze wspólnych manewrów wojskowych. Dodał, że propozycja ta zyskuje poparcie wielu krajów.
Wang zapewnił też, że Pekin popiera pełne wdrożenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Pjongjangu, jednak nie skomentował kwestii nałożenia jednostronnych sankcji.
USA będą rozmawiać z Pjongjangiem?
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który również wypowiadał się przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Korei Północnej, powiedział, że Stany Zjednoczone nie wykluczają bezpośredniego dialogu z Pjongjangiem.
Administracja prezydenta Donalda Trumpa deklarowała jak dotąd, że wobec Korei Północnej "wszystkie opcje są na stole", łącznie z atakiem militarnym. Jednak oficjalne źródła w Waszyngtonie oceniają, że uprzedzający atak jest mało prawdopodobny. Strategia USA wobec Pjongjangu opiera się obecnie na wywieraniu nacisków na reżim przy współdziałaniu z Chinami, najważniejszym partnerem handlowym Korei Północnej
Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA.
Autor: pk\mtom / Źródło: PAP