Rewizja w siedzibie prymasa Francji

W siedzibie kurii metropolitalnej Lyonu przeprowadzono rewizję w ramach śledztwa w sprawie niezgłoszenia przez władze archidiecezji lyońskiej czynów pedofilskich zarzucanych jednemu z księży - podała kuria w komunikacie.

Media: zamachowiec miał plany rezydencji premiera

Zdjęcia oraz plany siedziby premiera Belgii odkryto w komputerze znalezionym w okolicy mieszkania, w którym zamachowcy przygotowywali się do zeszłotygodniowego ataku terrorystycznego w Brukseli - podały w środę belgijskie media.

Chadecy chcą rządzić z Zielonymi

CDU chce razem z Zielonymi rządzić w Badenii-Wirtembergii. Klub poselski chadeków opowiedział się w środę za rozpoczęciem rozmów o koalicji. Byłby to pierwszy na szczeblu landu wspólny rząd dwóch ugrupowań, które do niedawna były zagorzałymi przeciwnikami.

Nie chcą polskiego zabójcy na wolności. Apelują

Resort sprawiedliwości RPA zapowiedział oficjalną apelację od sądowego wyroku, który nakazuje warunkowe zwolnienie z więzienia Janusza Walusia, polskiego emigranta skazanego na dożywocie za zabójstwo jednego z przywódców czarnoskórej ludności kraju.

Prace Banksy'ego idą pod młotek

W południowej Kalifornii można kupić prace Banksy'ego, których łączna wartość szacowana jest na około pół miliona dolarów. Aukcja odbędzie się 29 kwietnia.

Szlaki lądowe zamknięte. Imigranci znów ruszyli z Libii

W ciągu pięciu dni włoskie służby uratowały 3,7 tys. migrantów na Morzu Śródziemnym - poinformował szef MSZ Paolo Gentiloni. Dane te wskazują na to, że zgodnie z przewidywaniami po przerwie nasilił się napływ uchodźców drogą morską z wybrzeży Libii.

Konkurencja dla Putina. Premier Kanady w pozycji pawia podbija internautów

"Zdaje się, że Władimirowi Putinowi, uważanemu dotychczas za najbardziej wysportowanego światowego przywódcę, wyrosła konkurencja" - pisze w środę portal telewizji CNN. Konkurentem jest kanadyjski premier Justin Trudeau. Ostatnio szaloną popularność zyskał dzięki zdjęciu, na którym widać, jak ćwiczy jogę na stole w parlamencie.

"Najistotniejsza jest dla mnie faktyczna obecność Sojuszu"

Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu w The National Press Club w Waszyngtonie. Po wykładzie prezydent odpowiadał na pytania dotyczące m.in. nadchodzącego szczytu NATO, obecności wojsk Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej czy kryzysu związanego z masowym napływem uchodźców i migrantów do UE.

Chcą porywacza sądzić u siebie

Prokurator Egiptu zwrócił się do władz Cypru o ekstradycję Egipcjanina oskarżonego o porwanie samolotu pasażerskiego linii EgyptAir i zmuszenie załogi do lądowania w Larnace - poinformowała egipska telewizja.

"BOOM" na wyświetlaczu brukselskiego metra. "Przykre zdarzenie"

Pasażerowie brukselskiego metra zamarli, gdy zobaczyli na wyświetlaczu jednego ze składów napis "BOOM". Stało się to zaledwie osiem dni po zamachach na lotnisku Zaventem i stacji metra Maelbeek, w których zginęło ponad 30 osób, a ok. 200 zostało rannych. Władze metra stwierdziły, że doszło do "przykrego zdarzenia", a "błąd został szybko naprawiony".

20 lat za zbrodnie komunizmu. Skazany 88-latek

Były komendant komunistycznego obozu pracy w Rumunii Ion Ficior, któremu zarzucano odpowiedzialność za śmierć 103 więźniów politycznych w latach 1958-1963, został skazany przez sąd w Bukareszcie na 20 lat więzienia.

"Odkrywca" czy "najeźdźca"? Spór wokół kapitana Cooka i historii

Twórcy jednego z sylabusów dla wykładowców Uniwersytetu Nowej Południowej Walii znaleźli się w ogniu krytyki po tym, jak zwrócili uwagę na to, że o brytyjskim żeglarzu i kartografie Jamesie Cooku - o którym od lat mówi się jako "odkrywcy" Australii - można mówić zamiennie jako o "najeźdźcy".

W ślad za samolotami Czesi wyślą do Iraku instruktorów

Czeski rząd zaaprobował plan resortu obrony przewidujący wysłanie do Iraku do 35 instruktorów, których zadaniem będzie szkolenie pilotów mających latać na czeskich samolotach bojowych. Ostateczna decyzja w tej sprawie leży w gestii parlamentu.

Chcieli ocenzurować apel IPN

Pomimo poczynionych ustaleń "Komsomolskaja Prawda" w ostatniej chwili chciała zmienić treść ogłoszenia IPN z apelem o przekazywanie informacji o losie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego - poinformował Instytut. W związku z tym IPN zrezygnował z zamieszczenia ogłoszenia w tym wysokonakładowym dzienniku.

Dyktator stawia warunki: federalizacja niemożliwa

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że federalizacja jego kraju jest niemożliwa, gdyż Syria jest zbyt małym państwem i Syryjczycy tego nie poprą. Taki pogląd prezydent wyraził w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti.

Coraz więcej Amerykanów popiera torturowanie terrorystów

Prawie dwie trzecie Amerykanów jest zdania, że stosowanie tortur w celu zdobycia informacji od osób podejrzewanych o terroryzm może być uzasadnione - wynika z sondażu Reuters/Ipsos. Podobny odsetek popierających tortury odnotowuje się np. w Nigerii.

"Rakiety, a nie negocjacje, kluczem do przyszłości Iranu"

Najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wyraził poparcie dla przeprowadzania kolejnych testów rakiet balistycznych, uznając je za kluczowe dla przyszłości państwa. Testy te wywołały sprzeciw państw Zachodu, które uznały je za naruszenie rezolucji ONZ.

Machały zakazaną flagą. Kara: trzy lata więzienia

Sąd w mieście Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) skazał w środę trzy Wietnamki na kary bezwzględnego pozbawienia wolności za "szerzenie propagandy antypaństwowej". Ich "przestępstwo" polegało na tym, że publicznie machały flagami dawnego Wietnamu Południowego.

Zarzuty i areszt dla porywacza samolotu. Motywy wciąż nieznane

Cypryjski sąd nakazał zatrzymanie na osiem dni Egipcjanina, który uprowadził we wtorek samolot linii EgyptAir i zmusił załogę do lądowania w Larnace na Cyprze. Groził, że wysadzi się w powietrze przy użyciu - jak się okazało - fałszywych ładunków wybuchowych.

Niemiecka telewizja śmieje się z Erdogana. Ostra reakcja Turcji

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasłużył na kpiny. Gazeta krytykuje próby zablokowania przez Ankarę telewizyjnej satyry, uznając postawę Turcji za przejaw widocznego na świecie odwrotu od oświecenia.

Skorumpowany polityk wrócił do rządu. I znów jest podejrzany

Minister spraw wewnętrznych Izraela i szef partii ortodoksyjnych Żydów sefardyjskich (Szas) Arjeh Deri, który przez 22 miesiące odbywał karę więzienia za korupcję, oświadczył w środę, że jest objęty śledztwem w nowej aferze korupcyjnej ujawnionej przez media.