Szef brytyjskiej dyplomacji: nie ma mowy o wymianie tankowców z Iranem


Nie będzie żadnych wymian. Chodzi o prawo międzynarodowe i przestrzeganie zasad porządku międzynarodowego - oświadczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Tym samym wykluczył możliwość wymiany przejętego przez Iran tankowca pływającego pod brytyjską banderą za irański tankowiec zatrzymany u wybrzeży Gibraltaru.

- Nie zamierzamy wymieniać statku, który został zatrzymany zgodnie z prawem, na statek zatrzymany niezgodnie z prawem - podkreślił w czwartek szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab, dodając, że nie jest to sposób na wyjście Iranu z międzynarodowej izolacji.

- Nie będzie żadnych wymian. Chodzi o prawo międzynarodowe i przestrzeganie zasad porządku międzynarodowego - zaznaczył minister.

- Obawiam się więc, że swego rodzaju wymiany czy powiązania nie ma wśród możliwych opcji - powiedział.

Napięcie brytyjsko-irańskie

Sytuacja na linii Teheran-Londyn pozostaje w ostatnim czasie szczególnie napięta. Najpierw na początku lipca u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1. Zatrzymanie miało związek z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

Następnie 19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz. Misja ta miałaby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Cieśnina OrmuzPAP

Zerwane porozumienie i napięcie na Bliskim Wschodzie

Kwestia polityki nuklearnej oraz konflikt w cieśninie Ormuz to dwie główne sporne kwestie między Iranem a Zachodem.

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia z 2015 roku i przywrócił antyirańskie sankcje, aby między innymi uniemożliwić Iranowi eksport ropy naftowej i zmusić go do negocjacji w sprawie szerszego porozumienia, obejmującego także irański program rakietowy oraz działania Teheranu w regionie.

Na początku lipca strona irańska poinformowała, że zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit 300 kilogramów ustalony w porozumieniu nuklearnym.

Szef MSZ tego kraju Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że krok ten nie łamie postanowień porozumienia nuklearnego. Jego zdaniem Teheran ma do tego prawo po ubiegłorocznym wycofaniu się z układu USA. Zaznaczył, że jeśli Wielka Brytania, Francja i Niemcy "wywiążą się ze swoich zobowiązań", to władze w Teheranie odwrócą swoje działania.

Irański program nuklearnyPAP

Autor: tmw//now / Źródło: PAP, BBC Radio

Tagi:
Raporty: