Rosja wydali 60 amerykańskich dyplomatów, zamknie konsulat

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował w czwartkowy wieczór, że w odpowiedzi na decyzję o wydaleniu z USA 60 rosyjskich dyplomatów i pracowników jej placówek w tym kraju, Moskwa podejmie taki sam krok. Zamknie też jeden z amerykańskich konsulatów.

Wątek sędziego i "afera libijska". Sarkozy znów oskarżony

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy, oskarżony już o korupcję, będzie prawdopodobnie musiał stawić się w sądzie również w związku z zarzutami o handel wpływami - podał w czwartek francuski "Le Monde". Jak poinformowała agencja Reutera, zarzuty takie postawili mu w czwartek śledczy.

Gruzja wyrzuca Rosjanina z ambasady Szwajcarii

Gruzja postanowiła wydalić rosyjskiego dyplomatę z sekcji rosyjskich interesów w ambasadzie Szwajcarii w Tbilisi. To być znak solidarności z działaniami Londynu w związku z atakiem na podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę.

Chorwacja kupi 12 izraelskich F-16

Rząd w Zagrzebiu poinformował w czwartek, że zgodnie z rekomendacją państwowej rady bezpieczeństwa, zgodził się na zakup 12 używanych przez armię izraelską amerykańskich myśliwców F-16.

Upadek chińskiego rekina biznesu

Przed sądem w Szanghaju stanął w środę były prezes prywatnego chińskiego konglomeratu ubezpieczeniowo-inwestycyjnego Anbang, nad którym kontrolę przejęły organy nadzoru finansowego. Wu Xiaohui jest oskarżony o defraudację i nielegalne zbieranie funduszy.

Duży spadek wniosków o azyl w Austrii

Liczba wniosków o azyl znacznie spadła w ubiegłym roku w Austrii w porównaniu z latami 2016 i 2015 - wynika z danych opublikowanych przez austriacki resort spraw wewnętrznych. Łącznie w zeszłym roku złożono 24 735 wniosków o azyl - o 58,5 proc. mniej niż w 2016 roku.

Wizyta Macrona w Rosji "wciąż w planach"

Prezydent Francji Emmanuel Macron nadal planuje odwiedzić Rosję w maju, bo prowadzenie szczerych rozmów z Moskwą wciąż jest ważne, mimo oskarżeń o odpowiedzialność Rosji za atak chemiczny w Salisbury - oznajmił w czwartek szef dyplomacji Jean-Yves Le Drian.

Kenijski opozycjonista ponownie deportowany

Miguna Miguna, jeden z liderów kenijskiej opozycji, został ponownie zmuszony do opuszczenia kraju. Polityk od poniedziałku przetrzymywany był na lotnisku w Nairobi. Nocą deportowano go do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zamieszki i pożar w areszcie śledczym. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Co najmniej 68 osób zginęło w pożarze, do którego doszło w środę w areszcie śledczym w mieście Walencja w północnej Wenezueli - poinformowała wenezuelska prokuratura i świadkowie. Okoliczności zdarzenia wciąż są wyjaśniane. Wiadomo, że wcześniej w areszcie doszło do zamieszek.

Delegacje obu Korei na rozmowach. Wyznaczono datę szczytu

Szczyt z udziałem prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una odbędzie się 27 kwietnia - poinformowali w czwartek przedstawiciele rządu w Seulu, którzy odbyli rozmowy na wysokim szczeblu ze swoimi odpowiednikami z Północy.

Kolejna dymisja w Białym Domu

Dotychczasowy sekretarz do spraw weteranów David Shulkin został w środę odwołany ze stanowiska. Prezydent Donald Trump poinformował za pośrednictwem Twittera, że zamierza powierzyć to stanowisko prezydenckiemu lekarzowi Ronny'emu Lynn Jacksonowi.

Malala wróciła do Pakistanu. Pierwszy raz od ataku

Malala Yousafzai, aktywistka działająca na rzecz prawa kobiet do edukacji i najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, przybyła w czwartek do Pakistanu po sześciu latach nieobecności. Wyjechała z tego kraju w 2012 roku, gdy została postrzelona przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły w dolinie Swat.

Rada Europy krytykuje ustawy PiS o sądownictwie

Skrócenie kadencji Krajowej Rady Sądownictwa oraz podatność Sądu Najwyższego na polityczne naciski negatywnie wpływa na niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce - to główne konkluzje raportu na temat sytuacji w Polsce. Dokument opracowała Grupa Państw przeciwko Korupcji (GRECO) w ramach Rady Europy.