Autobus w Rzymie doszczętnie spłonął

To już kolejny w tym roku, podobny przypadek w Rzymie. Autobus komunikacji miejskiej doszczętnie spłonął po tym, jak - najprawdopodobniej z powodu zwarcia w systemie elektrycznym pojazdu - doszło do pożaru i wybuchu. Ranna została jedna osoba przebywająca w pobliskim sklepie. Kierowcy i pasażerom nic się nie stało. Udało im się uciec.

Putin gratuluje, Unia gotowa do współpracy

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował we wtorek Nikolowi Paszynianowi wyboru przez parlament na stanowisko premiera Armenii, wyrażając nadzieję na wzmocnienie stosunków między obu krajami.

Dożywocie dla największego z "tygrysów" za olbrzymie łapówki

Były prominentny dygnitarz Komunistycznej Partii Chin Sun Zhengcai, do niedawna typowany na najwyższe stanowiska w kraju, został we wtorek skazany na dożywocie za przyjęcie blisko 27 milionów dolarów łapówek – zdecydował sąd w Tiencinie na północy Chin.

Wjechała do jeziora pełnego aligatorów

Do dramatycznej akcji ratunkowej doszło na jednym z jezior w Teksasie. Policjanci ruszyli na pomoc kobiecie uwięzionej w tonącym samochodzie. Musieli działać błyskawicznie, bo w samochodzie z każdą chwilą było coraz więcej wody. Jednocześnie wiedzieli, że jezioro jest zamieszkane przez aligatory i węże. Policjanci zbili szybę i po kilku minutach kobieta była już na brzegu. Okazało się, że zasnęła za kierownicą - wtedy samochód wypadł z drogi i z pełną prędkością wjechał do wody. Obudziła się dopiero, kiedy auto tonęło już w jeziorze. Kobieta jest cała i zdrowa. Lekko ranny został policjant, który pokaleczył się przy wybijaniu szyby w oknie samochodu.

"Sojusznicy go nie przekonali". Europa z rezygnacją czeka na ruch Trumpa

- Spodziewamy się ogłoszenia przez prezydenta USA zerwania umowy z Iranem - stwierdził europejski dyplomata w rozmowie z amerykańskim "New York Timesem". Brytyjski "The Times" twierdzi, iż podobne przekonanie panuje w Londynie. - Bez porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego droga Teheranu do bomby atomowej byłaby krótka – ostrzega niemiecki "Die Zeit".

Finał długiego kryzysu. Lider opozycji wybrany na premiera

Lider armeńskiej opozycji i przywódca wielotygodniowych masowych protestów został wybrany przez parlament na premiera. Kandydaturę Nikola Paszyniana częściowo poparła rządząca Partia Republikańska (RPA). Ta sama, przeciw której Paszynian wyprowadził na ulice tłumy ludzi.

Triumfalny przejazd przerodził się w starcia. Wojsko na ulicach

Libańska armia w poniedziałek późnym wieczorem została skierowana na ulice Bejrutu, by rozładować napięcie po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Wywołał je zwłaszcza triumfalny przejazd wielkiej kawalkady motocyklowej zwolenników szyickiego Hezbollahu i Amalu, którzy krążyli po sunnickiej części miasta i świętowali swoją wygraną w głosowaniu.

Manewry Arrow 18 z udziałem USA i Norwegii

3200 osób, około 150 czołgów i wozów opancerzonych oraz 300 innych pojazdów. W środkowo-zachodniej Finlandii rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe Arrow 18, w których oprócz fińskich uczestniczą także oddziały amerykańskie oraz norweskie.

"Nadeszła godzina zero". Ofensywa na ostatni bastion islamistów

Dowódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), generał Chalifa Haftar ogłosił podczas parady wojskowej w Bengazi początek operacji wojskowej mającej na celu oswobodzenie Darny. To ostatnie większe miasto we wschodniej Libii, które nie znajduje się pod jego kontrolą i jest rządzone przez islamistów.

Rosjanie stracili w Syrii kolejny śmigłowiec

Śmigłowiec Ka-52 rosyjskiego wojska rozbił się na wschodzie Syrii. Obaj piloci zginęli. Potwierdziło to rosyjskie ministerstwo obrony, dodając, że według wstępnych ustaleń przyczyną była awaria. "Kommiersant" twierdzi jednak, że maszyna została zestrzelona.

Trump chwali żonę. "Twoja troska jest dla nas inspiracją"

W ogrodach Białego Domu oficjalnie zainaugurowano w poniedziałek inicjatywę "Be Best", której patronką ma być Melania Trump. Jej celem będzie wspieranie dzieci, zwłaszcza tych z trudnych środowisk. - Melanio, twoja troska o dzieci narodu jest dla nas wszystkich inspiracją - stwierdził Donald Trump, który uroczyście podpisał dokument ustanawiający inicjatywę.

Trump gratuluje Putinowi rozpoczęcia nowej kadencji

Donald Trump pogratulował w poniedziałek Władimirowi Putinowi rozpoczęcia nowej kadencji na stanowisku prezydenta - poinformował Biały Dom. Jednocześnie podkreślono znaczenie prawa do pokojowych manifestacji po niedawnych aresztowaniach w Rosji.

Media: Miedwiediew chce wymienić połowę wicepremierów

Dmitrij Miedwiediew, który ma ponownie stanąć na czele rządu Rosji, zaproponował w poniedziałek parlamentarzystom zmiany na stanowisku wicepremierów. Odejść ma pięcioro spośród dziewięciorga wicepremierów - relacjonują rosyjskie agencje prasowe.

Hezbollah triumfuje. Chce szybkiego powołania rządu

Hezbollah i jego sojusznicy zdobyli w wyborach ponad połowę miejsce w parlamencie - wynika z nieoficjalnych wyników wyborów w Libanie. Lider ugrupowania szejk Hasan Nasrallah oświadczył w poniedziałek, że wybory są porażką USA i "niektórych państw Półwyspu Arabskiego".

Porozumienie z Komisją Europejską do 14 maja? Szef MSZ: trudno powiedzieć

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zadeklarował w poniedziałek, że jest gotowy do dalszych rozmów z Komisją Europejską, ale margines możliwych do przeprowadzenia przez stronę polską zmian nie jest już duży. Jak dodał, "trudno powiedzieć", czy porozumienie z Komisją, zgodnie z zapowiedzią wiceszefa KE Fransa Timmermansa, zostanie wypracowane przed 14 maja.

Karczewski zapowiada "działania dyplomatyczne i prawne" w sprawie Pomnika Katyńskiego

Będą podejmowane działania dyplomatyczne i prawne zmierzające do tego, żeby Pomnik Katyński pozostał w przestrzeni Jersey City i w tym miejscu, w którym jest - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zastrzegł, że możliwości oddziaływania instytucji rządowych na amerykańskie władze samorządowe są "ograniczone".

Dżihadyści zabili kandydata na deputowanego

Kandydat w zaplanowanych na 12 maja wyborach parlamentarnych w Iraku został zamordowany w nocy z niedzieli na poniedziałek w swoim domu, na południe od Mosulu, przez uzbrojonych sprawców. Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

Mieli werbować dżihadystów. Zatrzymania na Teneryfie

Trzech dżihadystów podejrzanych o sponsorowanie radykalnego islamu zatrzymała w poniedziałek hiszpańska policja na Teneryfie. Lokalny sąd postawił im już zarzuty między innymi finansowania działalności dżihadystycznej i rekrutowania bojowników.

Rząd techniczny, nowe wybory. Włosi szukają wyjścia z impasu

Impas polityczny we Włoszech, utrzymujący się od ponad dwóch miesięcy, może zostać tymczasowo rozwiązany poprzez powołanie przez prezydenta Sergio Mattarellę technicznego rządu, który będzie pracował do ponownych wyborów - informują w poniedziałek włoskie media.

Byli ambasadorowie: Polska postrzegana jest jako "chory człowiek" Unii

29 byłych ambasadorów powołało Konferencję Ambasadorów RP, której celem ma być analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. W poniedziałkowym oświadczeniu dyplomaci krytykują politykę zagraniczną rządu Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając, że zmierza ona do marginalizacji pozycji Polski w Unii Europejskiej.