Śmierć trzylatka w jednym ze żłobków w Rzeszowie (Podkarpackie) była nieszczęśliwym wypadkiem. Tak ustaliła prokuratura, która sprawdzała, czy w placówce nie doszło do nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Śledztwo zostało umorzone.
Śledztwo w sprawie śmierci chłopca zostało zakończone umorzeniem. - Prokurator stwierdził brak znamion czynu zabronionego. Wynika to z tego, że nie stwierdzono, żeby pracownicy żłobka uchybili jakoś swoim obowiązkom czy przepisom, żeby doszło do zaniedbania z ich strony. Z ustaleń wynika, że po prostu był to nieszczęśliwy wypadek - powiedziała nam Katarzyna Drupka, zastępczyni prokuratora okręgowego w Rzeszowie.
Rodzice mogą złożyć zażalenie na decyzję prokuratury. Do dzisiaj (środa, 17 lipca) takie zażalenie nie wpłynęło.
Śledztwo dotyczyło narażenia trzyletniego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez pracowników placówki opiekuńczej w Rzeszowie, pod których opieką się wówczas znajdował i nieumyślnego spowodowania jego śmierci.
Prokuratora ze względu na dobro śledztwa, ale także charakter sprawy i dobro rodziny chłopca nie udzielała informacji o toczącym się śledztwie.
Trzylatek zmarł w żłobku
Do tragicznego zdarzenia doszło 11 lipca 2023 roku. Policja i prokuratura potwierdziły wówczas zdarzenie, ale nie udzieliły żadnych informacji na temat okoliczności tego, co się wydarzyło. Jak przekazał wówczas Arkadiusz Jarosz z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, na miejscu zabezpieczone zostały ślady, które pomogą ustalić przebieg i okoliczności zdarzenia.
RMF podał, że dziecko zakrztusiło się winogronem, co później potwierdziła sekcja zwłok dziecka.
Po tragicznym zdarzeniu ratusz zapowiedział, że zakupi do wszystkich publicznych przedszkoli, szkół i internatów w Rzeszowie urządzenia do udrażniania dróg oddechowych LifeVac.
LifeVac to urządzenie opracowane w celu udrażniania dróg oddechowych u osoby, która się krztusi lub dławi. Jest wykorzystywane jako uzupełnienie standardowej procedury pierwszej pomocy, gdy ta nie przynosi skutku. Mechanizm działania LifeVac opiera się na zassaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego.
Urządzenia nie można używać u dzieci, których waga nie przekracza 18 kilogramów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24