Gimnazja przestały istnieć, ale problemy tych uczniów nie - stwierdziła w "Xięgarni animatorka kultury i pisarka Anna Cieplak. W swoich książkach porusza problemy młodych ludzi oraz polskiej prowincji.
Cieplak mówiła, że z perspektywy prowincji życie wygląda nieco inaczej.
- Na co dzień widzę, że jednak są ogromne różnice społeczne wśród dzieci i młodzieży - powiedziała.
- Nie ma równego startu, jednak się różnimy i nie da się nas wrzucić do jednego wora - dodała.
Przyznała, że o jej książkach mówi się, że są o "gimbazie", ale to - jak tłumaczyła - opowieści o "szczególnych bohaterach".
- Gimnazjum już nie ma, więc mówimy zasadniczo trochę o tworze, który już przestał istnieć - oświadczyła. - Ci bohaterowie nie odeszli, ich problemy będą być może jeszcze ostrzejsze w wyniku tych zawirowań, które się pojawiły wokół tego szczebla edukacji - oceniła.
- Staram się opowiadać o dorastaniu Polski. W przypadku "Ma być czysto", odwołując się do bardzo młodych bohaterów, próbuję pokazywać, jak oni widzą rzeczywistość i jak ona ich traktuje - powiedziała.
"Ma być czysto"
Anna Cieplak jest animatorką kultury, aktywistką miejską i pisarką. Związana jest z "Krytyką Polityczną". Jej powieść "Ma być czysto" nagrodzona została Nagrodą Conrada.
Cieplak studiowała animację społeczno-kulturową na Uniwersytecie Śląskim. Dała się poznać jako pomysłodawczyni i organizatorka świetlicy "Krytyki Politycznej" w Cieszynie, a także jako koordynatorka wolontariuszy prowadzących zajęcia dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym. Głównym wątkiem w jej twórczości jest wychowanie i socjalizacja nieletnich.
Oglądaj cały odcinek programu "Xięgarnia":
"Staram się opowiadać o dorastaniu Polski"
Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.
Autor: tmw,pk//now / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24