Nikt nie zna dokładnych liczb, ale szacuje się, że nawet kilka-kilkanaście tysięcy Europejczyków może zasilać szeregi dżihadystów w Iraku i Syrii lub też, co jeszcze gorsza, działać na ich rzecz w Europie. Młodzi mężczyźni i kobiety zostawiają swoje dotychczasowe życie i gotowi są zabijać. Skąd ta fascynacja radykalnym islamem na Zachodzie? Na Zachodzie, który przecież tego radykalizmu dramatycznie doświadczył? Materiał magazynu "Czarno na Białym".
Może być ich nawet kilkanaście tysięcy - Europejczyków, którzy zostawili swoje dotychczasowe życie i przeszli na najbardziej radykalną stronę islamu. Z Europy do kalifatu przyjeżdżają nie tylko mężczyźni, ale też kobiety i dzieci.
Trzecie pokolenie
We Francji w każdej dzielnicy żyją muzułmanie. Stanowią 30 proc. obywateli do 20. roku życia. I to właśnie ci młodzi ludzie najczęściej wyjeżdżają na wschód, by walczyć w kalifacie. - Mamy do czynienia w tej chwili w Europie z trzecim pokoleniem muzułmanów, którzy pojawili się tutaj jako biedni imigranci, najgorzej wykwalifikowani robotnicy, którzy przyjechali do z Algierii do Francji czy z Pakistanu do Wielkiej Brytanii - tłumaczy prof. nadzw. dr hab. Rafał Krawczyk, autor książek o Islamie w Europie Często nie znają języków swoich przodków, kultury muzułmańskiej, ale nagle odkrywają swoje pochodzenie i wracają do kultury przodków.
Zagubieni i zniechęceni
Na wschód wyjeżdżają nie tylko ci prześladowani w Europie za swoją religie czy pochodzenie. Wyjeżdżają też ci rozczarowani Zachodem i ci zagubieni. Ostatnia grupa przyłączających się do dżihadystów walczących w ramach kalifatu to kobiety. Często werbowane przez internet. Kobiety są potrzebne w nowym kalifacie do propagandy i działań medialnych.
Bezwzględni radykałowie
Szacuje się, że z Wielkiej Brytanii na służbę Państwa Islamskiego wstąpiło od kilkudziesięciu do 600 obywateli. Z Francji nawet 900. Nieco mniej bojowników pochodzi z Niemiec i z Belgii. Dla jednych to przygoda, wojaczka, próba odnalezienia wartości, które zatracono na Zachodzie. Dla innych - powrót do korzeni lub, w przypadku kobiet, podążanie za miłością swojego życia. Wszystkich łączy jednak jedno - skrajny radykalizm. Są bezwzględni. Europejski radykalny islamista to realne zagrożenie dla Europy. Wyszkoleni w kalifacie bojownicy już wracają do swoich rodzinnych miast. W Niemczech czy w Wielkiej Brytanii prowadzą chociażby patrole islamskiej policji, która pilnuję porządku. Porządku rozumianego według muzułmańskiego prawa, czyli na przykład doprowadzającego do ataków na kobiety w krótkich spódnicach.
Autor: nsz//rzw / Źródło: tvn24