Premium

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Zdjęcie: WPixz/Shutterstock

Młodzi mężczyźni są coraz bardziej samotni. Mają trudności z nawiązywaniem relacji towarzyskich i z wchodzeniem w związki. W efekcie rośnie ich frustracja, a nawet gniew wymierzony w stronę kobiet, co próbują wykorzystywać ugrupowania skrajnie prawicowe. - To problem bardzo poważny, o którym niestety wciąż bardzo mało się mówi. A on będzie narastał. Jest jak bomba zegarowa, która w końcu wybuchnie, jeżeli nie rozpoczniemy debaty, jak ją rozbroić - ostrzega filozofka dr Katarzyna Kasia.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

"Ameryka stoi w obliczu epidemii samotności", a "brak więzi społecznych zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci na podobnym poziomie jak codzienne palenie papierosów" - powiedział w maju 2023 roku naczelny lekarz USA dr Vivek Murthy w rozmowie z BBC.

Miesiąc później Komisja Europejska opublikowała raport, z którego wynika, że nawet połowa obywateli Unii Europejskiej może zmagać się z samotnością. 13 proc. pytanych doświadcza jej przez większość czasu, a 36 proc. co najmniej czasami. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 20 tys. osób i - jak podkreślają jego autorzy - była to pierwsza tego typu analiza, której zostali poddani respondenci ze wszystkich krajów członkowskich.

W połowie listopada Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że samotność jest kolejnym "zagrożeniem dla globalnego zdrowia publicznego". WHO powołała Komisję ds. Więzi Społecznych, która przez następne trzy lata ma podejmować inicjatywy niosące pomoc ludziom w nawiązywaniu kontaktów społecznych. - Samotność przekracza granice i staje się globalnym problemem zdrowia publicznego - stwierdził współprzewodniczący komisji Chido Mpemby.

W Polsce, jak pokazują badania, to również poważny problem. Najczęściej jednak utożsamiany jest z seniorami, tymczasem z samotnością mierzą się dziś częściej młodzi ludzie, szczególnie mężczyźni.

Czym jest samotność?

Według badań przeprowadzonych w sierpniu 2022 roku przez Instytut Pokolenia (obecnie w likwidacji) ponad połowa mężczyzn do 34. roku życia doświadcza głębokiego poczucia samotności i dwie na pięć kobiet w tym samym przedziale wiekowym. Znacznie mniej samotne są osoby starsze. Wśród osób powyżej 50 lat głębokiego poczucia osamotnienie doświadcza jedna trzecia mężczyzn i co piąta kobieta.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam