Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.
- Decyzja już dzisiaj jest wprowadzana w życie. Przypomnę pokrótce, że budżet Instytutu Pokolenia to około 10 mln rocznie, a Instytutu de Republica 20 mln złotych rocznie - mówił Jan Grabiec.
Czytaj także w Konkret24: Instytuty powstałe za rządów PiS. Ile kosztują budżet państwa?
Grabiec o likwidacjach
Zwrócił uwagę, że dla porównania instytuty Polskiej Akademii Nauk średnio mają budżet "na poziomie 10, 11 milionów" złotych. Stwierdził, że celem instytucji "z całą pewnością nie były badania naukowe", gdyż w Polsce już istniały odpowiednie instytucje.
- Celem tego rodzaju jednostek, które były powoływane również za poprzednich rządów, jest dostarczanie analiz potrzebnych do prowadzenia odpowiedniej, planowej polityki rządu - mówił.
- Niestety, instytuty nie wskazują, aby jakiekolwiek analizy czy opracowania, w ciągu dwóch lat funkcjonowania, przy wydaniu około 60 mln złotych, wpłynęły na prace rządu czy premiera - mówił.
Wysokie wynagrodzenia i dodatkowe umowy
Jan Grabiec mówił, że Instytut de Republica w ciągu dwóch lat przygotował 35 analiz, ale tylko jedna została opracowana dla KPRM, a "reszta była swobodną działalnością instytutu". - Tytuł tego opracowania to "Poeta człowieczeństwa i poeta drobiazgu. Dwie twarze Norwida". (..) Nie wiem, w jakim związku jest to z działalnością premiera Morawieckiego - ocenił Grabiec.
Zwrócił uwagę, że znaczną część wydatków instytutu stanowiły wynagrodzenia. - Płace były dość wysokie, średnio 14 tysięcy na etat. Dodatkowo zawarto 22 umowy cywilno-prawne z sześcioma pracownikami, pozaetatowe, co stanowi naruszenia przepisów - mówił.
Powiedział, że sam dyrektor "ze sobą zawarł umowę na kwotę 152 tysięcy złotych. - Pensja dyrektorka to jedno, a drugą są umowy, które ze sobą zawarł - mówił Grabiec.
O instytutach
Instytut De Republica został powołany w 2021 r. Głównym celem jego działalności była promocja i popularyzacja polskiej nauki w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.
Z kolei Instytut Pokolenia istnieje od stycznia 2022 r., a do jego zadań należało m.in. inicjowanie i wspieranie działań mających na celu wzmacnianie trwałości więzi międzypokoleniowych, międzyludzkich oraz tożsamości budowanej w polskich rodzinach przez kolejne pokolenia.
Źródło: tvn24.pl