2220 metrów kwadratowych przestrzeni, system do bezkontaktowej obsługi i antresola, z której można spojrzeć żyrafie prosto w oczy. Tak wygląda nowy pawilon dla żyraf i nosorożców na terenie Nowego Zoo w Poznaniu. Od kilku dni można go odwiedzać.
Choć obiekt był gotowy już w lutym zeszłego roku, to długo stał pusty. Wszystko przez utrudnienia w przekraczaniu granic w związku z pandemią COVID-19. A nowi mieszkańcy pawilonu musieli dotrzeć do Poznania z Czech.
Kilka miesięcy temu wreszcie wprowadziły się do niego żyrafy. Teraz, gdy przyzwyczaiły się one już do nowego domu, zoo powoli zaczyna wpuszczać do niego zwiedzających.
Pawilon żyraf w Nowym ZOO jest otwierany dla gości codziennie, ale na razie tylko na dwie godziny - w dni powszednie w godz. 11.00-13.00, w weekendy w godz. 12.00-14.00. W każdą sobotę i niedzielę odbywać się będą tam spotkania edukacyjne z żyrafami. O godz. 12.00 i 13.30 dydaktycy opowiadają o tych zwierzętach.
Podczas Świąt Wielkanocnych zoo jest otwarte codziennie w godzinach 9.00-19.00 (kasy i możliwość wejścia do zoo do godz. 18.00). Od soboty do poniedziałku po terenie zoo w godzinach 10.00-18.00 będzie kursować bezpłatna kolejka.
"Apartament" za 15 milionów złotych
Budowa nowego pawilonu dla żyraf i nosorożców na terenie Nowego Zoo w Poznaniu ruszyła pod koniec października 2019 roku. Dwupiętrowy obiekt powstał w pobliżu jednej z najbardziej nowoczesnych w Europie słoniarni, wioski afrykańskiej i strumienia Kaczeniec. - To była bardzo trudna inwestycja, rok i trzy miesiące ciężkiej pracy. Kosztował niespełna 15 milionów złotych - mówiła na jego otwarciu Justyna Litka, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.
Obiekt ma 2220 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i niemal dziewięć metrów wysokości. Dla zwierząt przygotowano w nim boksy wewnętrzne, których bezkontaktową obsługę zapewni system bram przesuwnych. Wewnątrz budynek dysponuje również częścią przeznaczoną dla gości, gdzie będzie można przez cały rok prowadzić działania z zakresu edukacji przyrodniczej.
Dla odwiedzających na parterze budynku stworzono ciąg komunikacyjny z pomieszczeniami sanitarnymi dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na tej samej kondygnacji pojawią się także informacyjne tablice multimedialne, a na pierwszym piętrze zbudowano antresolę oraz salę projekcyjną. W pawilonie powstały również zaplecza: socjalne, magazynowe i techniczne. Na frontowej elewacji gmachu powstała duża, szklana fasada. Po zachodniej stronie budynku został wykonany wybieg dla żyraf, a po wschodniej - dla nosorożców.
"Zwierzęta zyskają należytą przestrzeń do życia"
Nowy pawilon powstał na terenie zajmującym łącznie niemal 14 tysięcy metrów kwadratowych. - Dzięki tak dużej powierzchni i odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zwierzęta zyskają należytą przestrzeń do życia. Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych. A są to wyjątkowe żyrafy, żyrafy Rothschilda – podkreślała w lutym zeszłego roku Ewa Zgrabczyńska, dyrektor zoo.
Żyrafa Rothschilda, inaczej ugandyjska (Giraffa camelopardalis rothschildi) to gatunek zagrożony wyginięciem, objęty Europejskim Programem Ochrony Zwierząt – EEP. Jej liczebność szacuje się na około 2 tysiące osobników.
Wybieg pozwala wszystkim odwiedzającym poznański ogród bezpiecznie i z bliska obejrzeć żyrafy oraz nosorożce. - Dzięki antresoli, ze zwierzętami będzie można się spotkać dosłownie "oko w oko". Liczymy na to, że nowoczesny pawilon będzie jeszcze jedną atrakcją, która przyciągnie gości do jednego z największych i najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce - mówił w dniu oddania budynku Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Zoo Poznań