W Poznaniu odnaleziono ślady przodków prezydenta Peru

Cancillería de Perú (Wikipedia CC-BY-SA 2.0)Pedro Pablo Kuczynski od lipca jest prezydentem Peru

W poznańskim Archiwum Państwowym odnaleziono ślady przodków prezydenta Peru Pedro Pablo Kuczyńskiego. W archiwach zachowały się informacje o babci prezydenta - Emmie Schlesinger. Dokumenty prezydentowi Kuczyńskiemu ma dostarczyć konsul honorowy Peru.

- Mieliśmy informacje, że dziadkowie prezydenta Peru pochodzili albo z Poznania, albo Berlina i poszukiwania rozpoczęliśmy idąc właśnie tym tropem – powiedziała w środę kustosz Archiwum Państwowego w Poznaniu Beata Karwalska.

Pracownikom archiwum udało się odszukać wzmianki o babci prezydenta - Emmie Schlesinger.

Jest w kartotece

- Mamy w Poznaniu bardzo przebogate w informacje źródło, jakim jest Kartoteka Mieszkańców Miasta Poznania. Była ona prowadzona w latach 1870-1932. Każdy, kto w tych latach 60. urodził się lub przybył do Poznania, był tu odnotowywany – podkreśliła.

- Nie udało nam się niestety natrafić na informacje o rodzinie Kuczyńskich, nie ma Louisa Kuczyńskiego (dziadka prezydenta – przyp. red.) z żoną Emmą Schlesinger, nie ma też odnotowanego tutaj urodzenia ojca prezydenta, czyli Maxa Hansa Kuczyńskiego, choć wiemy, że urodził się 2 lutego 1890 roku w Poznaniu albo Berlinie – dodała Karwalska.

Jak tłumaczyła, pracownicy w swych poszukiwaniach poszli tropem babci prezydenta Kuczyńskiego - Emmy. - Przeglądając Kartotekę Mieszkańców Miasta Poznania udało mi się ją odnaleźć jako córkę. Nie miała swojej osobnej karty, tylko była wpisana tam wraz ze swoimi rodzicami i bratem. Urodziła się ona w 1870 roku w Poznaniu. Co ciekawe, w 1887 roku jest adnotacja, że wyjechała do Berlina. Rok wcześniej wyjechał jej brat – Wilhelm, a później w 1889 roku dołączyli do nich także rodzice – zaznaczyła Karwalska.

Wiedzą, gdzie mieszkała

Na podstawie informacji, jakie odnaleziono w poznańskim archiwum udało się ustalić, że Emma mieszkała wówczas przy Magazinstrasse 3, czyli obecnej ulicy Solnej, a następnie przeprowadziła się z rodziną na Plac Wielkopolski.

- Tu się ta układanka zgadza, Emma mogła się rzeczywiście urodzić w Poznaniu, potem wyjechać do Berlina i tam zapoznać Ludwika Kuczyńskiego, a później urodził się Max Hans, czyli ojciec prezydenta. Liczymy, że jeśli te informacje dotrą do prezydenta Peru uda się rozwiać wszelkie wątpliwości - dodała Karwalska.

Emma Schlesinger mieszkała przy Magazinstrasse 3, czyli obecnej ulicy Solnej, a następnie przeprowadziła się na Plac WielkopolskiGoogle Street View, CYRYL

Merkel też miała tu przodków

Przypomniała ona, że to nie pierwsze tego typu poszukiwania przodków znanych osobistości w Poznaniu. Wcześniej próbowano odszukać m.in. zapiski o rodzinie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, a swoich przodków w Wielkopolsce odnalazł także były sekretarz obrony USA Chuck Hagel. - Wśród takich archiwalnych skarbów odnaleźliśmy też m.in. akt ślubu Marii Konopnickiej, która wyszła za mąż w Kaliszu – powiedziała.

Jak podało poznańskie Radio Merkury, konsul honorowy Peru zamierza dostarczyć w najbliższym czasie dokumenty z archiwum prezydentowi Kuczyńskiemu.

Od lipca rządzi w Peru

Pod koniec lipca Pedro Pablo Kuczyński, doświadczony ekonomista, były bankier z Wall Street i syn niemieckiego emigranta, został zaprzysiężony na prezydenta Peru.

Urodził się w 1938 roku w Limie jako syn imigrantów; jego ojciec Maxime "Max" Kuczynski był niemieckim lekarzem o polsko-żydowskich korzeniach, a matka Madeleine Godard - nauczycielką, pół-Francuzka, pół-Szwajcarka – ciotką słynnego francuskiego reżysera Jean-Luca Godarda.

Autor: FC/i / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cancillería de Perú (Wikipedia CC-BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości