Na co Poznań wydał najwięcej pieniędzy

Źródło:
TVN24.pl
Poznań. Remont Starego Rynku w liczbach
Poznań. Remont Starego Rynku w liczbach Poznańskie Inwestycje Miejskie
wideo 2/5
Poznań. Remont Starego Rynku w liczbach Poznańskie Inwestycje Miejskie

Budowa trasy tramwajowej na Naramowice, remont generalny Starego Rynku i najważniejszych ulic w śródmieściu oraz wymiana torowisk tramwajowych – to największe wydatki ostatnich lat w Poznaniu. W tvn24.pl sprawdzamy przed wyborami, na co samorządowcy największych polskich miast wydają najwięcej pieniędzy.

Wydatki Poznania w ostatnich latach to rocznie około 5 mld złotych, z czego około 1 mld przeznaczony jest na inwestycje, resztę pochłaniają wydatki bieżące.

Obiecany tramwaj dojechał na Naramowice

Sztandarową inwestycją była budowa trasy tramwajowej na Naramowice wraz z budową ulicy i przebudową zatłoczonego skrzyżowania Lechickiej i Naramowickiej w skrzyżowanie dwupoziomowe z ruchem tramwajowym na wiadukcie – najważniejsza obietnica wyborcza Jaśkowiaka z 2014 roku. Te dwa zadania pochłonęły w ostatnich czterech latach ponad pół miliarda złotych. Pierwszy tramwaj do ulicy Błażeja dojechał 23 kwietnia 2022 roku.

Poznań, tramwaj na Naramowice: Pierwsze tramwaje pokonały część trasy
Poznań, tramwaj na Naramowice: Pierwsze tramwaje pokonały część trasyPoznańskie Inwestycje Miejskie

Niestety na budowę drugiego etapu tramwaju Naramowice, który ma połączyć Wilczak z centrum miasta trzeba będzie jeszcze poczekać.

Centrum i torowiska w przebudowie

Druga kadencja Jacka Jaśkowiaka minęła w Poznaniu pod znakiem remontów w śródmieściu. Te zresztą wracają do niego jak bumerang w kampanii wyborczej. Urzędujący prezydent może odetchnąć, że wybory samorządowe odbywają się w kwietniu a nie w listopadzie zeszłego roku. Gdyby nie to, wiele inwestycji byłoby jeszcze niedokończonych. A to mocno mogłoby odbić się na jego wyniku wyborczym.

Konkurenci Jaśkowiaka zarzucają mu, że zbyt wiele inwestycji prowadzonych było naraz. Ten jednak odpowiada, że innego wyjścia nie było, bo później miasto nie otrzymałoby już dofinansowań na te projekty. I ten argument trudno odbić.

W ostatnich dwóch latach największe wydatki pochłonęły przebudowa płyty Starego Rynku (90 mln zł) oraz ulic w śródmieściu (Święty Marcin, Al. Marcinkowskiego, pl. Wolności, 27 Grudnia, Gwarna) w ramach programu Centrum (w sumie 197 mln zł).

Dzięki tym inwestycjom piesi zyskali równy bruk przyjazny osobom mającym problem z poruszaniem, kobietom na obcasach, rodzicom z wózkami dziecięcymi czy rowerzystom. Na Starym Rynku pojawiła się zieleń i drzewa, których nie było tu od kilkudziesięciu lat.

Zieleń na Starym RynkuPoznańskie Inwestycje Miejskie

Ale już sama organizacja remontów w centrum to rzecz, która kulała. Mieszkańców zaskakiwały nagłe zmiany organizacji ruchu, a prace bywały źle zabezpieczone. W lipcu zeszłego roku pisaliśmy o niewidomym, który wpadł do wykopu na ulicy 27 Grudnia. Jak się okazało, wszedł na plac budowy, bo brama była otwarta.

Ta sytuacja jednak nie była wyjątkiem. Przed kilkoma dniami czara goryczy przelała się u radnego Andrzeja Rataja, który kandyduje do rady z tej samej listy co Jaśkowiak, z Koalicji Obywatelskiej.

"Tak nie może być! Prace budowlane przy Garbarach / Solnej zagrażają życiu i zdrowiu! Byłem dziś świadkiem dwóch zdarzeń. Ludzie nie wiedzą jak przejść z przystanku tramwajowego Małe Garbary w stronę Carlsberga i Piaskowej – muszą iść po torach na wprost jadącego tramwaju, ale to też nie jest oczywiste, więc przeskakują przez niedokończone od nie wiadomo kiedy przejście i tu mówiąc młodzieżowym językiem gość zaliczył spektakularną glebę. Już raz starszy mężczyzna trafił do szpitala w wyniku bałaganu na tej budowie" - napisał.

Ostatnie cztery lata to też remonty torowisk. W ramach rozłożonej na etapy przebudowy torowiska na Górnym Tarasie Rataj, wybudowano nową pętlę tramwajowo-autobusową przy ulicy Unii Lubelskiej (136 mln zł).

Tramwaj na Unii LubelskiejPoznańskie Inwestycje Miejskie

Zupełnie zmieniła swój wygląd ulica Wierzbięcice, na której pojawiło się zielone torowisko i początkowy odcinek ulicy 28 Czerwca przy Rynku Wildeckim, gdzie przesunięto przystanki, tak, by ułatwić przesiadki pasażerom (91 mln zł). Łatwiej o przesiadkę też na przebudowanym rondzie Rataje (165 mln zł).

Po otwarciu trasy tramwajowej na Naramowice wyremontowano torowisko na całej trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju – po raz pierwszy od jej otwarcia w 1997 roku (39 mln zł).

Nie udało się dotąd przebudować torowiska na ulicy Dąbrowskiego. Tu jedyna zmiana jaką wprowadzono do czasu większego remontu to wybudowanie przystanków wiedeńskich przy rynku Jeżyckim.

Ważne inwestycje dla kierowców

Dwa lata temu otwarto nowy odcinek ulicy Świętego Wawrzyńca, o którego budowie mówiło się od lat (27,3 mln zł). Przebudowano też ulicę Kolejową.

Ważną inwestycją - wspólną miasta, powiatu i gmin ościennych – była budowa tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ulicy Grunwaldzkiej przy dworcu Poznań-Junikowo (114 mln zł). W ten sposób zniknęło jedno z wąskich gardeł na wjeździe do miasta.

Tunel na ul. GrunwaldzkiejPoznańskie Inwestycje Miejskie

Ruszyły też opóźnione prace nad budową wiaduktów nad torami kolejowymi na ulicach Lutyckiej i Golęcińskiej (8 mln zł).

W drugiej kadencji Jacka Jaśkowiaka przebudowano też plac Kolegiacki i Rynek Łazarski (w ostatnich czterech latach odpowiednio 37 i 46 mln zł).

Plac Kolegiacki
Rynek ŁazarskiMiasto Poznań

Kilkadziesiąt milionów pochłonęły też Muzeum Enigmy, poszerzanie i uszczelnianie strefy parkowania czy budowa basenu na os. Zwycięstwa. Kilkanaście milionów złotych rocznie przeznaczane jest na budowę dróg rowerowych.

Porażką Jaśkowiaka jest z kolei hala widowiskowo-sportowa Arena, której przebudowa nie ruszyła (każda z ofert przekraczała zaplanowany budżet), podobnie jak budowa trasy tramwajowej przez ulicę Ratajczaka.

W 2024 roku najwyższe wydatki w budżecie przewidziano na budowę kładki berdychowskiej (111 mln zł), Teatru Muzycznego (83 mln zł), budowę wiaduktów na ulicach Lutyckiej i Golęcińskiej (57 mln zł) oraz dokończenie prac w centrum (54 mln zł).

Na co miasta wydają pieniądze

W tvn24.pl sprawdzamy na co największe polskie miasta wydają pieniądze. W każdym z nich ok. 80-85 proc. wydatków to tzw. wydatki stałe lub bieżące. Wynikają z realizowania przez samorządy zadań ustawowych i na ich czele jest zazwyczaj edukacja, na którą każdy samorząd dostaje subwencję oświatową, pokrywającą część tych kosztów.

Pozostałe 15-20 proc. to wydatki inwestycyjne. Tutaj miasto ma większą dowolność. Może postawić basen albo halę sportową. Budować mieszkania na wynajem albo żłobki i przedszkola, drogi albo parki.

W miastach wielkości Wrocławia, Gdańska czy Krakowa roczne budżety inwestycyjne oscylują wokół 600 milionów nawet do miliarda rocznie. Znacznie większy budżet ma stolica: 28 miliardów złotych i 3 miliardy budżetu inwestycyjnego.

Autorka/Autor:FC/PKoz

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Pozostałe wiadomości

W wyniku nalotów USA na pozycje proirańskich rebeliantów Huti w Jemenie zginęło co najmniej 31 osób a ponad 100 zostało rannych - poinformowała przedstawicielka służb medycznych Huti, Anees al-Asbahiw. Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę wieczorem, że amerykańskie wojsko rozpoczęło "zdecydowaną i potężną" operację militarną.

"Wasz czas się skończył". Amerykanie uderzyli w rebeliantów

"Wasz czas się skończył". Amerykanie uderzyli w rebeliantów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Będziemy musieli się zmienić i jeszcze wiele się nauczyć - powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, komentując masowy protest zorganizowany w sobotę w Belgradzie. Serbski przywódca zaznaczył jednocześnie, że "większość społeczeństwa odrzuciła kolorową rewolucję"

Największy protest w historii kraju. Prezydent zabrał głos

Największy protest w historii kraju. Prezydent zabrał głos

Źródło:
PAP
Czy ambasador Liwne cieszy się, że wyjeżdża z Polski?

Czy ambasador Liwne cieszy się, że wyjeżdża z Polski?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Islandii potwierdziło, że powodem zamknięcia ambasady tego kraju w Moskwie w czerwcu 2023 roku było naruszanie prywatności dyplomatów. Według mediów w szykany zamieszany był rosyjski wywiad.

Zamknęli ambasadę w Moskwie. Teraz mówią o powodach

Zamknęli ambasadę w Moskwie. Teraz mówią o powodach

Źródło:
PAP

Donald Trump ograniczył rolę swojego dotychczasowego wysłannika do spraw Ukrainy i Rosji generał Keitha Kellogga do kontaktów jedynie z Ukrainą. Wcześniej uwagi odnośnie jego osoby zgłaszali stronie amerykańskiej Rosjanie. Trump odniósł się również do informacji dotyczących innego z wysłanników, Steve'a Witkoffa, który miał rzekomo czekać na spotkanie z Władimirem Putinem osiem godzin.

Trump ogranicza rolę generała Kellogga

Trump ogranicza rolę generała Kellogga

Źródło:
PAP

Pijany kierowca samochodu osobowego wjechał w kobietę z dwójką dzieci. Do wypadku doszło na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Monte Cassino i Katowickiej w Opolu.

Pijany kierowca potrącił kobietę z dziećmi na przejściu dla pieszych

Pijany kierowca potrącił kobietę z dziećmi na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvn24.pl, RMF

Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego - przekazała w sobotę wieczorem Telewizja Republika. Informację o jej śmierci potwierdził prezes PiS. 12 marca była przesłuchiwana jako świadek w śledztwie dotyczącym "dwóch wież". Komunikat w tej sprawie wydała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Kaczyńskiego

Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

W Konotopiu (województwo kujawsko-pomorskie), gdzie powstaje 55-metrowy pomnik Matki Boskiej Bolesnej, nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod jego budowę. Wzięli w nim udział między innymi fundatorzy, małżeństwo miliarderów Grażyna i Roman Karkosikowie.

Małżeństwo miliarderów buduje 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Wmurowali akt erekcyjny

Małżeństwo miliarderów buduje 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Wmurowali akt erekcyjny

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w 2023 roku, gdy sprzęt jadący na Ukrainę nie mógł zostać wyładowany, pokazuje, że powinniśmy skupić się, żeby bezpieczeństwo, również militarne w portach było zapewnione - powiedział w studiu "Superwizjera" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Zapowiedział, że resort będzie analizować możliwości nawet pierwokupu chińskich terenów w porcie w Gdyni.

Chińczycy w Gdyni. "Duża szansa na uporządkowanie tej sytuacji"

Chińczycy w Gdyni. "Duża szansa na uporządkowanie tej sytuacji"

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump zarządził w sobotę deportację wszystkich wenezuelskich migrantów podejrzanych o członkostwo w gangu Tren de Aragua. Prezydent powołał się przy tym na ustawę z 1798 roku pozwalającą na wydalenie obywateli państw toczących wojnę z USA. Decyzja została tymczasowo wstrzymana przez sąd.

Deportacje na podstawie prawa z XVIII wieku. Sąd wstrzymał decyzję Trumpa

Deportacje na podstawie prawa z XVIII wieku. Sąd wstrzymał decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Heorhij Tychyj nazwał przywódcę Białorusi Alaksandra Łukaszenkę "karaluchem". Wcześniej Łukaszenka nazwał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego "gnidą".

"Karaluch" kontra "gnida". Reakcja na słowa Łukaszenki

"Karaluch" kontra "gnida". Reakcja na słowa Łukaszenki

Źródło:
PAP

Sytuacja na północy Włoch jest trudna. Ulewne deszcze doprowadziły do powstania rozległych powodzi i osunięć ziemi w regionach Toskania i Emilia-Romania. Ekipy ratunkowe wciąż próbują dostać się do ludzi uwięzionych w zalanych domach.

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Ulice jak potoki błota, ratownicy próbują dotrzeć do uwięzionych ludzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, Corriere Fiorentino, meteo.it

Tragiczny wypadek na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Podnowince na Podlasiu. Kierowca samochodu osobowego wjechał pod szynobus. Zginął na miejscu.

Tragedia na przejeździe kolejowym. Nie żyje kierowca

Tragedia na przejeździe kolejowym. Nie żyje kierowca

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił, że amerykańskie wojsko rozpoczęło "zdecydowaną i potężną" operację militarną przeciwko wspieranym przez Iran jemeńskim rebeliantom Huti. Nie żyje Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego. Ulewne deszcze w północnych Włoszech. Protesty w Grenlandii przeciwko polityce Stanów Zjednoczonych. Odpady w najgłębszym punkcie Morza Śródziemnego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 16 marca.

Rozkaz Trumpa, protesty na Grenlandii, powodzie we Włoszech

Rozkaz Trumpa, protesty na Grenlandii, powodzie we Włoszech

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Włoska ambasadorka we Francji Emanuela D'Alessandro była na rozmowie resorcie spraw zagranicznych w Paryżu. Powodem wizyty w MSZ były niedawne wypowiedzi włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego na temat prezydenta Emmanuela Macrona - podał dziennik "Le Figaro". Lider Ligi nazwał Macrona "szaleńcem".

"W Paryżu jest szaleniec". Echa kontrowersyjnej wypowiedzi

"W Paryżu jest szaleniec". Echa kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
PAP

Około tysiąc osób zebrało się przed amerykańskim konsulatem w Nuuk, stolicy Grenlandii. Protestowano w związku z wypowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa o przejęciu wyspy.

Jeden z największych protestów w historii wyspy

Jeden z największych protestów w historii wyspy

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakazujące maksymalne ograniczenie działań i personelu Agencji do spraw Globalnych Mediów, odpowiedzialnej za media dla zagranicy, w tym Radio Swoboda/Radio Wolna Europa i Głos Ameryki. Już wcześniej doszło tam do zwolnień na polecenie Elona Muska. "New York Times" komentuje, że to kolejna decyzja prezydenta, która "testuje granice jego uprawnień".

Decyzja, która "testuje granice uprawnień" Trumpa. Chodzi o Radio Wolna Europa

Decyzja, która "testuje granice uprawnień" Trumpa. Chodzi o Radio Wolna Europa

Źródło:
PAP

Rakieta manewrująca Długi Neptun została przetestowana i z powodzeniem użyta w walce - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że pocisk uderzył w cel oddalony o tysiąc kilometrów.

"Nowy ukraiński pocisk, celne uderzenie"

"Nowy ukraiński pocisk, celne uderzenie"

Źródło:
PAP

Przywódcy i czołowi politycy zebrali się na wirtualnym spotkaniu zwołanym przez premiera Wielkiej Brytanii, by omówić sprawę Ukrainy i negocjacji pokojowych. - Będziemy nadal naciskać na Rosję, wysyłać pomoc wojskową na Ukrainę oraz zaciskać sankcje, aby osłabić rosyjską machinę wojenną - oświadczył Keir Starmer po wideokonferencji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że "Putin okłamuje wszystkich na temat sytuacji na froncie".

"Naciskanie na Rosję" i "zaciskanie sankcji". Liderzy zaplanowali kolejne spotkanie

"Naciskanie na Rosję" i "zaciskanie sankcji". Liderzy zaplanowali kolejne spotkanie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Mateusz Morawiecki poparł George Simiona w wyborach na prezydenta Rumunii. To lider jawnie prorosyjskiej i antyeuropejskiej partii AUR - podkreślił w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Były premier odniósł się do komentarza obecnego szefa rządu.

"Już nawet nie udają". Tusk o Morawieckim w Rumunii

"Już nawet nie udają". Tusk o Morawieckim w Rumunii

Źródło:
PAP

Odpady dotarły nawet do najgłębszego punktu Morza Śródziemnego. Podczas wyprawy naukowej do Głębi Calypso uwagę badaczy zwróciły puszki, butelki i worki na śmieci zaściełające dno. To prawdopodobnie jeden z najbardziej zaśmieconych punktów na morskiej mapie Ziemi.

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"

Najgłębszy punkt Morza Śródziemnego skrywa zatrważające "skarby"

Źródło:
PAP, Universitat de Barcelona

Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 92 pod Ożarowem Mazowieckim. W samochód Ochotniczej Straży Pożarnej uderzyła ciężarówka. W zdarzeniu uczestniczyły również dwa auta osobowe. Pięć osób trafiło do szpitala.

Tir wjechał w wóz strażacki i samochody. Wielu rannych

Tir wjechał w wóz strażacki i samochody. Wielu rannych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skrajnie niebezpieczna sytuacja na Autostradzie A4 koło Ropczyc (woj. podkarpackie). Policjanci zatrzymali 87-letniego kierującego jadącego drogą pod prąd. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a o jego losie zadecyduje sąd.

87-latek jechał pod prąd autostradą. Jego tłumaczenie szokuje

87-latek jechał pod prąd autostradą. Jego tłumaczenie szokuje

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska influencerka opuściła Australię po opublikowaniu w sieci nagrania, na którym podnosi małego wombata. Film wywołał oburzenie wśród obrońców przyrody - widać na nim, jak niewłaściwie trzymany maluch rozpaczliwie woła swoją matkę. Wombaty są chronione w Australii, a zakłócanie ich spokoju to łamanie prawa.

Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"

Influencerka zabrała małego wombata od matki. "Kobieta opuściła Australię"

Źródło:
CNN, ABC News, PAP, BBC

Maciej Sokołowski i Beata Płomecka dyskutowali w podcaście "Szczyt Europy" o unijnej reakcji na cła nałożone przez USA. Chodzi o cła odwetowe na towary o wartości około 26 miliardów euro. - Mnie to wręcz zaszokowało, że unijni urzędnicy tak dokładnie wzięli pod uwagę produkty, w które chcą uderzyć - przyznał nasz brukselski korespondent. Całość jest dostępna w TVN24 GO.

"To był komunikat wysłany prosto do Waszyngtonu"

"To był komunikat wysłany prosto do Waszyngtonu"

Źródło:
TVN24

"Telewizja uczy dzieci nienawiści!", "spot propagandowy uczy najmłodszych donosicielstwa" - komentują internauci, oburzeni rzekomą reklamą, która miała się ukazać w ukraińskiej stacji dla dzieci. Przestrzegamy: to fałszywka. I kolejny przykład rosyjskiej dezinformacji uderzającej w Ukrainę.

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

Źródło:
Konkret24
Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Między powodzią a niepewnością. "Nie chcę dłużej, nie chcę więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o gorących kinowych premierach - "Mickey 17" i "Bogini Partenope" oraz wyjątkowym albumie Iron Maiden z okazji 50-lecia zespołu.

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Pół wieku Iron Maiden, "Mickey 17" w kinach, lista przebojów króla Karola

Źródło:
tvn24.pl