Na co Poznań wydał najwięcej pieniędzy

Źródło:
TVN24.pl
Poznań. Remont Starego Rynku w liczbach
Poznań. Remont Starego Rynku w liczbach Poznańskie Inwestycje Miejskie
wideo 2/5
Poznań. Remont Starego Rynku w liczbach Poznańskie Inwestycje Miejskie

Budowa trasy tramwajowej na Naramowice, remont generalny Starego Rynku i najważniejszych ulic w śródmieściu oraz wymiana torowisk tramwajowych – to największe wydatki ostatnich lat w Poznaniu. W tvn24.pl sprawdzamy przed wyborami, na co samorządowcy największych polskich miast wydają najwięcej pieniędzy.

Wydatki Poznania w ostatnich latach to rocznie około 5 mld złotych, z czego około 1 mld przeznaczony jest na inwestycje, resztę pochłaniają wydatki bieżące.

Obiecany tramwaj dojechał na Naramowice

Sztandarową inwestycją była budowa trasy tramwajowej na Naramowice wraz z budową ulicy i przebudową zatłoczonego skrzyżowania Lechickiej i Naramowickiej w skrzyżowanie dwupoziomowe z ruchem tramwajowym na wiadukcie – najważniejsza obietnica wyborcza Jaśkowiaka z 2014 roku. Te dwa zadania pochłonęły w ostatnich czterech latach ponad pół miliarda złotych. Pierwszy tramwaj do ulicy Błażeja dojechał 23 kwietnia 2022 roku.

Poznań, tramwaj na Naramowice: Pierwsze tramwaje pokonały część trasy
Poznań, tramwaj na Naramowice: Pierwsze tramwaje pokonały część trasyPoznańskie Inwestycje Miejskie

Niestety na budowę drugiego etapu tramwaju Naramowice, który ma połączyć Wilczak z centrum miasta trzeba będzie jeszcze poczekać.

Centrum i torowiska w przebudowie

Druga kadencja Jacka Jaśkowiaka minęła w Poznaniu pod znakiem remontów w śródmieściu. Te zresztą wracają do niego jak bumerang w kampanii wyborczej. Urzędujący prezydent może odetchnąć, że wybory samorządowe odbywają się w kwietniu a nie w listopadzie zeszłego roku. Gdyby nie to, wiele inwestycji byłoby jeszcze niedokończonych. A to mocno mogłoby odbić się na jego wyniku wyborczym.

Konkurenci Jaśkowiaka zarzucają mu, że zbyt wiele inwestycji prowadzonych było naraz. Ten jednak odpowiada, że innego wyjścia nie było, bo później miasto nie otrzymałoby już dofinansowań na te projekty. I ten argument trudno odbić.

W ostatnich dwóch latach największe wydatki pochłonęły przebudowa płyty Starego Rynku (90 mln zł) oraz ulic w śródmieściu (Święty Marcin, Al. Marcinkowskiego, pl. Wolności, 27 Grudnia, Gwarna) w ramach programu Centrum (w sumie 197 mln zł).

Dzięki tym inwestycjom piesi zyskali równy bruk przyjazny osobom mającym problem z poruszaniem, kobietom na obcasach, rodzicom z wózkami dziecięcymi czy rowerzystom. Na Starym Rynku pojawiła się zieleń i drzewa, których nie było tu od kilkudziesięciu lat.

Zieleń na Starym RynkuPoznańskie Inwestycje Miejskie

Ale już sama organizacja remontów w centrum to rzecz, która kulała. Mieszkańców zaskakiwały nagłe zmiany organizacji ruchu, a prace bywały źle zabezpieczone. W lipcu zeszłego roku pisaliśmy o niewidomym, który wpadł do wykopu na ulicy 27 Grudnia. Jak się okazało, wszedł na plac budowy, bo brama była otwarta.

Ta sytuacja jednak nie była wyjątkiem. Przed kilkoma dniami czara goryczy przelała się u radnego Andrzeja Rataja, który kandyduje do rady z tej samej listy co Jaśkowiak, z Koalicji Obywatelskiej.

"Tak nie może być! Prace budowlane przy Garbarach / Solnej zagrażają życiu i zdrowiu! Byłem dziś świadkiem dwóch zdarzeń. Ludzie nie wiedzą jak przejść z przystanku tramwajowego Małe Garbary w stronę Carlsberga i Piaskowej – muszą iść po torach na wprost jadącego tramwaju, ale to też nie jest oczywiste, więc przeskakują przez niedokończone od nie wiadomo kiedy przejście i tu mówiąc młodzieżowym językiem gość zaliczył spektakularną glebę. Już raz starszy mężczyzna trafił do szpitala w wyniku bałaganu na tej budowie" - napisał.

Ostatnie cztery lata to też remonty torowisk. W ramach rozłożonej na etapy przebudowy torowiska na Górnym Tarasie Rataj, wybudowano nową pętlę tramwajowo-autobusową przy ulicy Unii Lubelskiej (136 mln zł).

Tramwaj na Unii LubelskiejPoznańskie Inwestycje Miejskie

Zupełnie zmieniła swój wygląd ulica Wierzbięcice, na której pojawiło się zielone torowisko i początkowy odcinek ulicy 28 Czerwca przy Rynku Wildeckim, gdzie przesunięto przystanki, tak, by ułatwić przesiadki pasażerom (91 mln zł). Łatwiej o przesiadkę też na przebudowanym rondzie Rataje (165 mln zł).

Po otwarciu trasy tramwajowej na Naramowice wyremontowano torowisko na całej trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju – po raz pierwszy od jej otwarcia w 1997 roku (39 mln zł).

Nie udało się dotąd przebudować torowiska na ulicy Dąbrowskiego. Tu jedyna zmiana jaką wprowadzono do czasu większego remontu to wybudowanie przystanków wiedeńskich przy rynku Jeżyckim.

Ważne inwestycje dla kierowców

Dwa lata temu otwarto nowy odcinek ulicy Świętego Wawrzyńca, o którego budowie mówiło się od lat (27,3 mln zł). Przebudowano też ulicę Kolejową.

Ważną inwestycją - wspólną miasta, powiatu i gmin ościennych – była budowa tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ulicy Grunwaldzkiej przy dworcu Poznań-Junikowo (114 mln zł). W ten sposób zniknęło jedno z wąskich gardeł na wjeździe do miasta.

Tunel na ul. GrunwaldzkiejPoznańskie Inwestycje Miejskie

Ruszyły też opóźnione prace nad budową wiaduktów nad torami kolejowymi na ulicach Lutyckiej i Golęcińskiej (8 mln zł).

W drugiej kadencji Jacka Jaśkowiaka przebudowano też plac Kolegiacki i Rynek Łazarski (w ostatnich czterech latach odpowiednio 37 i 46 mln zł).

Plac Kolegiacki
Rynek ŁazarskiMiasto Poznań

Kilkadziesiąt milionów pochłonęły też Muzeum Enigmy, poszerzanie i uszczelnianie strefy parkowania czy budowa basenu na os. Zwycięstwa. Kilkanaście milionów złotych rocznie przeznaczane jest na budowę dróg rowerowych.

Porażką Jaśkowiaka jest z kolei hala widowiskowo-sportowa Arena, której przebudowa nie ruszyła (każda z ofert przekraczała zaplanowany budżet), podobnie jak budowa trasy tramwajowej przez ulicę Ratajczaka.

W 2024 roku najwyższe wydatki w budżecie przewidziano na budowę kładki berdychowskiej (111 mln zł), Teatru Muzycznego (83 mln zł), budowę wiaduktów na ulicach Lutyckiej i Golęcińskiej (57 mln zł) oraz dokończenie prac w centrum (54 mln zł).

Na co miasta wydają pieniądze

W tvn24.pl sprawdzamy na co największe polskie miasta wydają pieniądze. W każdym z nich ok. 80-85 proc. wydatków to tzw. wydatki stałe lub bieżące. Wynikają z realizowania przez samorządy zadań ustawowych i na ich czele jest zazwyczaj edukacja, na którą każdy samorząd dostaje subwencję oświatową, pokrywającą część tych kosztów.

Pozostałe 15-20 proc. to wydatki inwestycyjne. Tutaj miasto ma większą dowolność. Może postawić basen albo halę sportową. Budować mieszkania na wynajem albo żłobki i przedszkola, drogi albo parki.

W miastach wielkości Wrocławia, Gdańska czy Krakowa roczne budżety inwestycyjne oscylują wokół 600 milionów nawet do miliarda rocznie. Znacznie większy budżet ma stolica: 28 miliardów złotych i 3 miliardy budżetu inwestycyjnego.

Autorka/Autor:FC/PKoz

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl