Rosyjski konsulat zniknie z Poznania. Komu przekażą klucze?

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu
Radosław Sikorski: Rosja nie ma tytułu do tego, żeby odpowiadać na zamknięcie przez nas konsulatu
Źródło: Michał Tracz/Fakty TVN

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wycofało zgodę na funkcjonowanie rosyjskiego konsulatu w Poznaniu. Pojawiają się pytania o to, co stanie się z nieruchomością, którą dotychczas zajmowali dyplomaci. Poznański magistrat wyjaśnia wątpliwości. 

We wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu - o czym informowaliśmy w tvn24.pl. Po przekazaniu tej decyzji stronie rosyjskiej, prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni konsulat zostanie zamknięty, a rosyjscy dyplomaci będą musieli opuścić terytorium Polski.

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu
Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu
Źródło: PAP

Co dalej z nieruchomością, którą zajmuje konsulat?

Konsulat znajduje się przy ul. Bukowskiej 53A. Nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa. W momencie rozwiązania umowy najemca jest zobowiązany do jej zwrotu. Dopiero wtedy możliwe będzie ponowne zadysponowanie nieruchomości. Jak powiedziała dyrektorka Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP Magda Albińska, zgodnie z prawem "nieruchomości Skarbu Państwa mogą być, na zasadzie wzajemności, oddawane m.in. urzędom konsularnym państw obcych w najem". Dodała, że umowy z tymi podmiotami zawiera minister właściwy do spraw zagranicznych. Jak tłumaczy Albińska, 2 kwietnia 2002 r. została zawarta umowa najmu nieruchomości pomiędzy Rzeczpospolitą Polską reprezentowaną przez właściwego ministra a Federacją Rosyjską reprezentowaną przez Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. - Zgodnie z zapisami umowy najmu z 2002 r. zawartej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską reprezentowaną przez właściwego ministra a Federacją Rosyjską reprezentowaną przez Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, z chwilą rozwiązania umowy najemca zobowiązany jest do zwrotu przedmiotu najmu – zaznaczyła Albińska. Jak wskazała, ponowne zadysponowanie tą nieruchomością możliwe będzie dopiero po jej wydaniu.

CZYTAJ TEŻ: Rosyjski konsulat zniknie z Poznania. Co zrobi Moskwa?

Konsulat znajduje się przy ul. Bukowskiej 53A
Konsulat znajduje się przy ul. Bukowskiej 53A
Źródło: PAP

Pozostają konsulaty w Gdańsku i Wrocławiu

Po napaści Rosji na Ukrainę przed rosyjskim konsulatem w Poznaniu odbywały się liczne demonstracje, a tablica, na której znajduje się nazwa konsulatu, niejednokrotnie malowana była czerwoną farbą. Rosyjski konsulat w Poznaniu powstał w 1946 r. na mocy porozumienia między ambasadą Związku Radzieckiego a Ministerstwem Spraw Zagranicznych PRL. Konsulat zawiesił działalność w 1948 r. i został ponownie otwarty w 1960 r. 11 lat później, czyli w 1971 r. został przekształcony w konsulat generalny. Rosyjskie konsulaty generalne znajdują się także w Gdańsku i Wrocławiu, zaś ambasada w Warszawie.

Przed konsulatem odbywały się liczne demonstracje w związku z napaścią Rosji na Ukrainę
Przed konsulatem odbywały się liczne demonstracje w związku z napaścią Rosji na Ukrainę
Źródło: PAP
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: