Przetną największy polski meteoryt

TVN 24Największy polski meteoryt waży ponad 260 kg

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowują się do przecięcie największego polskiego meteorytu. Ta operacja jest niezbędna do dokładnego zbadania znaleziska - tłumaczą.

– Wszystko wskazuje na to, że meteoryt zostanie przecięty w lutym lub marcu 2013 roku – informuje rzecznik prasowy UAM dr Dominika Narożna. Jak dodaje, ta operacja jest niezbędna do dokładnego zbadania znaleziska. Uniwersytet przeznaczy na ten cel około 30 tys. zł.

Od całości odcięty zostanie tylko kawałek za pomocą piły taśmowej. Tak, aby w miejscu cięcia pozostał jak najmniejszy ślad. Naukowcy przeprowadzą trzy rodzaje badań. Część z nich w Kalifornii. Wyniki powinny być znane za około pół roku.

Leżał niedaleko uczelni

Meteoryt został znaleziony na terenie kampusu uniwersyteckiego Morasko w październiku zeszłego roku.

Meteoryt ma stożkowaty kształt o wymiarach: wysokość 50 cm, szerokość 40 cm i długość 71 cm, obwód w najszerszym miejscu - 2 metry. Jest to gruboziarnisty oktaedryt typu IAB, składający się w 93 proc. z żelaza, w 6 proc. z niklu.

Po dokładnym oczyszczeniu waży 261,8 kg. Jest największym meteorytem w Polsce, ma 4,5 mln lat i leżał 2,5 metra pod ziemią.

Znalezisko można zobaczyć w Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Największy polski meteoryt waży 261 kg
Największy polski meteoryt waży 261 kgtvn24

Autor: mm/par / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości