"Odebrano naszym chłopcom 600 tysięcy zł na ich życie". Kiedy sprawa wyszła na jaw, wojewoda zmienił decyzję

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Siostry pojawiły się w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (relacja archiwalna z 12.06.2023 r.)
Siostry pojawiły się w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (relacja archiwalna z 12.06.2023 r.)TVN24
wideo 2/11
Siostry pojawiły się w poniedziałek w Ministerstwie Rodziny i Polityki SpołecznejTVN24

Zakonnice prowadzące Dom Chłopaków w Broniszewicach (woj. wielkopolskie) poinformowały, że odebrano im część dotacji. Podobny los spotkał inne placówki. Kiedy o sprawie stało się głośno, wojewoda wielkopolski zamieścił w mediach społecznościowych wpis zapewniający, że "DPS w Wielkopolsce nie pozostaną bez wsparcia". W poniedziałek siostry pojawiły się w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. - Mamy dobre informacje, że wszystkie domy będą miały przywróconą tę dotację. Cieszymy się, że możemy być posłańcami takiej wiadomości - przekazały.

Jak przekazała siostra Tymoteusza Gil, jedna z dominikanek prowadzących broniszewicki Dom Pomocy Społecznej, zakonnice otrzymały pismo z Urzędu Wojewódzkiego, w którym poinformowano o odebraniu placówce "600 000 zł na życie bieżące". "To jest jedna trzecia rocznej dotacji. Czyli przez cztery miesiące tego roku nie możemy funkcjonować jako DOM" - zaalarmowała zakonnica.

Podkreśliła też, że to wyjątkowo niesprawiedliwy sposób potraktowania wychowanków placówki. W Domu Chłopaków mieszka obecnie 67 podopiecznych z różnym stopniem niepełnosprawności.

- Musimy zapewnić całodobową opiekę nad każdym z chłopaków. Niektórzy mówią, że za żadne pieniądze świata nie podjęliby się pracy w takim miejscu. Zdajemy sobie sprawę, że każdy opiekun, który podejmuje tutaj pracę, chce nas wesprzeć w opiece nad chłopakami, jest osobą szlachetną, ale też zasługującą na godziwe wynagrodzenie. Nie wyobrażamy sobie, by ktokolwiek, kto tutaj podjął pracę, miał to robić za darmo - podkreśliła siostra Eliza Myk, główna księgowa. 

Czytaj też: "Pingwiny" wydreptały miliony na nowy dom dla niepełnosprawnych chłopców. "To cud"

O zmniejszeniu dofinansowania zaalarmował też poseł Tomasz Zimoch, który złożył w tej sprawie interpelację poselską do wojewody.

Dom w Pleszewie również z obciętą dotacją

Z podobnym problemem mierzy się Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie (Wielkopolska). Władze ośrodka zostały poinformowane o obcięciu dotacji w kwocie 477 tysięcy złotych. Dyrektorka placówki przyznała, że decyzja ich zszokowała, ale jednocześnie zaznaczyła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby poradzić sobie z przeciwnościami.

- Kwota w tym roku została zmniejszona na podstawie ustalenia średniej wojewódzkiej kwoty na jednego mieszkańca na tak zwanych starych zasadach. Jest to kwota 3636 złotych. Poprzednio otrzymywaliśmy kwoty do naszego kosztu utrzymania, czyli na przykład w zeszłym roku do kwoty 5117 złotych. A więc znaczna różnica i robi się nam z tego właśnie to 477 tysięcy. W przypadku takiej jednostki jak nasza, czyli jednostki dla 341 mieszkańców somatycznie i psychicznie chorych, jest to znaczne obciążenie - wskazała Katarzyna Krawczyk, dyrektorka DPS w Pleszewie.

Starosta pleszewski pytany o sprawę powiedział, że osoby zamieszkujące domy pomocy społecznej mają prawo godnie żyć, a powiat będzie wspierał potrzebujące placówki.

DPS z Pleszewa również został powiadomiony o obcięciu dotacji
DPS z Pleszewa również został powiadomiony o obcięciu dotacjiTVN24

W podobnej sytuacji znalazły się inne placówki, m.in. Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie (powiat gnieźnieński) dla osób niepełnosprawnych intelektualnie prowadzony przez siostry zakonne.

Zmiana decyzji

Kilka godzin po zamieszczeniu wpisu przez siostrę Tymoteuszę z Domu Chłopaków wojewoda wielkopolski Michał Zieliński poinformował w mediach społecznościowych, że "DPS w Wielkopolsce nie pozostaną bez wsparcia".

"Na podstawie art. 155 ustawy o pomocy społecznej przyspieszyłem decyzję o przekazaniu środków na dofinansowanie działalności między innymi Dom Chłopaków w Broniszewicach, prowadzonego na zlecenie samorządu powiatowego" – czytamy w wpisie wojewody.

O zmianie decyzji poinformowała również siostra Tymoteusza. Wyraziła nadzieję, że w poniedziałek "decyzja o dotacji ulegnie zmianie". Zakonnice z początkiem nowego tygodnia stawiły się w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Jak przyznały po spotkaniu, zostały przeproszone, a atmosfera rozmowy była miła.

- Korzystamy z okazji, aby wszystkim podziękować za wsparcie społeczne, dlatego, że zaowocowało ono pismem o przywróceniu dotacji. Po spotkaniu z panem dyrektorem naszego wydziału mamy dobre informacje, że wszystkie domy będą miały przywróconą tę dotację. Cieszymy się, że możemy być posłańcami takiej wiadomości - mówiła jedna z sióstr po wyjściu z budynku ministerstwa.

Do sprawy odniósł się poseł Zimoch, stwierdzając, że "presja ma sens", a w poniedziałek również pojawił się w MRiPS. - Te siostry to petardy. Kto bliżej je pozna, sam się przekona, że dla nich nie ma sytuacji bez wyjścia - mówił poseł Polska2050.

Redakcja TVN24 od soboty usiłowała skontaktować z biurem wojewody wielkopolskiego. Komentarz obiecano nam dopiero w poniedziałek. Na konferencji prasowej mają zostać ogłoszone końcowe decyzje.

Autorka/Autor:wini, ib/tok, tam

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. Walczy z nim 46 zastępów straży pożarnej. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych.

Duży pożar w Gdańsku

Duży pożar w Gdańsku

Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl