Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało nieprawidłowości w funkcjonowaniu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, która powstała w ramach reform poprzedniego rządu. Resort przedstawił też "działania naprawcze", w tym między innymi utworzenie w miejsce akademii Wyższej Szkoły Służby Więziennej jako uczelni zawodowej i postępowanie dyscyplinarne wobec Rektora-Komendanta AWS.
Komunikat Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało w piątek. Jak przekazał resort, analiza funkcjonowania Akademii Wymiaru Sprawiedliwości "ujawniła szereg systemowych nieprawidłowości, które mają wpływ na efektywność oraz wizerunek tej uczelni". Dodatkowo ministerstwo przedstawiło "działania naprawcze".
Zaznaczono, że Akademia Wymiaru Sprawiedliwości (wcześniej Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości) została utworzona w 2021 roku w ramach reform poprzedniego rządu, "mających na celu centralizację i kontrolę nad systemem sądownictwa oraz kształcenie specjalistów zgodnie z linią polityczną".
Nieprawidłowości
Wśród nieprawidłowości wymieniono m.in. niską efektywność realizacji potrzeb Służby Więziennej. Zdaniem resortu sprawiedliwości, akademia "nie spełnia w pełni oczekiwań Służby Więziennej, co przekłada się na jakość kształcenia przyszłych oficerów i funkcjonariuszy". Z kolei brak odpowiedniej synchronizacji programów edukacyjnych z realnymi potrzebami Służby Więziennej ogranicza przygotowanie absolwentów do pełnienia obowiązków.
Ponadto resort sprawiedliwości zaznaczył, że dyrektor generalny SW nie posiada wystarczającej kontroli nad programami szkoleniowymi uczelni, co utrudnia "implementację strategicznych celów i standardów wymaganych na stanowiskach kierowniczych", struktura organizacyjna akademii "znacząco odbiega od przyjętych wzorców w innych uczelniach wojskowych oraz służb państwowych", a "Rektor-Komendant uczelni wykazuje nadmierne zaangażowanie w sprawy polityczne, co negatywnie wpływa na neutralność i profesjonalny wizerunek Akademii, a także na postrzeganie całej formacji przez społeczeństwo".
Czytaj także: Rektorem uczelni został polityk z partii Ziobry
Resort wskazał też na wątpliwości, dotyczące procesu wyposażania uczelni w nieruchomości.
"Istnieją poważne wątpliwości dotyczące sposobu zarządzania i przekazywania nieruchomości uczelni, które wcześniej były w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, w tym jednostek penitencjarnych i okręgowych inspektoratów" - czytamy w komunikacie.
Ministerstwo poinformowało również o "monopolizacji i centralizacji zgód na badania naukowe" oraz "wykluczeniu kandydatów z innych uczelni wyższych".
Wskazano też m.in. na podejrzenia nieprawidłowości "w korzystaniu z dotacji przyznawanych Akademii przez Fundusz Sprawiedliwości w trybie pozanaborowym".
Działania naprawcze
W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej podjęły działania mające na celu rozwiązanie problemów związanych z funkcjonowaniem akademii.
Jednym z rozwiązań ma być nadanie AWS statusu uczelni zawodowej służb państwowych, podlegającej nadzorowi Dyrektora Generalnego SW oraz szefa MS - projekt odpowiedniej nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych. Wedle projektu, w miejsce AWS postać ma Wyższa Szkoła Służby Więziennej.
Ponadto - jak podaje resort - wdrożono postępowanie dyscyplinarne wobec Rektora-Komendanta AWS.
"20 maja br. Minister Sprawiedliwości wydał polecenie dyscyplinarne wobec Rektora-Komendanta za naruszenie apolityczności i standardów etycznych poprzez zaangażowanie polityczne w mediach społecznościowych. Po zażaleniu Rektora-Komendanta Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Nauki postanowieniem z 11 lipca 2024 r. utrzymała polecenie dyscyplinarne w mocy. Dalsze czynności wykonuje wyznaczony Rzecznik Dyscyplinarny przy Ministrze Nauki" - czytamy w komunikacie.
Resort poinformował również o śledztwie dotyczącym niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy, które wszczęła Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim.
"Dyrektor Generalny Służby Więziennej złożył zawiadomienia o przestępstwach związanych z przeniesieniem nieruchomości z innych jednostek Służby Więziennej na Akademię" - przekazano.
Przeprowadzono też analizę pięciu umów dotyczących Funduszu Sprawiedliwości o łącznym budżecie przekraczającym 33 mln zł i łącznych kosztach zarządzania oraz kosztach administracyjnych przekraczających kwotę 21 mln zł. Jak podało MS, po wykryciu "licznych nieprawidłowości w procedurach akceptacji wniosków i zawierania umów", resort wystosował zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstw przez osoby zaangażowane.
Zaplanowano również redukcję zatrudnienia w AWS oraz zablokowanie nowego - cywilnego - kierunku studiów.
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości
Sprawa nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości dotyczy dysponowania w czasie wielomilionowymi dotacjami w sposób niezgodny z prawem, a także z celami funduszu. Dysponowanie pieniędzmi z FS - jak podkreśla obecnie resort sprawiedliwości - było uznaniowe i służące wyłącznie jednemu środowisku partyjnemu (Solidarnej Polsce, a następnie Suwerennej Polsce), a także służącego korzyściom osobistym.
Minister Zbigniew Ziobro utworzył w 2018 roku Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. W 2021 roku uczelnia zmieniła nazwę na Szkołę Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, co uzasadniano koniecznością dostosowania nazwy uczelni do poszerzonego zakresu jej działalności, obejmującego obok kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej także kształcenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości i innych służb wykonujących zadania z obszaru bezpieczeństwa publicznego.
We wrześniu 2023 roku Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości zmieniła nazwę na Akademię Wymiaru Sprawiedliwości.
Sprawą Akademii Wymiaru Sprawiedliwości zajmował się Kacper Sulowski z "Czarno na białym" TVN24. O działalności uczelni i narastających wokół niej wątpliwościach opowiedział w reportażach "Szkoła Ziobry - majątek" i "Szkoła Ziobry - kadry".
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24