Poznań

Poznań

410 kwestujących w 50 miastach. Kibice zbierają na groby powstańców

To już piąta edycja zbiórki pieniędzy na renowację i utrzymanie mogił powstańców wielkopolskich. Kibice Lecha Poznań zebrali dotychczas około 170 tys. złotych, co pozwoliło na odnowienie około 80 grobów. Wynik powinien znacznie się poprawić, gdyż w tym roku pieniądze zbiera 410 kwestujących w 50 miejscowościach Wielkopolski.

Miała 2,7 promila, jechała na cmentarz

Aż 2,7 promila alkoholu miała w organizmie 54-letnia kobieta, która została zatrzymana do policyjnej kontroli w miejscowości Konotop (woj. lubuskie). Jak przyznała, była w drodze na cmentarz.

Mniej podpisów pod uchwałę obywatelską? Ma to pomóc aktywizować mieszkańców

Obecny wymóg zebrania 5 tys. podpisów poparcia pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą jest niewspółmierny do tego, jak łatwo rada miasta może oddalić taki wniosek - przekonuje Prawo do Miasta. - Obniżenie progu wymaganych podpisów do 1,5 tys. zaktywizuje mieszkańców - uważa Lech Mergler, społecznik, współtwórca Prawa dla Miasta.

"Mówili nam, że produkujemy drzwi na licencji. A my je po prostu podrabialiśmy"

Nie chce pokazać twarzy, bo boi się o własne bezpieczeństwo. Ale ze szczegółami opowiada o tym jak przez kilka lat nieświadomie sprzedawała - jej zdaniem - podrabiane drzwi przeciwpożarowe. - Nikt z nas, pracowników, nie wiedział, że to co robimy, to oszustwo - mówi Magda, była pracownica firmy. Właściciele odpierają zarzuty i twierdzą, że drzwi miały atesty, były przeciwpożarowe, a licencja nie była wymyślona.

Pamiątki po jednostce OSP znalezione w piwnicy przedszkola

Pracownicy przedszkola w Pomarzanowicach (woj. wielkopolskie) dokonali niecodziennego odkrycia. Porządkując piwnicę placówki, natrafili na sztandar nieistniejącej już jednostki OSP w Pomarzanowicach. Dyrekcja przedszkola chce wykorzystać znalezisko do celów edukacyjnych.

Pomagają zamiast robić kampanię. Gest serca czy wyrachowana gra wyborcza?

Zamiast na billboardy, plakaty czy inne ulotki pieniądze przeznaczają na obiady dla biednych uczniów, domy dziecka i operacje dla potrzebujących. Godne pochwały, ale - jak w rozmowie z tvn24.pl oceniają eksperci - czas i miejsce takich inicjatyw "to raczej nie gest serca, tylko wyrachowana gra wyborcza". Czy odejście od tradycyjnej kampanii może się opłacać?

Zapalą znicz dla Mieszka i Bolesława Chrobrego

Symboliczny znicz w dzień Wszystkich Świętych zapłonie w Złotej Kaplicy poznańskiej katedry - miejscu, w którym znajduje się sarkofag Mieszka I i Bolesława Chrobrego. 16 listopada w katedrze odprawiona będzie msza w intencji pierwszych władców Polski.

136 godzin grał w grę

Hubert "Gordon" Blejch pobił w Poznaniu rekord Guinnessa w ciągłym graniu w grę komputerową. Blejch chciał w ten sposób wspomóc fundacje pomagające dzieciom chorym na raka.

Wszystkie drzwi przeciwpożarowe w nowym szpitalu do wymiany. "Nie spełniały norm"

Wszystkie drzwi przeciwpożarowe zamontowane w Nowym Szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu zostaną wymienione, bo nie spełniają norm. Koszt to blisko milion złotych. Włoski producent, którego drzwi miały być rzekomo instalowane w szpitalu, twierdzi, że to podróbki wyprodukowane przez polską firmę. Podobnych mogą być w Polsce setki. Sprawę bada już prokuratura.

Utwory Bacha i Mozarta zabrzmią w hołdzie ofiarom gestapo

Utwory Bacha i Mozarta zabrzmią w czwartek w Teatrze Muzycznym w Poznaniu podczas koncertu "Pamiętamy...", przygotowanego w hołdzie ofiarom Gestapo. Gmach Domu Żołnierza, w którym obecnie mieści się teatr, był w czasie II wojny siedzibą niemieckiej Tajnej Policji Państwowej.

Studenci walczą o muzeum absurdów PRL w Poznaniu. Mają się tam znaleźć m.in. głowa misia z "Misia" czy szuflandia z "Kingsajzu"

Słomiany miś z "Misia", szuflandia z "Kingsajzu" czy budka telefoniczna z "Rozmów kontrolowanych" - to wszystko będzie można zobaczyć w listopadzie w jednym z budynków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ten sposób studenci chcą wspomóc powstanie Muzeum Humoru i Absurdu PRL, które miało powstać już cztery lata temu. Dziś eksponaty leżą w magazynach na peryferiach miasta. Dzięki TVN24.pl, właściciel kolekcji spotka się w tej sprawie z urzędnikami.

Prokuratura zatrzymała prezesa i wiceprezesa SKOK Wołomin

Prezes SKOK Wołomin Mariusz G. i wiceprezes Mateusz G. zostali w środę rano zatrzymani na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. w ramach śledztwa dotyczącego działania na szkodę kierowanej przez nich firmy. Chodzi o wielomilionowe kredyty, które nie były spłacane lub udzielano ich bez zabezpieczeń.

Jechał "wężykiem" na motorowerze. Inny kierowca zabrał mu kluczyki

Jeden z mieszkańców Krosna Odrzańskiego zabrał kluczyki motorowerzyście, którego podejrzewał o jazdę po pijanemu. Ten próbował uciekać pieszo, jednak został zatrzymany przez policję. Okazało się, ze miał ponad promil alkoholu we krwi. Grożą mu nawet 2 lata więzienia.

Poznań na Wszystkich Świętych. Tak pojedziesz samochodem i komunikacją miejską

Od piątku poznańscy kierowcy muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami wokół poznańskich nekropolii. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony m.in. na ul. Gnieźnieńskiej a 1 listopada także na ul. Złotowskiej, św. Antoniego, Minikowo i Jasna Rola. Uruchomione zostaną trzy dodatkowe linie tramwajowe i jedna autobusowa. Komunikacja miejska kursować będzie także częściej niż w normalny weekend.

Nastolatek obezwładnił pijanego kierowcę

Policja w Gnieźnie zatrzymała mężczyznę, który wsiadł za kierownicę z dwoma promilami alkoholu w organizmie. Udało się to dzięki pomocy dwójki świadków - kobiety, która zajechała piratowi drogę, i nastolatka, który go obezwładnił.

Asfalt zamiast torów, rower zamiast wąskotorówki

W gminie Wierzbinek (woj. wielkopolskie) trwa budowa ścieżki rowerowej, która poprowadzi rowerzystów po trasie nieistniejącej już kolei wąskotorowej. Jej pierwszy odcinek zostanie otwarty jeszcze w listopadzie. Cała trasa ma być gotowa w 2016 r.

Szkoła odmówiła uczennicom z rodziny muzułmańskiej przepisania ocen z lekcji religii

Dzieci uczące się religii w szkołach mają oceny z tego przedmiotu wpisane na świadectwach. Z tym, że niemal zawsze jest to wyznanie rzymskokatolickie. Problemy zaczynają się przy innych religiach, choćby islamie. Te lekcje rzadko odbywają się w szkołach. Dwójka dzieci z Tarnowa Podgórnego (woj. wielkopolskie) od czterech lat chodziła na zajęcia zorganizowane w poznańskim meczecie, ale ocen z religii nie wpisano im na świadectwo. Urzędnicy twierdzą, że to było nieporozumienie.

Absurdalne "czerwone" dla pieszych? ZDM: "A jak wjedzie betoniarka?"

Kilka lat temu przy ul. Garbary przy skrzyżowaniu z ul. Północną w Poznaniu znajdowały się magazyny, dziś znajduje się metalowy płot odgradzający teren budowy. Choć z wjazdu mało kto korzysta, "czerwone" dla pieszych pali się normalnym cyklem. Drogowcy sygnalizacji jednak nie zamierzają likwidować. Tłumaczą to względami bezpieczeństwa.

Neony od kuchni. Zobacz jak się je tworzy

Piotr Heinze, twórca wielu poznańskich neonów, otworzył w sobotę drzwi swojej pracowni dla zwiedzających. Chętni mogli przyjść i posłuchać o tym, jak tworzy się neony, zobaczyć na własne oczy etapy ich produkcji i podziwiać liczne egzemplarze.

Błogosławił ziemię kaliską. Po 10 latach sąd umorzył sprawę Siwca

Zakończył się trwający od 2004 r. proces Marka Siwca. Sprawa dotyczy zachowania byłego ministra na lotnisku w Ostrzeszowie, który wychodząc z helikoptera wykonał znak krzyża, a następnie uklęknął i ucałował ziemię. Zdaniem Jerzego Pietrowicza z Komitetu Obrony Praw Ludzi Wierzących, było to znieważenie Jana Pawła II i obraza uczuć religijnych. Sąd Rejonowy Grunwald i Jeżyce umorzył sprawę ze względu na przedawnienie - informuje "Głos Wielkopolski".