Poznań

Poznań

Muzeum szuka... silnika do czołgu. "Może ktoś ma zbędny?"

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu poszukuje silnika, który można byłoby zamontować w czołgu z 1943 r. Czołg przyjechał dwa lata temu z Portugalii i teraz przechodzi remont. Planowano w nim umieścić silnik Jelcza, jednak ten okazał się zbyt duży. Dlatego "Pancerni Magicy" zwracają się z apelem o zdobycie silnika Leyland SW 400.

W kwietniu zamkną wjazd do Poznania? Ważą się losy estakady

Tylko do końca marca obowiązuje warunkowa zgoda nadzoru budowlanego na korzystanie z południowej nitki estakady na Trasie Katowickiej. Od roku, po zamknięciu drugiego wiaduktu, ruch odbywa się po niej w obu kierunkach. To, czy samochody nadal będą mogły z niej korzystać, zależy od wyników ekspertyzy jaką zlecił Zarząd Dróg Miejskich. - Jeśli całkowicie zamkną estakadę na Ratajach, pojawi się komunikacyjny chaos - mówią mieszkańcy Poznania.

"OSA" i TVN24 na tropie kłusowników

Ekipa TVN24 wybrała się z kamerą wgłąb lasu na wspólny patrol z OSĄ - grupą wędkarzy, społecznie zajmującej się wyłapywaniem kłusowników w dorzeczu Parsęty i Wieprzy. Idąc brzegiem jednej z rzek, reporterka przepytała założyciela oddziału "antykłusowników" o sposób działania, ich początki, a także wyniki w konfrontacji z przestępcami.

Kolejne zmiany na Kaponierze. Autobusy nie wjadą na Dworcową

Rusza kolejny etap przebudowy Ronda Kaponiera. Zmieniona zostanie organizacja ruchu na moście Uniwersyteckim, a na ul. Dworcową nie wjadą już pojazdy powyżej 3,5 tony. To oznacza spore zmiany - trasy zmienią trzy dzienne linie autobusowe oraz aż szesnaście linii nocnych.

Pierwszy biały człowiek w afrykańskim plemieniu Pokomo

Pokomo, jedno z największych plemion Kenii, przyjęło w swoje szeregi niecodziennego członka. Tomasz Sadowski, założyciel fundacji Barka, która pomaga członkom plemienia w trudnej życiowej sytuacji, jako pierwszy biały człowiek został przyjęty do rady starszyzny. Członkowskie insygnia i plemienne szaty Sadowski otrzymał od króla Pokomo Makoraniego VII, który z bratem z tej okazji specjalnie przyleciał do Poznania.

"Każdego dnia do szpitala trafia ktoś zatruty dopalaczami". Dramatyczne wyznania uzależnionych

Nie ma dnia by do poznańskiego szpitala im. Raszei nie trafił ktoś po zatruciu dopalaczami. Zwykle są to młode, około dwudziestoletnie osoby. Producenci dopalaczy stosują w swoich produktach coraz bardziej niebezpieczne substancje, które, jak podają eksperci, potrafią uzależnić po przyjęciu zaledwie dawki, czy dwóch. To sprawia, że wielu pacjentów z toksykologii, trafia prosto na oddział psychiatryczny.

"Na ziemię! Dawać go!". OSA jak oddziały specjalne. Zobacz film z akcji

W pełnym umundurowaniu, z zamaskowanymi twarzami, przeczesują lasy i łapią przestępców na gorącym uczynku. Bez "cackania się" obezwładniają, żeby później oddać ich w ręce sprawiedliwości. Brzmi jak interwencja elitarnych oddziałów specjalnych, a to „tylko” OSA, grupa wędkarzy-społeczników, która wzbudza postrach wśród kłusowników. I dobrze.

Jarocin nie zarobi na miejskich sołtysach. Sąd przyznał rację wojewodzie

Powołano je rok temu, by przyniosły dodatkowe dochody dla miasta. Sołectwa w Jarocinie przetrwały jednak tylko kilka miesięcy. Miejscy sołtysi muszą zniknąć, bo zdaniem sądu powołano ich niezgodnie z prawem. Wraz z nimi z kasy miasta zniknie 120 tys. złotych dofinansowania, jakie miało trafiać z Ministerstwa Finansów.

Sutener zatrzymany w Żarach. Ułatwiał prostytucję 20-letniemu Rumunowi

Policjanci zatrzymali w Żarach 50-letniego obywatela Niemiec podejrzanego o ułatwianie i czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez 20-letniego Rumuna. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Za to przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Odpowie on jednak także za kierowanie samochodem bez uprawnień i posiadanie fałszywych dokumentów.

Ulicy Bieruta już nie ma

We wsi Rudnica (woj. lubuskie) nie ma już ulicy Bieruta. Rada Gminy Krzeszyce jednogłośnie podjęła uchwałę, o zmianie nazwy na ul. Gorzowską. Apel w tej sprawie wystosował dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski. Tabliczki ze starą nazwą ulicy zniknęły już w połowie lutego.

Koniec ze ściąganiem. Program antyplagiatowy w szkołach

Do gimnazjów i liceów trafi program antyplagiatowy, którym będą sprawdzane prace uczniów. Ma wychwytywać wszystkie "zapożyczenia". - Chodzi o zjawisko "kopiuj-wklej" - mówił we "Wstajesz i Wiesz" dr Sebastian Kawczyński, prezes zarządu Plagiat.pl, który odpowiada za ten program.

Włamali się do plebanii w Przemęcie. Wpadli dzięki badaniom DNA

10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy włamali się do plebanii w Przemęcie. Do kradzieży doszło latem zeszłego roku. Sprawców wówczas nie udało się ustalić, jednak policjanci na miejscu zdarzenia zabezpieczyli próbkę krwi. Porównano ją z DNA seryjnych włamywaczy z Dolnego Śląska. Okazało się, że to krew jednego z nich.

Chore kolejki pod przychodnią. Pacjenci czekają, a telefon milczy

Codziennie rano przed poznańską przychodnią na osiedlu Orła Białego ustawiają się długie kolejki. Pacjenci przychodzą jeszcze przed otwarciem i czekają w ogonku przed budynkiem. Tłumaczą, że to jedyny sposób, żeby dostać się do lekarza, bo telefonu nikt nie odbiera i zapisać się wcześniej na wizytę nie sposób.

O interesy poznańskich rowerzystów ma zadbać społecznik z Łodzi

Wiceprezydent Poznania przedstawił nowego, miejskiego urzędnika - oficera rowerowego. O interesy poznańskich cyklistów zadba społecznik z Łodzi Wojciech Makowski, który deklaruje: - To będzie polityka rowerowa w europejskim stylu. Makowski planuje badać ruch cyklistów, wysłuchiwać opinii i "objeżdżać miasto".

Lincz w areszcie w Poznaniu? Pobity gwałciciel trafił do szpitala

Pracownicy Aresztu Śledczego w Poznaniu wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do jakiego doszło podczas jednego ze spacerów osadzonych. Mężczyzna, który na oczach dziecka miał zgwałcić kobietę, został ciężko pobity i trafił do szpitala. Sąd zwolnił go z aresztu, do którego już nie wróci - Krzysztof J. ma trafić do zakładu psychiatrycznego.