Poznań

Poznań

Kaponiera 40 lat temu. Malowano pasy, sprzedawano owoce

Od 2012 r. trwa przebudowa Kaponiery. Choć remont miał zakończyć się pod koniec 2013 r., prace trwają w najlepsze. Warto więc przypomnieć jak rondo wyglądało na początku swojego istnienia. Oddano je do użytku w 1973 r., wcześniej w tym miejscu znajdowało się zwykłe skrzyżowanie. W styczniu i marcu 1975 r. odwiedził je poznański fotograf Stanisław Wiktor.

Droga rowerowa, którą można jeździć tylko w kółko

Nie można na nią legalnie wjechać, ani też legalnie z niej zjechać. Na osiedlu przy ul. Czarnucha w Poznaniu wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową, na której rowerem, zgodnie z umieszczonymi tam znakami, można poruszać się tylko w kółko. A znaków tam nie brakuje. Oznaczone są nawet, jako ścieżki piesze, krótkie, nieco ponad metrowe dojścia do budynku. Będą jednak poprawki.

Poznańska skarbonka bez dna. Kaponiera już prawie dwa razy droższa

Końca prac nie widać, przybywają nowe utrudnienia, a termin zakończenia remontu komunikacyjnego serca Poznania wielokrotnie już przekładano. Wprost proporcjonalnie do kolejnych miesięcy opóźnień rośnie cena inwestycji. Początkowo przebudowa ronda Kaponiera kosztować miała 210 mln złotych. Teraz wiadomo, że będzie to już 360 mln zł. Pod dużym znakiem zapytania stoi też listopadowy termin zakończenia prac. Pierwotnie miały one trwać do końca 2013 r.

Założyli nakładki w bankomacie. Zobacz jak przygotowali się, by kraść dane z kart

Na jednym z bankomatów w Jarocinie (woj. wielkopolskie) zamontowali nakładkę służącą do kopiowania zawartości paska magnetycznego kart płatniczych, w celu pozyskania zawartych na nim danych. Oprócz tego, w listwie zamontowana była kamera, która rejestrowała numery PIN aktualnie używanych kart. Wpadli, gdy przyszli zdemontować urządzenia i odebrać zebrane dane. Nie wiedzieli, że bankomat jest obserwowany, a oni zostali nagrani przez kamery monitoringu.

Czołowe zderzenie pod Strzelcami Krajeńskimi. Ranna dwójka dzieci

Na drodze krajowej nr 22 pomiędzy miejscowością Brzoza a Strzelce Krajeńskie doszło do czołowego zderzenia dwóch aut. Jednym z samochodów podróżowała pięciosobowa rodzina. Kierowcę drugiego auta, który według wstępnych ustaleń był sprawcą wypadku, trzeba było wydostać z auta za pomocą specjalistycznego sprzętu.

W Poznaniu uczyli się jak wabić jelenie

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwają targi myślistwa i strzelectwa Knieje. Główną atrakcją był pokaz wabienia jeleni, w wykonaniu mistrza Europy, Tomasza Malickiego. - Każdy ryk byka wyraża emocje. Z jego ryku możemy usłyszeć, czy jest samotny, czy ma przy sobie łanie. Aby przechytrzyć byka w czasie rykowiska trzeba mu uświadomić, że u nas są łanie i warto do nas przyjść - mówi. Impreza kończy się w niedzielę.

Martwy noworodek znaleziony w krzakach. Policja szuka świadków i płaci za informacje

Pięć tysięcy złotych za pomoc w ustaleniu osób odpowiedzialnych za śmierć noworodka - taką nagrodę wyznaczył komendant policji w Turku (woj. wielkopolskie). Zwłoki dziecka odnaleziono kilkanaście dni temu w okolicach cmentarza. Zawinięte w poszewkę dziecko leżało w materiałowej torbie. Po sekcji zwłok okazało się, że noworodek żył kilka godzin. Od tamtej pory osób zamieszanych w sprawę szuka policja.

Jeleń zwany Rollo. Chodzi jak cień za bratem

Poznańskie Nowe Zoo chwali się nowym mieszkańcem - samiczką jelenia Alfreda urodzoną 15 stycznia. Młodą można już oglądać na wybiegu. Towarzyszą jej na każdym kroku mama i tata oraz rodzeństwo. - Ten gatunek jeleni jest bardzo rodzinny. Takich silnych więzi nie spotkamy u żadnych innych jeleni - podkreślają pracownicy ogrodu.

Kolej przyspiesza. Z Poznania do Szczecina w 2 godziny

30 minut zaoszczędzą pasażerowie jadący koleją z Poznania do Szczecina. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej potrzebnej do modernizacji linii łączącej stolicę Wielkopolski i województwa zachodniopomorskiego. Pociągi pojadą szybciej, a pasażerowie będą korzystali z odnowionych stacji. Kiedy? Prace mogą ruszyć najwcześniej za dwa lata.

Jechał 140 km/h w terenie zabudowanym. Zabił dwóch kolegów i koleżankę

8 lat więzienia grozi Piotrowi N., który pod koniec sierpnia spowodował wypadek, w którym zginęły trzy osoby - pasażer i dwóch przechodniów. Zarówno sprawca wypadku, jak i ofiary bawili się wcześniej na imprezie z okazji 18. urodzin. Kierowca auta był trzeźwy, jednak jechał o 100 km/h szybciej, niż powinien. Akt oskarżenia w tej sprawie właśnie trafił do sądu.

Zabudują tereny zajezdni, powstanie nowe osiedle. Tylko po co aż cztery sygnalizacje?

Na przełomie kwietnia i mają ruszyć pierwsze prace na terenie dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej w Poznaniu. Za 6 lat będzie tam około 250 sklepów, kawiarni i punktów usługowych i około 300-400 mieszkań. Społeczników dziwi projekt przebudowy ulicy Kraszewskiego, za którą odpowiadać będzie inwestor. - Cztery sygnalizacje na krótkim odcinku drogi to zdecydowanie za dużo - mówią.

Prezydent zlikwidował parking dla urzędników. Nie wszystkim to się podoba. "Działanie pod publiczkę"

Od 1 lutego na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania nie mogą już parkować samochody. Taką decyzję podjął prezydent Jacek Jaśkowiak. Zdania w tej kwestii są podzielone. Część radnych i urzędników chwali decyzję, inni krytykują. Jedni przesiadają się na rowery, inni deklarują, że z samochodu nie zrezygnują, choć teraz poszukiwania miejsca parkingowego potrwają znacznie dłużej.

Koczuje przy torach, pod gołym niebem. Sąd nakazał, że ma trafić do domu pomocy społecznej

Pani Elżbieta, bezdomna koczująca przy nasypie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, ma wrócić do Gdańska, gdzie jest zameldowana. Tam czeka już na nią miejsce w domu pomocy społecznej, gdzie nakazał ją umieścić sąd. Urzędnicy liczą, że kobieta pojedzie tam dobrowolnie. Jeśli nie - prawdopodobnie konieczna będzie interwencja policji. Pani Elżbieta zapowiada, że nawet jeśli pojedzie, to i tak szybko wróci.

Przyniosła nową obrączkę dla żarskiego policjanta. Odprawiono ją z kwitkiem

W związku z wydarzeniami z Żar, gdzie policyjna "drużyna pierścienia" w poszukiwaniu zgubionej obrączki swojego kolegi ze służby zrobiła poranne naloty na pięć mieszkań, zbulwersowana sytuacją Balli Marzec, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska, zjawiła się w środę na komendzie głównej policji w Warszawie, aby podarować policjantowi nową, nieużywaną obrączkę. Na spotkanie z kobietą wyszedł rzecznik KGP Mariusz Sokołowski, który jednak odprawił ją z kwitkiem.