TVN24 | Pomorze

"Żeby jeszcze trochę pożyć". Jakub Hartwich o szczepieniach osób z niepełnosprawnościami

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Proces szczepień osób z niepełnosprawnościami
Proces szczepień osób z niepełnosprawnościamiTVN24
wideo 2/6
TVN24Proces szczepień osób z niepełnosprawnościami

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek o zmianach dotyczących szczepień osób z niepełnosprawnościami. Jakub Hartwich, syn posłanki Koalicji Obywatelskiej mówił na antenie TVN24 o tym, dlaczego szczepienia są ważne. - Żeby ciężko tego nie przejść, żeby jeszcze trochę pożyć - powiedział.

Od 25 maja wszystkie osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą mogły zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych poza kolejką - przekazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Do zmiany doszło po spotkaniu ministra ze środowiskiem reprezentującym osoby z niepełnosprawnościami. Do pierwszego takiego spotkania doszło kilka dni po spięciu na sejmowym korytarzu między Dworczykiem a posłanką Koalicji Obywatelskiej Iwoną Hartwich.

Syn posłanki Jakub Hartwich mówił w środę na antenie TVN24, dlaczego tak ważne jest szczepienie osób z niepełnosprawnościami. Jak zaznaczył, są oni bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem i ciężki przebieg w przypadku choroby COVID-19.

- Wiadomo, że ludzie umierają, to wszystko zależy od organizmu, ale my mamy mniej ruchu, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, porażenie mózgowe, to wszystko ma związek. Mamy kontakt z asystentami, z terapeutami - tłumaczył Jakub Hartwich. - My musimy mieć rehabilitację i to taką jeden na jeden z terapeutą, gdzie nas się rozciąga, czyli ten kontakt jest bliski i te szczepienia są bardzo nam potrzebne. One są, stwierdzam, za późno i jeszcze to do końca w punktach powszechnych nie działa - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Syn posłanki jest już po szczepieniu. Jak wspomina, wcześniej był zamknięty w domu.

- Tyle, co na krótki spacer i do domu, bo baliśmy się, żeby ciężko tego nie przejść, żeby jeszcze trochę pożyć. Żeby nie zachorować i żeby żyć - podsumował.

Zmiany w szczepieniach osób z niepełnosprawnościami

Michał Dworczyk poinformował we wtorek na twitterze, że odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowisk i organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. "Od wtorku 25.05 wszystkie osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą mogły zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych poza kolejką" - czytamy w opublikowanym wpisie.

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mogły zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczyło, że przyszli do punktu szczepień powszechnych. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia mogły od razu otrzymać zastrzyk. Dodatkowo szczepienia mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości