TVN24 | Polska

Zmiany w szczepieniach osób z niepełnosprawnościami

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl
Szczepienia dla osób z niepełnosprawnościami. Iwona Hartwich komentuje propozycje rządu
Szczepienia dla osób z niepełnosprawnościami. Iwona Hartwich komentuje propozycje rząduTVN24
wideo 2/21
TVN24Szczepienia dla osób z niepełnosprawnościami. Iwona Hartwich komentuje propozycje rządu

Od wtorku 25 maja wszystkie osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą mogły zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych poza kolejką - poinformował pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Do zmiany doszło po spotkaniu ministra ze środowiskiem reprezentującym osoby z niepełnosprawnościami.

Pod koniec kwietnia pełnomocnik rządu do spraw szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk spotkał się z przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w sprawie wniosku o ich przyśpieszone szczepienia.

Zaproponowano wtedy cztery rozwiązania. We wtorek doszło do ponownego spotkania. Dworczyk poinformował po nim, że w rozwiązaniach zaszły zmiany, które zaczną obowiązywać od 25 maja.

Od tego dnia - jak podał minister - "wszystkie osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą mogły zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych poza kolejką". Według wcześniejszych ustaleń poza kolejką w takich punktach mogły szczepić się osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz ich opiekunowie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Pozostałe, wcześniejsze ustalenia przewidują:

- Realizację szczepień w ośrodkach opieki i aktywności osób z niepełnosprawnościami za pośrednictwem istniejącej sieci punktów szczepień. - Zaangażowanie mobilnych punktów szczepień w szczepienia realizowane w domach pacjentów (jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson). Szczepienia wykonywane są przez indywidualnych ratowników medycznych, pielęgniarki i położne. - Dostarczenie list niezaszczepionych osób z niepełnosprawnościami do POZ z prośbą o pierwszeństwo szczepień dla nich.

Dworczyk: od 10 maja rozpoczniemy szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności dla osób z niepełnosprawnościami
Dworczyk: od 10 maja rozpoczniemy szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności dla osób z niepełnosprawnościamiTVN24

Do pierwszego spotkania Dworczyka i przedstawicieli środowisk osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów doszło kilka dni po spięciu na sejmowym korytarzu między Dworczykiem a posłanką Koalicji Obywatelskiej Iwoną Hartwich. Wołała ona do idącego obok Dworczyka premiera Mateusza Morawieckiego: - Dlaczego pan nie szczepi osób z niepełnosprawnościami?

Dworczyk stanął jej na drodze i powstrzymał przejście.

Następnego dnia Hartwich poinformowała, że przyjęła zaproszenie na piątkowe spotkanie z Dworczykiem oraz "bukiet kwiatów z przeprosinami".

CZYTAJ WIĘCEJ: Zaproszenie na rozmowę i bukiet od Dworczyka po zajściu w Sejmie

Przepychanki na sejmowym korytarzu. Posłanka do premiera: dlaczego pan kłamie?
Przepychanki na sejmowym korytarzu. Posłanka do premiera: dlaczego pan kłamie? TVN24

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości