Film dokumentalny "Trzech kumpli" znów na antenie TVN24: w niedzielę o 12.20. Film Ewy Stankiewicz i Anny Ferens to opowieść o bezdusznym, komunistycznym systemie, ale przede wszystkim o przyjaźni i zdradzie.
Bronisław Wildstein, Lesław Maleszka, Stanisław Pyjas zaprzyjaźnili się w latach 70. Młodzi, inteligentni, indywidualiści, o silnej osobowości. Razem studiowali, razem waletowali w akademikach, razem się bawili, razem działali w opozycji. Ale ich losy potoczyły się zupełnie inaczej. Jeden z nich został zamordowany, drugi okazał się zdrajcą, a trzeci walczy o prawdę. (CZYTAJ WIĘCEJ)
Po emisji filmu, w którym pojawia się teza o większym, niż dotychczas związku Maleszki ze śmiercią Pyjasa, Instytut Pamięci Narodowej postanowił zbadać nowe wątki w tej sprawie i przesłuchać Maleszkę wraz z innym świadkami pobicia studenta.
Ewa Stankiewicz i Anna Ferens krok po kroku rekonstruują, w jakich okolicznościach Lesław Maleszka nawiązał współpracę z SB. Konfrontują jego wypowiedzi z ocenami prowadzących go esbeków oraz komentarzami dawnych opozycjonistów, w tym Bronisława Wildsteina. Ten ostatni o agenturalnej przeszłości kolegi dowiedział się siedem lat temu.
Śmierć Pyjasa - wielka zagadka
Stanisława Pyjasa znaleziono 7 maja 1977 roku przy ul. Szewskiej w centrum Krakowa. Z początku sprawą jego śmierci zajęła się krakowska sekcja zabójstw Milicji Obywatelskiej. Potem jednak przejęła ją Służba Bezpieczeństwa, a prokuratura przedstawiła własną wersję śmierci: pijany student spadł ze schodów, solidnie się potłukł i zmarł przez uduszenie własną krwią.
Film Ewy Stankiewicz i Anny Ferens zdobył przed kilkoma dniami Nagrodę im. Andrzeja Wojciechowskiego. Jej kapituła uznała, że jest to materiał dziennikarski, który w ostatnim roku najmocniej wpłynął na życie Polaków. CZYTAJ WIĘCEJ: "Trzech kumpli" nagrodzony
Źródło: TVN24, TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. TVN