Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek nowelizację ustawy o sporcie. Projekt zakłada wiele zmian dotyczących kobiet. Przewiduje między innymi, że kobiety będą stanowić co najmniej 30 procent w zarządach związków sportowych. Ponadto do 12 miesięcy wydłużony zostanie czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka.
"Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła zmianę ustawy o sporcie. Projekt przewiduje, (że) m.in. kobiety będą stanowić co najmniej 30 proc. w zarządach związków sportowych" - napisał minister sportu Sławomir Nitras. "Powołany zostanie także rzecznik ochrony praw zawodników, zwalczający przemoc i dyskryminację w sporcie" - dodał.
Zmiany dla kobiet. Co w projekcie
W komunikacie na stronie resortu wskazano "kluczowe punkty nowelizacji".
To między innymi "zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych (PZS)". Chodzi o to, że "w przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków, w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna; w przypadku zarządów PZS, które liczą więcej niż 5 członków, reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30 proc.; podobne zasady dotyczą organów kontroli wewnętrznej".
CZYTAJ TAKŻE: "Jeśli twoje ciało nie jest zgodne ze standardem, zostanie upokorzone". Mistrzynie ofiarami body shamingu
W noweli przewidziano też "wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie". Jak czytamy: "zagwarantowany zostanie udział przedstawicieli zawodników kadry narodowej w składach zarządów PZS; z 6 do 12 miesięcy wydłużony zostanie czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka; zwiększy się także – z 50 proc. do 81,5 proc/ – kwota pobieranej w tym okresie wysokości stypendium; sportsmenki będą miały takie same prawa, jak kobiety pracujące na etacie".
Pozostałe rozwiązania
Na stronie z wykazem prac rządu napisano, iż w projekcie nowelizacji skupiono się przede wszystkim na wprowadzeniu do porządku prawnego rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia w polskim sporcie negatywnych zjawisk, takich jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie.
Projekt przewiduje także wsparcie rozwiązań poprawiających sytuację sportowców na rynku pracy po zakończeniu startów, poprzez wprowadzenie do ustawy rozwiązań motywujących ich do kontynuowania nauki w trakcie kariery sportowej.
Zaproponowano też dodanie do ustawy o sporcie przepisu, który wskazuje, że osoba sprawująca funkcję sędziego sportowego w przypadku wykonywania zadań związanych z prowadzeniem współzawodnictwa sportowego korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.
Projekt dodaje do listy obecnych podmiotów, które mogą otrzymać dofinansowanie zadań związanych z przygotowywaniem kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paralimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy nowy podmiot w postaci Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock