Polska

Zmarł arcybiskup Zygmunt Kamiński

Polska

TVN24Abp Zygmunt Kamiński

W sobotę rano zmarł w Szczecinie w wieku 77 lat abp Zygmunt Kamiński, były metropolita szczecińsko-kamieński. Jak zapowiedział rzecznik kurii rzecznik kurii ks. Sławomir Zyga, pogrzeb odbędzie się o godz. 13 w piątek 7 maja w Bazylice Archikatedralnej św.Jakuba w Szczecinie.

Abp Zygmunt Kamiński był zwierznikiem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej od 1999 do 2009 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Duchowny urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu koło Bełżyc (Lubelskie). W latach 1951-1956 studiował i przygotowywał się do kapłaństwa w lubelskim Wyższym Seminarium Duchownym i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r.

W latach 1959-1961 studiował prawo kanoniczne na KUL. W roku 1971 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego.

W 1975 został mianowany biskupem pomocniczym Diecezji Lubelskiej; w 1984 roku - biskupem koadiutorem w Płocku, a cztery lata poźniej - biskupem płockim. W 1999 r. został arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Posługę na terenie archidiecezji pełnił do lutego 2009, kiedy został przeniesiony przez papieża Benedykta XVI na emeryturę.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski abp Kamiński był m.in. przewodniczącym strony kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki państwo-Kościół, członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu, członkiem Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski, członkiem kościelnej Komisji Konkordatowej oraz przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

Na wniosek Wydziału Prawa i Administracji Senat Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał w październiku 2009 r., arcybiskupowi Zygmuntowi Kamińskiemu tytuł doktora honoris causa.

Za wielką osobistą zasługę abp Kamińskiego jest uważane powstanie Wydziału Teologicznego w strukturach Uniwersytetu Szczecińskiego. O zgodę i zatwierdzenie Wydziału w Stolicy Apostolskiej arcybiskup osobiście zabiegał u Jana Pawła II.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości