Rysia rodzina wypisana ze "szpitala". Trzy samice wróciły do lasu

Źródło:
TVN 24 Poznań
Chorowały na świerzb. Rysia rodzina po leczeniu wróciła na wolność
Chorowały na świerzb. Rysia rodzina po leczeniu wróciła na wolnośćWWF Polska
wideo 2/5
Chorowały na świerzb. Rysia rodzina po leczeniu wróciła na wolnośćWWF Polska

Dopadł je świerzbowiec, a bez leczenia nie miałyby szans na przeżycie. Rysica Azjatka i jej dwie córki zostały odłowione w Nadleśnictwie Złocieniec (woj. zachodniopomorskie) i trafiły na leczenie do ośrodka w Stobnicy (woj. wielkopolskie). Po dwóch miesiącach wróciły na wolność. Pozostawione same sobie nie miałyby szans na przeżycie - podkreślają przedstawiciele Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, zaangażowani w projekt "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski".

Azjatka jako roczna kotka została wypuszczona na wolność w październiku 2020 r. w ramach prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski". "Bez problemu zaadaptowała się ona na wolności, a jej sukcesy łowieckie mogliśmy śledzić dzięki założonej obroży telemetrycznej" - opisują w mediach społecznościowych przedstawiciele ZTP. Śledzono także jej sukcesy rodzicielskie. "Azjatka doskonale sprawdzała się w roli matki, która pilnie strzegła swoich młodych" - przyznają.

Gdy po 1,5 roku przyszedł czas na wymianę obroży, u rysicy stwierdzono świerzb. Początkowo nie podjęto decyzji o jej odłowieniu ze względu na kociaki, które bez matki nie poradziłyby sobie na wolności. Nie powiodły się próby leczenia zwierzęcia na wolności. "Choroba zaczęła drastycznie postępować i, tak jak się obawialiśmy, kocięta również były już zarażone. Wyglądały coraz gorzej, były coraz słabsze, zaczęło wypadać im futro. Podjęliśmy decyzję o odłowieniu całej rysiej rodzinki" - relacjonuje ZTP.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Dorodna Niemka założyła rodzinę w Polsce

Wspomniana rodzinka to rysica Azjatka - urodzona w lipcu 2019 roku w Niemczach, skąd trafiła do Polski i została wypuszczona na wolność w 2020 roku w ramach programu przywracania naturze tego gatunku - oraz jej dwie roczne córki.

- Rysica otrzymała imię Azjatka przez swoje lekko skośne oczy. To fajna, dorodna samica. Rok temu doczekała się potomstwa. Małe były zaobserwowane, ale nie miały imion, bo rysie dostają je przy obrożowaniu - tłumaczy Agnieszka Veljković z WWF, która to organizacja współpracowała w tej sprawie z ZTP.

Czytaj też: Ktoś zastrzelił rysicę. Wyznaczono 10 tysięcy złotych nagrody za wskazanie sprawcy >>>

Obroże telemetryczne zakładane są wszystkim przywracanym na wolność rysiom. Dzięki nim można śledzić ich wędrówki. I interweniować, gdy okaże się, że od dłuższego czasu zwierzę się nie porusza. To może być sygnał o chorobie. Ale też przyczyna może być bardziej prozaiczna - ryś mógł coś upolować i po prostu pilnuje swojej ofiary.

Potrzebna była szybka reakcja

Chore rysie zdecydowano się zabrać na leczenie. - Jedyną szansą na to, aby pomóc zainfekowanemu zwierzęciu, jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Z każdym dniem szanse na uratowanie drastycznie spadają - mówi Roman Lizoń, weterynarz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Jak wygląda przywracanie rysi na wolność? (01.03.2021)
Jak wygląda przywracanie rysi na wolność?03.03TVN 24

Nieleczona choroba oznacza dla nich śmierć. "Jest to podstępna choroba, która w długim okresie wyniszcza organizm zwierzęcia" - podkreśla ZTP.

Dlatego zareagowano natychmiast. 4 lutego do ośrodka trafiła pierwsza młoda, drugą udało się złapać pięć dni później. Ich matkę Azjatkę odłowiono 22 lutego.

Czytaj też: "Ryś postanowił łapą sprawdzić, jak się robi zdjęcia"

Szybka rehabilitacja

Rysie trafiły do ośrodka rehabilitacyjnego w Stobnicy (woj. wielkopolskie). Tam podano im od razu preparat pasożytobójczy na świerzbowiec. Zwykle na leczenie i regenerację zwierząt chorujących na świerzbowiec średnio potrzeba około dwóch, trzech miesięcy. Tu leczenie przebiegło jeszcze szybciej. Rysie już na początku kwietnia były w dobrej kondycji i w pełni sił. Jedynie futro na ogonie Azjatki jeszcze nie zdążyło w pełni odrosnąć.

Czytaj też: Ryś pilnował terenu z ambony

Rysia rodzina wróciła z leczeniaA. Veljković / WWF Polska

W czwartek cała rysia rodzina wróciła na wolność. Rysie najpierw przyśpiono, po czym można było je przenieść do skrzyń transportowych. W międzyczasie je zważono, a młodym założono obroże telemetryczne i nadano imiona: Asia i Anabell.

Przed transportem podano im antidotum, po czym przewieziono w pobliże miejsca, w którym je odłowiono, w ich rewir. "Ze szczególną uwagą będziemy obserwować dalsze poczynania rysic na wolności. Już niedługo Asia i Anabel powinny opuścić matkę i zająć swój rewir, pewnie w bliskim sąsiedztwie Azjatki" - napisało Towarzystwo na Facebooku.

- To była pierwsza w Polsce akcja wypuszczania całej rysiej rodziny. Cała operacja związana z ich wypuszczeniem zajęła dwie godziny - mówi Veljković z WWF.

- Bardzo się cieszymy, że zdrowe rysie wracają do natury, bo krajowa populacja tego gatunku jest ciągle zagrożona. Liczy się więc każdy ryś, który zostanie w środowisku. Dlatego uratowanie tej rodziny to duży sukces. Pokazuje to też, że programy reintrodukcji gatunków to nie tylko wypuszczanie zwierząt na wolność, ale również troska, aby zwierzęta mogły się zaadoptować w środowisku naturalnym i w razie potrzeby im pomóc, przynajmniej w okresie, w którym jest z nimi kontakt dzięki obrożom telemetrycznym lub obserwacjom - tłumaczy Stefan Jakimiuk, ekspert w zakresie ochrony gatunków Fundacji WWF Polska.

Wypuszczają rysie, małe rodzą się w już w naturze

Od 2019 roku Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, współpracując z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu, przy wsparciu WWF Polska, w ramach projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski" wypuściło na wolność 63 rysie, głównie w województwie zachodniopomorskim.

W 2021 roku zaobserwowano prawdziwy urodzaj kociąt. Wiadomo, że urodziło się ich co najmniej 17. Z prowadzonych przez ZTP obserwacji wynika, że młode już uczą się polowania i rozwijają się bardzo dobrze. Nadal przebywają pod opieką matek, z dala od ludzi. 

14 młodych rysiów w Polsce
14 młodych rysiów w Polsce4.09| Rózia, Mniszka, Szelma, Chyża i Luna - młode rysice wypuszczone w ramach programu reintrodukcji tego gatunku w północno-zachodniej Polsce zostały mamami.TVN24

Weterynarz: ryś unika człowieka. Chyba, że choruje

Ryś, ze względu na głównie nocny tryb życia, uznawany jest za zwierzę nieuchwytne i tajemnicze. Osoby, które zobaczą je na wolności, mogą mówić o dużym szczęściu. Inaczej jest, kiedy zwierzę choruje, np. na świerzb. Wtedy osłabione szuka pożywienia w pobliżu domów ludzi.  

- Jeśli widzimy rysia w okolicy zabudowań, to prawdopodobieństwo, że zwierzę jest chore, jest bardzo wysokie. Zbliżający się ryś nie jest naszym wrogiem, nie należy się bać, tylko zachować ostrożność i natychmiast to zgłosić - tłumaczy Lizoń.

Czytaj też: Nocny spacer rysia po centrum Piły

Co to jest świerzb i świerzbowiec?  

Świerzb, choroba nazywana tak potocznie ze względu na bardzo silne swędzenie, które dotyka ofiarę, to dla zainfekowanego zwierzęcia często wyrok śmierci. Tę podstępną chorobę powoduje świerzbowiec, pasożytnicze roztocze, które może występować zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Jednak ci ostatni mają dostęp do leków, a więc bez większych problemów mogą się pozbyć przykrego pasożyta.

Według badań naukowych choroba ta najczęściej występuje u drapieżników socjalnych. Żyją one rodzinnie w norach, a to ułatwia rozprzestrzenianie się choroby. Przykładowo na terenie Puszczy Białowieskiej świerzb był najczęściej stwierdzany u lisów (19 proc. badanych zwierząt), borsuków (9 proc.), wilków (7 proc.) i jenotów (6 proc.). Świerzb rozpoznawany jest również u rysi, a przy niskiej liczebności małych populacji może stanowić duże zagrożenie dla tego gatunku. Rysie prawdopodobnie najczęściej zarażają się, polując na średnie drapieżniki np. jenoty. W ramach rysiej rodziny choroba może rozprzestrzeniać się poprzez wylizywanie ciała i przenoszenie pasożyta np. z samicy na potomstwo. Między osobnikami dorosłymi rysi pasożyty mogą być przekazywane w czasie godów, które przypadają głównie na marzec.

Autorka/Autor:FC/ tam

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: A. Veljković / WWF Polska

Pozostałe wiadomości

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Źródło:
Reuters

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

W rzece Prośnie w Kaliszu w sobotę wieczorem wędkarze zauważyli ludzkie zwłoki. Policja ustala tożsamość i okoliczności śmierci denata.

Zwłoki w rzece, na wysokości centrum handlowego

Zwłoki w rzece, na wysokości centrum handlowego

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W miejscowości Bielsk pod Płockiem konar spadł na przejeżdżający samochód. W niedzielę po południu na Mazowszu i w stolicy wieje silny wiatr. Strażacy otrzymują głównie zgłoszenia o powalonych drzewach.

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 85 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed burzami i upałem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ponad połowa Polski objęta ostrzeżeniami. Uważajmy

Ponad połowa Polski objęta ostrzeżeniami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ostatni weekend lipca we Włoszech jest najgorętszy z dotychczasowych w tym roku. Temperatura dochodzi do około 40 stopni Celsjusza. Przed skutkami upałów ostrzega polskich turystów ambasada RP we Włoszech.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób bawiących się pod sceną festiwalu w Kołobrzegu skarżyło się na podrażnienie oczu i układu oddechowego. Jak przekazał organizator, doszło do rozszczelnienia pojemnika z gazem, który miał przy sobie jeden z ochroniarzy. - Do zdarzenia doszło, kiedy ochroniarz ruszył z pomocą do osoby, która zasłabła - przekazuje Artur Dejnowicz, pełnomocnik organizatora imprezy.

Ochraniał koncert, przypadkowo rozpylił gaz. Kilkanaście osób ucierpiało

Ochraniał koncert, przypadkowo rozpylił gaz. Kilkanaście osób ucierpiało

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Stać ją", "bogaci będą żyli po staremu" – komentują internauci rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Ursula von der Leyen była właścicielką zamku w Niemczech. Budowla rzeczywiście ma w nazwie "von der Leyen", lecz nie należy do szefowej Komisji Europejskiej.

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

Źródło:
Konkret24

Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP