Wiceprezes Suwerennej Polski Michał Wójcik przekazał nowe informacje na temat stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry. - Zbigniew Ziobro prosił mnie, żeby przekazać wszystkim, którzy obserwują u siebie symptomy mogące wskazywać na chorobę nowotworową, żeby nie bagatelizowali objawów - podkreślił. W grudniu politycy Suwerennej Polski informowali, że były minister sprawiedliwości ma zdiagnozowany nowotwór złośliwy.
Pod koniec 2023 roku Zbigniew Ziobro przestał pojawiać się publicznie. Gdy przedłużająca się nieobecność polityka na posiedzeniach Sejmu zaczęła wzbudzać zainteresowanie mediów, posłowie Suwerennej Polski przekazali, że powodem są problemy zdrowotne. Patryk Jaki w rozmowie z Interią poinformował, że u Zbigniewa Ziobry "lekarze zdiagnozowali zaawansowany nowotwór złośliwy". Poseł Jacek Ozdoba dodał później w Radiu Zet, że "Ziobro ma bardzo poważną chorobę onkologiczną" oraz że "to kwestia przełyku".
W środę wiceprezes Suwerennej Polski Michał Wójcik przekazał nowe informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry.
Zbigniew Ziobro walczy z nowotworem
Wójcik przekazał w rozmowie z "Super Expressem", że "psychicznie (Ziobro) czuje się bardzo dobrze". Dodał jednak, że obecnie polityk przyjmuje kolejną dawkę chemioterapii i nadal walczy o powrót do zdrowia. Wójcik zwrócił się także do czytelników z apelem.
- Zbigniew Ziobro prosił mnie, żeby przekazać wszystkim, którzy obserwują u siebie symptomy mogące wskazywać na chorobę nowotworową, żeby nie bagatelizowali objawów, czasami nawet tych, na które nie zwracają uwagi. Bo tak było w jego przypadku - powiedział.
Polityk przekazał, że pamięta, jak lider Suwerennej Polski latami ignorował pojawiającą się u niego chrypkę. - Zbyszek chodził do różnych lekarzy. I potem dopiero wyszło, co mu dolega. Wiadomo, że pracując w ministerstwie przez lata, zwyczajnie odkłada się te wszystkie rzeczy. Zawsze było coś ważniejszego - stwierdził.
O stanie zdrowia Ziobry Wójcik mówił także w czwartek w "Kropce nad i" w TVN24. - Jest ciężko chory, przyjmuje kolejną dawkę chemioterapii - przekazał. Powtórzył też w jego imieniu apel o to, aby nie bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o tego typu chorobie.
ZOBACZ TEŻ: Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"
Nowotwory w Polsce
Jak wskazują dane Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce na raka choruje około 1,17 miliona osób. Nowotwory odpowiadają za średnio 25 procent wszystkich zgonów w kraju, w tym za około 33 procent przedwczesnych zgonów w grupie wiekowej 20-44 i za 50 procent w grupie 45-64. Ryzyka zachorowania nie da się zminimalizować do zera. Wygranej z ewentualnym rakiem sprzyja jednak poddawanie się badaniom profilaktycznym i wykrycie choroby w jak najwcześniejszym stadium.
Źródło: Super Express, NFZ, TVN24.pl