Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. W wielu krajach trwa kampania "Movember" - w Polsce znana też jako "Wąsopad" - która ma zwiększyć świadomość na temat tych chorób i zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych.
Do akcji "Movember" przyłączył się Damian Michałowski. "'Niedługo miną dwa lata od kiedy rak jądra zabrał mi brata. Miał tylko 28 lat. Gdyby tylko zgłosił się wcześniej na badania pewnie by tu z nami był'. To tylko fragment wiadomości, którą dostałem na swoją skrzynkę. Głośno mówmy o profilaktyce. To męska rzecz pójść na badania" - przekonuje prowadzący "Dzień Dobry TVN". "Wąsy, choć często wyglądają dosyć zabawnie, mają zaciekawić, zainteresować. Dzięki temu mają zwiększyć świadomość społeczną w kwestii nowotworów u facetów. Nowotwory jądra przydarzają się przede wszystkim facetom w wieku 14-35 lat. Wiele osób myśli, że zachorowanie na raka ich nie dotyczy, bo jeszcze są młodzi, ale jest to najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestym rokiem życia" - napisał na Instagramie. CZYTAJ TEŻ: Pan Marcin pokonał raka. Teraz namawia innych mężczyzn do badań. "Naprawdę nie ma się czego bać"
"Movember" co to za akcja
Akcja "Movember" - słowo powstałe z połączenia angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad) - została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii. Ma zwiększyć u mężczyzn świadomość na temat zachorowania na nowotwory gruczołu krokowego i jąder oraz zachęcić ich do badań. W Polsce kampanie na ten temat z roku na rok są coraz bardziej popularne. W akcji "Badaj Jajka" Fundacji Kochasz Dopilnuj wzięli w tym roku udział m.in. dziennikarz Mateusz Fusiarz, mistrz olimpijski Dawid Tomala czy piłkarz Jakub Kosecki.
Bezpłatne badania można wykonać m.in. w ramach kampanii "Mosznowładcy" (Fundacji Kapitan Światełko) oraz "Męskie Zdrowie" (Stowarzyszenia Fizjosport). Mężczyźni w wieku 18-40 lat mogą wykonać badanie USG jąder, a starsi - badanie poziomu PSA we krwi. Badania są bezbolesne i nie wymagają żadnych przygotowań. Wyniki USG są dostępne od razu, wyniki badań PSA - do 10 minut. Kalendarz badań można znaleźć na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80 procent mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie - czytamy na stronie zwrotnikraka.pl. Jest tam też poradnik, jak przeprowadzać samobadanie jąder i na co zwracać uwagę.
Źródło: Instagram, zwrotnikraka.pl
Źródło zdjęcia głównego: Instagram